
Šiuo metu lopšelyje-darželyje „Vyturėlis“ vaikų klegesio dar negirdėti. Mažieji į įstaigą rinksis tik po poros mėnesių, o dabar čia vyksta kapitaliniai statybos darbai. Panaši situacija ir kitose miesto ikimokyklinio ugdymo įstaigose – mat ir Plungės lopšeliai-darželiai pagaliau sulaukė savo eilės būti renovuojami. Bendra projekto „Lopšelio-darželio „Vyturėlis“ remontas ir renovacija, pagerinant pastato energetines charakteristikas“ vertė – 2,47 milijono litų. Už pinigus, kuriuos didžiąja dalimi skyrė 2007-2013 metų Europos Sąjungos struktūriniai fondai, įstaiga taps šiltesnė, jaukesnė, modernesnė.
1976-aisiais statytas, tuomet dirbtinių odų gamyklos darželiu vadintas „Vyturėlis“ kapitalinio remonto „neregėjo“ daugiau nei 30 metų. Kaip sakė įstaigos direktorė Stanislava Simonavičienė, prieš kurį laiką šiek tiek aptvarkytas stogas, į plastikinius pakeista dalis pastato langų, tačiau kapitaliniam remontui, kuris jau žūtbūt buvo reikalingas, nebuvo lėšų. Tikėtasi ES paramos – ir sulaukta.
Plungės rajono savivaldybės administracija projekto paraišką su reikiama dokumentacija viešajai įstaigai Lietuvos verslo paramos agentūrai vertinti pateikė dar 2009-ųjų kovą. Paraiška teikta pagal VP3 Sanglaudos skatinimo veiksmų programos prioriteto „Aplinka ir darnus vystymasis“ priemonę „Viešosios paskirties pastatų renovavimas regioniniu lygiu“. Projektas vertintas, jo dokumentacija tikslinta, kol pagaliau gautas teigiamas atsakymas – „Vyturėliui“ atnaujinti paskirta 2007-2013 metų ES struktūrinė parama.
Savivaldybės administracija finansavimo ir administravimo sutartį su Ūkio ministerija ir Lietuvos verslo paramos agentūra pasirašė 2009 metų birželio 23 dieną. Bendra projekto „Lopšelio-darželio „Vyturėlis“ remontas ir renovacija, gerinant pastato energetines charakteristikas“ vertė – 2,47 mln. Lt. ES Sanglaudos fondo finansavimas – 1,9 mln. Lt. Projekto veiklų įgyvendinimo pradžia – 2009 m. birželio 19 d., pabaiga – 2011 m. gegužės 31 d.
Kaip sakė projekto vadovė, Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyr. specialistė Jūratė Garčinskaitė, „Vyturėlio“ pastatas jau nebeatitiko norminių šilumos perdavimo reikalavimų. Neapšiltintos sienos ir stogas, susidėvėję, o vietomis – net supuvę langai, deformuotos lauko durys – visa tai neatitinka statybos techniniame reglamente numatytų energijos taupymo bei šilumos išsaugojimo reikalavimų. Dėl to ne tik brangiai atsieina patalpų šildymas, bet dar ir su higienos normomis prasilenkiama – šaltuoju metų laiku ir vaikams, ir darbuotojams įstaigoje būdavo šalta.
Pagrindinis projekto tikslas – mažinti energijos sąnaudas, kartu sukuriant kokybiškas ugdymo ir personalo darbo sąlygas. Tikslui įgyvendinti numatyta daug pastato rekonstrukcijos ir remonto darbų: bus pakeisti langai, durys, stogo danga, apšiltintos sienos ir cokolis, rekonstruojamas šilumos punktas ir šildymo bei karšto vandens tiekimo sistema, keičiama elektros instaliacija, įrengta vėdinimo sistema. Iš rekonstrukcijos tikimasi nemenko efektyvumo – žadama sutaupyti apie 44 proc. šilumos energijos. Tai būtų kone 100 tūkstančių litų per metus. Be to, ir vaikų sergamumas turėtų sumažėti.
„Vyturėlio“ direktorė S. Simonavičienė džiaugiasi, kad ir jos vadovaujamą įstaigą pagaliau pasiekė ES struktūrinių fondų parama, už kurią bus išties daug nuveikta. Žinoma, tai sukėlė laikinų nepatogumų, bet netrukus jie bus išspręsti. „Esu dėkinga ir darbuotojams, ir vaikučių tėveliams, kad buvo itin supratingi. Kol vyksta darbai, mažylių priimti negalime – kol kas nėra nei vandens, nei elektros, o ir auklėtojos bei jų padėjėjos be tiesioginio darbo liko“, – kalbėjo įstaigos vadovė.
Šiuo metu „Vyturėlio“ sąrašuose – apie 190 vaikų: dvi lopšelinukų, šešios darželinukų ir dvi priešmokyklinio ugdymo grupės. Tiesa, priešmokyklinukų veikla nesutrikdyta – juos priėmė Vyskupo Motiejaus Valančiaus pradinė mokykla. Kitų vaikų tėvai taip pat problemą išsprendė: dalis lanko kitus darželius, dalis renovacijos pabaigos laukia namuose.
Anot S. Simonavičienės, tikimasi, jog už poros mėnesių vienas iš korpusų jau bus sutvarkytas ir vaikai galės sugrįžti į savąjį „Vyturėlį“. Čia jų lauks jau kur kas šiltesnė, modernesnė ir saugesnė aplinka.
„Plungės“ kalbintos lopšelio-darželio pedagogės taip pat džiaugėsi, kad įstaiga bus atnaujinta. Anot jų, grupių langus žiemai tekdavo ir užkamšyti, ir dar plėvele užkalti. Tačiau per šalčius ir tai negelbėdavo – šiltų drabužių ir avalynės reikėdavo. Na, o miegamuosiuose ir sanitariniuose mazguose išvis šalta būdavo. „Rytais, kai kvėpuodavome, net garas eidavo. Taigi belieka įsivaizduoti, kiek patalpų temperatūra tepakildavo“, – pasakojo moterys. Dabar šalti nebeteks – juk ir langai į plastikinius bus pakeisti, ir sienos bei stogas apšiltinti. Na, o komfortiškiausiai gyvens patys mažiausieji – lopšelinukai, galėsiantys ropoti ir žaisti ant šildomų grindų.