Liepos 13-ąją minima Durbės mūšio pergalės sukaktis ir Žemaičių tautos vienybės diena. Šia proga Telšių kultūros centras visuomenei paruošė visos dienos programą – nuo meninės plokštės atidengimo Didžiojoje Žemaičių sienoje iki šokio „Grandskveras“ rekordo.
Renginiai Žemaitijos sostinėje prasidėjo iškilminga plokštės, skirtos Žygimanto Augusto privilegijai apie Žemaitiją, Didžiojoje Žemaičių sienoje atidengimo ceremonija. Dviejų rėmėjų – Algirdo Žebrausko ir Stanislovo Jogmino – dėka Žemaičių siena pasipuošė memorialine plokšte su tekstu „Nieks žemaitems nator prikėšte, kad anėi bova kardo ar ognė nugalietė. Žemaite sava nuoro prisijungė pri karūnas, bet tik sotartuom saliguom“ iš minėtosios privilegijos.
Meninę plokštę atidengė jos mecenatai architektas, Lietuvos žemaičių draugijos prezidentas A. Žebrauskas, S. Jogminas ir Telšių rajono savivaldybės meras Tomas Katkus. Ceremonijos metu skambėjo Indrės Jucytės atliekamos dainos.
Po ceremonijos susirinkę telšiškiai ir miesto svečiai buvo kviečiami „nepabėgti“, o pasimėgauti gardžia vakariene, kurią paruošė Rūdupių kaimo bendruomenė. Šventės dalyviai galėjo pasigardžiuoti cepelinais, namine duona, sriuba bei daugeliu kitų patiekalų.
Skambant būgnams Respublikos gatvės pašonėje jau būriavosi Telšių kultūros centro folkloro ansamblis „Spigėns“ (vadovė Diana Bomblauskienė) ir Varnių kultūros centro tradicinė kapela „Vo kāp“ (vadovas Arūnas Gedmantas). Jie ruošėsi groti liaudies šokį „Grandskveras“, kurį šokti rengėsi rekordinis skaičius šokėjų.
Idėja suburti visus renginio dalyvius šokti „Grandskverą“ kilo Telšių kultūros centro kultūrinių renginių koordinatoriui Vitalijui Praspaliauskui.
Debiutas įvyko 2023 metais. Pernai liepos 13 dieną Respublikos gatvėje šį šokį trepsėjo 257 šokėjai.
Sulaukus didelio susidomėjimo nuspręsta, jog žemaičių tauta tikrai yra užsispyrusi ir šiais metais gali pagerinti net visos Lietuvos rekordą.
Iškeltas didelis tikslas išsipildė su kaupu: Respublikos gatvėje šiemet „Grandskverą“ šoko net 400 žmonių! Taip buvo pagerintas jau fiksuotas Lietuvos rekordas.
Tiesa, Telšių kultūros centro režisierei Alinai Gintalienei teko atkakliai raginti visus dar nešokančius stebėtojus prisijungti, o kai ir jie įsiliejo į šokėjų būrį, buvo užfiksuotas rekordinis skaičius šokančiųjų.
Rekordui užfiksuoti buvo iššautos patrankos.
Telšių rajono savivaldybės meras T. Katkus tarė sveikinimo žodžius ir teigė, jog žemaičių tauta yra tikrai užsispyrusi ir drauge gali pasiekti įspūdingų rezultatų, juk ne veltui sakoma: „Je žemaitis užsispėrs, ėr i debesi ispėrs.“
Žemaičių kultūros draugijos pirmininkas A. Žebrauskas džiaugėsi, jog per 10 metų, kai Telšiuose šios dienos paminėti renkasi žemaičiai, jų vis daugėja, todėl ateityje „Grandskveras“ turėtų „nusitiesti“ net iki Plungės gatvės, o gal net ir iki pačios Plungės.
Žemaičių draugijos pirmininkas tądien Telšių rajono savivaldybės merui T. Katkui įteikė žemaičio pasą.
Telšių pavieto pirmininkas Andrius Dacius prisiminė laikus, kai prie Durbės plokštės rinkdavosi tik 15 žmonių, o dabar, pasak jo, „vyksta stebuklai“. Jis žemaičio pasą įteikė Jogminienei.
Vakarą vainikavo grupės „Tautumeitas“ gyvo garso koncertas. Iš Latvijos kilusi etnopopmuzikos grupė supynė latvių liaudies dainų melodijas ir žodžius su šiuolaikiniais garsais, taip sukurdama išties nepakartojamą unikalią patirtį.
Taip pat Telšių kultūros centro folkloro ansamblis „Spigėns“ atliko liaudies dainą „Saulele raudona“, prie jo prisijungė ir viešnios iš Latvijos.
Tikimasi, jog ir kitais metais – tik dar nuo gausesnio būrio susirinkusiųjų – skambės Respublikos gatvė ir šalia jos esančios erdvės – žemaičiai ir ne tik jie prisimins protėvių pasiektą pergalę.
Parengta pagal Telšių kultūros centro inf.