Apie Žemaitijos nacionalinio parko lankytojus turizmo sezonui įpusėjus

Parašė: Aušra BRAZDEIKYTĖ Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Lankytojų aptarnavimo skyriaus gidė Autorės nuotr. 2019-07-23

Nepastebimai greitai bėga vasara, jau ir liepos vidurys… Šiemet orai stebina savo pokyčiais: birželis „mušė“ karščio rekordus ir viliojo žmones prie vandens telkinių, liepa prasidėjo vėsa ir lietumi, kurie truputį atbaidė dviračių, pėsčiųjų takų lankytojus, tačiau suplanuotos atostogos skatina lietuvius ir užsieniečius neatsisakyti savo planų aplankyti įdomiausias vietas Žemaitijos nacionaliniame parke, dalyvauti ekskursijose, edukacinėse programose, keliauti pažintiniais takais.
Užsukę į Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Platelių lankytojų centrą daugelis būna nustebinti išvydę interaktyvią ekspoziciją „Žemaitijos žemės slėpiniai“, kurioje galima susipažinti su Platelių ežeru, povandeniniu jo pasauliu, lankomomis parko vietomis, pėsčiųjų ir dviračių takais, išskirtiniu kultūros paveldu, pasimokyti žemaitiškų žodžių ir posakių, gamtos ekspozicijoje susipažinti su parko gyvūnais, pasiklausyti jų balsų, pagal kvapą atspėti augalus. Atpažinti grybus padeda grybų knyga. Medžių rūšis galima atspėti pagal medieną, lapus ir žievę.
Centre lankytojai gali įsigyti leidinių apie Žemaitijos nacionalinį parką, suvenyrų: magnetukų, puodukų, raktų pakabukų, suvenyrinių ženklelių, žolelių mišinių arbatų, medaus, suvenyrų iš lino. Čia yra platinami lankytojo bilietai, už kuriuos surinkti pinigai bus skiriami parko apsaugai, jam tvarkyti, prižiūrėti, edukacinei, šviečiamajai veiklai.
Į Platelių lankytojų centrą iki liepos 14 dienos užsuko 1 701 žmogus, iš jų – 1 318 suaugusiųjų ir 383 vaikai. Iš apsilankiusiųjų net 37,5 proc. sudarė užsieniečiai iš daugiau nei 23 šalių, 62,5 proc. – lietuviai.
Į Lankytojų centrą kreipiamasi ir dėl ekskursijų, edukacijų užsakymo. Iki liepos 14-osios organizuotų ekskursijų, edukacinių programų grupių ir dalyvių sulaukta daugiau negu pernai per tą patį laikotarpį. Darbuotojos surengė 91 ekskursiją, kurioje dalyvavo 1 898 žmonės: 977 suaugusieji ir 921 vaikas. Lankytojus vis labiau vilioja ekskursijos katamaranu po Platelių ežerą, dviračiais po Platelius ir aplink Platelių ežerą. Daugiau užsisakoma ir gamtinių edukacijų (iki liepos 14 d. surengta 50 edukacinių programų gamtoje, kuriose dalyvavo 1 026 žmonės) bei edukacinių užsiėmimų Platelių dvaro sodybos Tradicinių amatų centre. Jame, be įvairių tradicinių amatų mokymo, etnokultūros papročių ir apeigų pažinimo edukacinės veiklos, vis labiau populiarėja kulinarijos paveldo (cibulynės, spirgynės, arba kanapinės, silkės su karštomis bulvėmis, varškės sūrio) degustavimo edukacinė programa. Centro mansardoje – 7 poilsio kambariai, kuriuose vienu metu gali apsigyventi 13 žmonių. Iki liepos 14 dienos Tradicinių amatų centre ir Žemaitijos nacionalinio parko, Užgavėnių ekspozicijose surengta 100 edukacinių programų, kuriose dalyvavo 1 847 žmonės: 1 384 vaikai ir 463 suaugusieji.
Dažnas lankytojas, ypač užsienietis, nori pasivaikščioti pėsčiųjų takais. Jų parke – devyni (nuo 0,5 iki 4 km ilgio). Populiariausi: Šeirės, Paplatelės, Plokštinės. Šiemet Liepijų miške įrengta 4 km ilgio žiedinė pėsčiųjų trasa.
Neslūgsta susidomėjimas dviračių taku aplink Platelių ežerą. Susiruošę juo keliauti dažnai teiraujasi, per kiek laiko įveiks šį 24 km žiedinį maršrutą, ką įdomaus jame pamatys. Tam gelbsti lankstinukas, kurį galima įsigyti Platelių lankytojų centre. Dviračius galima išsinuomoti miestelyje esančiame nuomos punkte.
Kaip ir kasmet, Šaltojo karo ekspozicijoje, Žemaitijos nacionalinio parko, Užgavėnių ekspozicijose lankytojų netrūksta. Iki liepos 14 dienos Šaltojo karo ekspozicijoje apsilankė 16 973 žmonės, iš jų – 12 327 suaugusieji ir 4 646 vaikai. Žemaitijos nacionalinio parko, Užgavėnių ekspozicijas savarankiškai apžiūrėjo 1 297 žmonės: 764 suaugusieji ir 533 vaikai. Čia surengtos ir 36 ekskursijos, kuriose dalyvavo 784 lankytojai, iš jų – 450 suaugusiųjų ir 334 vaikai.
Parko lankytojai domisi ne tik lankomomis vietomis, pažintiniais takais, dviračių taku aplink Platelių ežerą, bet ir išskirtiniu kulinarijos paveldu, aktyviomis pramogomis. Šiemet maitinimo paslaugas teikia daugiau maitinimo įstaigų. Vien Plateliuose vasarą veikia penkios kavinės, šašlykinė, šiaurinėje ežero pusėje – restoranas ir kaimo turizmo sodybos kavinė, rytinėje ežero pakrantėje – restoranas ir kavinė. Žemaitiškų valgių edukacijas galima užsisakyti kai kuriose kaimo turizmo sodybose, kavinėse, Platelių dvaro sodybos Tradicinių amatų centre, rašytojos Žemaitės muziejuje.
Dažnai užsieniečiai, kartais ir lietuviai, atvykę su savo kemperiais, klausia, kur yra kempingai. Deja, pagal visus standartus įrengtų kempingų su sanitariniais mazgais, apšvietimu parko teritorijoje kol kas nėra, išskyrus kemperių aikštelę Žemaičių Kalvarijoje. Tenka apgailestauti ir siūlyti lankytojams apsistoti stovyklavietėse su minimalia infrastruktūra, be didesnių patogumų. Šiemet nemokamai stovyklauti galima penkiose Valstybinių miškų urėdijos Telšių regioninio padalinio prižiūrimose stovyklavietėse, už atitinkamą mokestį – nemažai parke esančių privačių turistinių stovyklų ir stovyklaviečių.
Apgyvendinimo paslaugas parke teikia 29 kaimo turizmo sodybos, 2 viešbučiai, 6 svečių ir poilsio namai.
Vandens pramogų mėgėjus džiugina galimybė Platelių jachtų klube išsinuomoti vandens dviračius, valtis, baidares, burlentes, iš anksto užsisakius paplaukioti po ežerą katamaranais.
Iš aplankiusiųjų Žemaitijos nacionalinį parką išgirdome daug gražių žodžių ir padėkų už įdomias, informatyvias ekspozicijas, tinkamai pritaikytą ir išplėtotą pėsčiųjų ir dviračių takų infrastruktūrą, kokybiškas ir įvairias paslaugas, ypač galimybę susipažinti su tradiciniais amatais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Turtinga ta mūsų Lietuva besanti (0)

Pasaulinė koronaviruso pandemija atskleidė įdomų faktą – paaiškėjo, kad gyvename turtingoje šalyje. Nes jau ne vieną […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas