Kiekvieną rudenį į „turnė“ po ūkininkų, dalyvaujančių konkurse „Metų ūkis“, valdas komisija pasikviečia ir žiniasklaidos atstovus, kad jie laikraščių skaitytojams papasakotų apie darbščius, sumanius ir tvarkingus žmones.
Konkursas „Metų ūkis“ vyksta jau dvidešimt trečius metus, Rietavo savivaldybės žemdirbiai jame dalyvauja nuo 2003-iųjų. Lietuvos ūkininkų sąjunga kasmet, didiesiems darbams pasibaigus, surengia šventę ir iš visų, net atokiausių, šalies kampelių būrin sukviečia nugalėtojus, kad pagerbtų juos, mylinčius žemę ir atsakingai ją dirbančius. Gražią tradiciją turi ir Rietavo savivaldybė: „Metų ūkio“ prizininkai apdovanojami per Mykolines.
Šiemet komisija, vadovaujama Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjo Alfonso Stabingio, po kaimus važinėjo rugsėjo 14 dieną.
Pirmasis aplankytas ūkis – Rimanto ir Birutės Vizgirdų valdos Meinartuose. Kieme svečius pasitikęs šeimininkas iš karto pakvietė pasižvalgyti. Kiekvienas daiktas čia turi savo vietą: technika laikoma po stogu, degalai – talpykloje, galvijams pastatyta puiki ferma. Ūkis registruotas 1998 metais. Ūkininkas deklaruoja 100 hektarų nuosavos žemės, 55 melžiamas karves ir 45 prieauglius. Komisijos nariai pasidžiaugė gražiais kukurūzų laukais, sutvarkyta aplinka. Šeimininkė Birutė visus nustebino ne tik burnoje tirpstančiu pačios keptu pyragu, bet ir darže užaugintu derliumi – lysvėje geltonuoja didžiuliai moliūgai, akį traukia gerai užderėję porai.
Pasidžiaugę gražiai ūkininkaujančiais meinartiškiais, svečiai išriedėjo Jaupėnų link.
Jaupėniškės Laimutės Vitienės ūkis netradicinis – čia auginami 27 perliniai danieliai. Banda, prieš tai ramiai stovėjusi medžių pavėsyje, pajutusi nepažįstamus žmones sunerimo. „Jie baugūs, svetimų saugosi“, – paaiškino šeimininkė. Tačiau labiau nei danieliai visus nustebino preciziškai išpuoselėta sodybos aplinka: didžiuliai plotai nušienautos vejos, įvairiausiais žiedais pasipuošę gėlynai, jurginais, zinijomis ir kitomis gėlėmis įrėmintas daržas. Ir niekur nė vienos piktžolės! L. Vitienė neslėpė, kad 1,5 hektaro namų valdos sklypo priežiūra reikalauja kasdienio sunkaus darbo. „Be noragų nebus pyragų“, – sako liaudies patarlė, ir joje slypinčią išmintį aiškiai suvoki ganydamas akis po jaupėniškės rankomis sukurtą grožį.
Kitas sustojimas – nuošaliame Spraudžio kaime, kur nuo 2002 metų ūkininkauja Dainora ir Zigmas Razučiai. Jie valdo maždaug 100 hektarų nuosavos ir 60 hektarų nuomojamos žemės. Tiek jos pakanka 43 melžiamoms karvėms ir 76 prieaugliams. Prie modernizuotų fermų pasitiko avių būrelis, fermoje – jaučiai ir pirmadėlės su veršiukais, visa kita banda – ganyklose. Paklausta apie primilžį, D. Razutienė neslėpė, kad kasdien primelžia apie 700 kilogramų pieno.
Aplankę tris Rietavo seniūnijos ūkininkus, pasukome į Tverus – konkurse „Metų ūkis 2016“ dalyvauja ir du šios seniūnijos žemdirbiai.
Lopaičiuose įsikūrę Marius ir Violeta Kamaldinovai žengia pirmuosius ūkininkavimo žingsnius – ūkis registruotas 2015 metais. Nusipirkusi seną sodybą, turinti 5 hektarus nuosavos žemės ir dar 25 hektarus išsinuomojusi iš kitų, pora ėmėsi ekologinės gyvulininkystės. Šiuo metu ganyklose ganosi aštuoniolika avių, žolę rupšnoja kelių dešimčių galvijų – limuzinų veislės ir mišrūnų – banda. Jaunasis ūkininkas, padedamas sūnų, stato tvartus, grindžia keliuką į sodybą – vyksta vėjų nugairintos kalvos užkariavimas.
Kitapus žvyrkelio – Arvido ir Raimondos Jusių ekologinės gyvulininkystės ūkis. Daugiau nei dešimt metų ūkininkaujančių lopaitiškių pievose boluoja 180 avių, ganosi kelios dešimtys mėsinių galvijų. Avys turi modernią avidę, simentaliai – dar naujesnį ir ne mažiau modernesnį tvartą. Aptvare šalia namo išdidžiai žolę rupšnoja ožkos. Šeimininkė Raimonda iš jų pienelio sulieja įvairiausių sūrių, kuriuos mielai ragauja ne tik namiškiai, bet ir mugių, kuriose ūkininkė prekiauja, dalyviai.
18 hektarų nuosavos ir 22 hektarus nuomojamos žemės turintis ūkis itin kompaktiškas. Jo šeimininkai buvę klaipėdiečiai, gal todėl ir ūkininkavimas čia toks savitai miestietiškas. Tvartai pastatyti taip, kad nesijaustų mėšlo kvapo, avidėse įrengtos kameros, mėsiniai galvijai, net veislinis bulius, be ragų. O avinas – olandų tekselis – lyg iš fantastinių filmų – nei avis, nei kiaulė. Įspūdis toks, kad šeimininkai žaidžia žemdirbystę. „Viską darome taip, kad ūkininkavimas nevargintų, kad nereikėtų daug darbo. Esame tinginiai, o tinginiai visada sumano, kaip ir ką modernizuoti, kad tik netektų sunkiai dirbti“, – linksmai savo ūkininkavimą apibūdino Jusių sūnus Mikas.
Pakvietusi paragauti ožkos sūrių, paskanauti mėtų arbatos ir obuolių, šeimininkė Raimonda įdomiai pasakojo apie pasirinkimą gyventi kaime, nuošalios Lopaičių gamtos unikalumą. Pokalbio metu ant stalo atsirado net Raudonoji knyga – Jusiai rodė, kurių nykstančių rūšių augalų jie randa vaikštinėdami šalia savo namų.
Lopaičiuose ir baigėsi kelias valandas trukęs pasižvalgymas po ūkininkų valdas. Konkurso „Metų ūkis 2016“ komisijos išrinkti prizininkai bus pagarsinti per savaitgalį vyksiančias Mykolines.
Comments 1