Apie asmenybę, likusią istorijos paraštėse

Parašė: Justė URBONAITĖ 2020-07-24

Saulėtą ir vasara alsuojantį praėjusį šeštadienį Plungės viešoji biblioteka skaitytojus kvietė į naujos Juozo Stražnicko knygos apie plungiškį visuomenės veikėją, talentingą kalbininką Praną Meškauską-Germantą pristatymą.
Pirmą kartą šį dar spaustuve kvepiantį leidinį skaitytojai galėjo išvysti Vilniaus knygų mugėje, vykusioje šių metų vasario pabaigoje. Panašiu laiku oficialus knygos „Pranas Meškauskas-Germantas. Įkaitas už tautą“ pristatymas turėjo įvykti ir Plungės viešojoje bibliotekoje, tačiau kaip daugelis koncertų, spektaklių, meno parodų ar kt., taip ir šis renginys dėl pandemijos buvo atšauktas.
Ir štai antras kartas, regis, nesumelavo. Liepos 18 dieną įvyko ilgai planuotas ir lauktas knygos „Pranas Meškauskas-Germantas. Įkaitas už tautą“ pristatymas. Kuklus leidinio pagrindinio herojaus P. Meškausko atminimas buvo pagerbtas šv. Mišiomis. Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje jas aukojo kunigas Bernardas Mindaugas Verbickas. Ir nors dalis susirinkusiųjų P. Meškausko pavardę išgirdo pirmą kartą, dvasininkui ji buvo puikiai pažįstama: brolio kunigo B. M. Verbicko močiutė Ona – kalbininko sesuo.
Po pamaldų visi buvo pakviesti į biblioteką – pokalbio su knygos autoriumi J. Stražnicku, redaktore Rita Kubiliene ir jau minėtuoju kunigu B. M. Verbicku. Pristatymas vyko skaitykloje, dar neseniai pasipuošusioje menininko Edvardo Šepučio kurtomis užuolaidomis.
Po trumpo pasisveikinimo pirmąjį žodį apie naująjį J. Stražnicko kūrinį tarė knygos redaktorė ir „Charibdės“ leidyklos vadovė R. Kubilienė. „Tokia jauno žmogaus drąsa ir ryžtas. Jo noras į lietuvių kalbą įnešti tiek daug – tai pavydėtina“, – taip apie tarpukario metų kalbininką, lietuvių kalbos vadovėlių autorių ir mokytoją kalbėjo redaktorė. Ji gailėjosi, kad šis Lietuvai svarbus žmogus, palikęs ryškų pėdsaką lietuvių kalbos ir lietuvybės puoselėjimo kelyje, daugeliui nėra žinomas. Teigė suprantanti, jog knyga nėra plačiosios auditorijos skaitinys ir nesulauks tokio populiarumo, kokio galbūt norėtųsi. Tačiau džiaugėsi, kad būtent jų leidyklai teko galimybė išleisti šią knygą, ir vylėsi, kad „Pranas Meškauskas-Germantas. Įkaitas už tautą“ padės išgarsinti plungiškio P. Meškausko vardą.
Net 10 metų rinktą informaciją į biografinę knygą apie P. Meškauską, dar vadintą Germantu, sudėjęs rašytojas J. Stražnickas sakė, jog ilgą laiką apie savo knygos herojų ir pats nelabai ką žinojęs. „Yra daug asmenybių, kurios liko istorijos paraštėse“, – aiškino rašytojas. Autorius susirinkusiesiems atskleidė, koks buvo visuomenėje nepelnytai pamirštas P. Meškauskas bei kokį indėlį ne tik į lietuvių kalbą, bet ir į visą mūsų kultūrą įnešė šis žmogus. „Išėjusieji – sugrįžta. Ir P. Meškausko vardas po 75 metų sugrįžo į Plungę“, – kalbėjo rašytojas J. Stražnickas.
„Pranas buvo tikras žemaitis – užsispyręs, niekada negalvodavo, ką apie jį pasakys kiti“, – tokį pagrindinį biografinės knygos herojų iš močiutės Onos pasakojimų prisiminė kunigas B. M. Verbickas. Dvasininkas džiaugėsi būdamas šio šviesaus žmogaus giminaičiu. Vėliau apie knygos herojų prakalbo ir kiti P. Meškausko artimieji, visi dalijosi prisiminimais ir istorijomis iš kalbininko gyvenimo.
Po pristatymo norintieji galėjo įsigyti J. Stražnicko knygą ir akis į akį pabendrauti su autoriumi.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Turtinga ta mūsų Lietuva besanti (0)

Pasaulinė koronaviruso pandemija atskleidė įdomų faktą – paaiškėjo, kad gyvename turtingoje šalyje. Nes jau ne vieną […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas