Kasmet Plungės rajono savivaldybės taryba tvirtina ateinančių metų žemės mokesčių tarifus. Tai padaryta ir spalio pabaigoje sušauktame posėdyje. Šiemet, priešingai nei ankstesniais metais, nustebino žemdirbių interesus ginantis tarybos narys Marijus Kaktys – jis ne tik neprieštaravo nustatytiems tarifams, bet ir įtikinėjo abejojančius priimti sprendimą.
Iki Savivaldybės tarybos posėdžio šis klausimas buvo įtrauktas į Ūkio, ekologijos ir kaimo reikalų komiteto darbotvarkę. Tiesa, komiteto nariai dėl siūlomų žemės mokesčio tarifų nediskutavo ir jiems neprieštaravo.
Kaip sakė sprendimo projektą komitetui pristačiusi Savivaldybės administracijos Finansų ir biudžeto skyriaus vyr. specialistė Milda Šapalienė, 2023 m. tarifai išlieka tokie pat, kaip ir šiemet, išskyrus mėgėjų sodo žemės sklypams (2022 m. buvo 1,1 proc., dabar siūloma 1 proc.) ir žemės ūkio paskirties sklypams (buvo 1 proc., siūlomas tarifas ateinantiems metams – 0,7 proc.).
Paskutinis žemės vertinimas, nuo kurio penkerius metus buvo skaičiuojamas tarifas, vyko 2018 m. Per tą laikotarpį, valstybės įmonės Registrų centro teigimu, mokestinė žemės vertė, palyginus 2018 m. ir 2023 m., padidėjo vidutiniškai 43 proc. Labiausiai per penkerius metus – 78 proc. – brango žemės ūkio paskirties žemė, komercinės paskirties – 34 proc., pramonės ir sandėliavimo – 29 proc., gyvenamųjų teritorijų – 26 proc.
Pritaikius siūlomus tarifus, žemės ūkio paskirties žemės mokestis vidutiniškai nuo 7,27 euro/ha pakilo iki vidutiniškai 9,02 euro/ha. Kainų svyravimas priklauso nuo zonos, kurioje yra žemės sklypas.
2021 m. už sodo sklypo 1 arą žmonės mokėdavo nuo 1,18 iki 1,40 euro. Kitais metais pritaikius 1 proc. tarifą vieno aro kaina padidėja iki 2,37 euro.
Gyvenamojoje zonoje mokestis buvo nuo 16 ct už vieną arą, dabar – nuo 24 ct iki 4,54 Eur.
Komercinės paskirties žemės mokestis sieks nuo 0,34 euro iki 16 eurų už 1 a. Pramonės ir sandėliavimo žemės vienas aras – nuo 13 ct iki 5,56 Eur.
Anot M. Šapalienės, naudingųjų iškasenų teritorijos per penkerius metus brango nuo 86 iki 112 proc. Tiesa, tokios paskirties žemės mūsų rajone nėra daug – vos 3 sklypai. Na, o kaina 2023 m. didės visais 100 proc. – 2021 m. ji siekė nuo 9 iki 31 euro.
Pritaikius šiuos mokesčius, neatėmus lengvatų į biudžetą planuojama surinkti apie 620 tūkst. eurų. Pritaikius lengvatas – apie 520 tūkst. eurų. Ankstesniais metais buvo surenkama apie 400 tūkst. eurų.
Kaip ir minėta, komiteto nariai su siūlomais tarifais sutiko, o Savivaldybės tarybos posėdyje suabejota.
Pirmasis sprendimo projektui paprieštaravo tarybos narys Algirdas Pečiulis. Pasak jo, nors kai kuriose pozicijose tarifas ir mažinamas, tačiau bendras mokesčio surinkimas ženkliai didėja – lyginant su ankstesniais metais, apie 35 proc.
„Mačiau, kad šiais metais planuojamas surinkimas – 420 tūkst. eurų, 2023 m. pritaikius šiuos tarifus surinkimas bus apie 620 tūkst. eurų. Vadinasi, 200 tūkst. daugiau. Atsižvelgdamas į tai, kad turime „sumažėjusias“ šilumos kainas, turime pakankamai aukštas energijos resursų kainas, manau, kad nėra kuklus ir geras variantas pasipinigauti iš savo gyventojų“, – partijos kolegą palaikė meras Audrius Klišonis.
Nors ir neįtikėtina, tačiau M. Kaktys išsakė visai kitokią poziciją: „Rizikuoju savo žemdirbiškoje visuomenėje būti nepopuliarus, bet noriu pasakyti, kad pasižiūrėjus analizę tas koeficientas, kuris siūlomas, yra realus. Ir iš tikrųjų ūkininkų produkcijos kainos šiek tiek padidėjusios. Manau, kad susitelkę turėtume šiek tiek prisidėti prie Savivaldybės biudžeto. Juk ir mūsų vaikai, ir anūkai eina į mokyklą, vyresni gydomės. Visur reikia lėšų. Manau, kad mes pakelsime tą naštą.“
Mero nuomonei oponavo Adomas Zamulskis. Jo manymu, vargu ar mokesčių rinkimą galima vadinti pasipinigavimu. „Aš tai vadinu solidarumo mokesčiu, ir jis turi būti mokamas. Reikės pinigų, o iš kur duosime, jei nerinksime biudžeto? Artėja metas, kai turėsime dėlioti 2023 metų biudžetą ir vėl bus klausiama: „O kur dar gauti pinigų?“ – kalbėjo jis.
Kadangi nuomonės išsiskyrė, teko balsuoti. Rezultatas, kaip ir pastaruosius ketverius metus, buvo aiškus iš anksto: 18 už, 2 susilaikė, 2 prieš. Beje, tai buvo vienintelis balsavimas šiame tarybos posėdyje.