Audimo amatas gyvas ir šiandien

Parašė: Aldona KUPRELYTĖ Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėjos pavaduotoja Autorės nuotr. 2017-11-24

Audimas Platelių krašte turi senas tradicijas. Mergaitės iš mažens buvo to mokomos. Piemenaudamos ausdavo juosteles, paaugusios – ilgus rietimus drobių, rankšluosčių, užvalkalų, paklodžių, lovatiesių – kraitį sukrauti reikėjo. Pirktinių ne kiekvienas išgalėjo turėti, be to, namie austi buvo daug patvaresni, vyresnės kartos labiau vertinami. Iki pat Antrojo pasaulinio karo mergaitės namuose ruošdavo audinius vestuviniams kraičiams.
1930 m. tekėjusios Kotrynos Bekėžaitės iš Stirbaičių kaimo, 25 hektarų ūkio, vestuvinį kraitį sudarė lininio audinio rietimas (30–40 m), patalai su namie austu impilu, dvi pagalvės, šeši lininiai namie austi rankšluosčiai, devyni dekoratyviniai rankšluosčiai, austi iš medvilninių ir lininių siūlų, aštuonios lovatiesės, austos iš lininių ar medvilninių siūlų, dvidešimt lininių namų darbo paklodžių, keturi pagalvių užvalkalai, du patalų užvalkalai, maišams skirto audinio rietimas (20 m). Turtingesniuose ūkiuose dalį linų bei vilnų suverpti ir gražesnius audeklus išausti duodavo svetimiems. Verpimu ir audimu versdavosi bežemės ir mažažemės, dažniausiai netekėjusios moterys.
Iki šių dienų Platelių dvaro svirno etnografijos ekspozicijoje saugomi geriausių Platelių krašto audėjų (Magdalenos Beniušaitės-Alminienės, Magdalenos Skėrutytės-Jakštienės, Onos Usčinaitės-Lotužienės, Stefanijos Kurmanskytės-Užpalienės, Veronikos Zubaitės-Prišmontienės, Domicėlės Buivydaitės-Jurčienės, Kotrynos Bekėžaitės-Sausdravienės ir kt.) užtiesalai, staltiesės, rankšluosčiai, patalynės audiniai. Įdomus faktas, kad XIX a. pabaigoje Plateliuose gyveno audėjas vyras – Jurgis Freimanas (mirė 1910 m.). Jis užsiėmė tik audimu ir iš to gyveno. Priimdavo dvarponių, bajorų, kunigų, turtingų ūkininkų užsakymus. Tokio gero audėjo visuose Plateliuose nebuvo. Audė raštuotas, gėlėtas, languotas, vienpales, dvipales linines staltieses, paklodes, lovatieses, rankšluosčius, skaras. Paprastų audeklų, milo neaudė.
Audimo amatas Plateliuose gyvas ir šiandien. Sovietmečiu nutrūkusią tradiciją atgaivinti padėjo audėjos iš Švedijos. 2008 m. viešnios iš Boksholmo komunos sudėtingo audimo amato išmokė Plungės, Žemaičių Kalvarijos, Platelių, kitų kaimų moteris. Dabar Platelių dvaro sodybos Tradicinių amatų centre tautodailininkė Laimutė Puidokienė, Rimantas Baginskis ir kitos plateliškės audėjos moko kitus. Šiemet mokomasi austi audinius tradiciniam žemaičių kostiumui.
Viliamės, kad senosios audimo tradicijos bus išsaugotos ateities kartoms.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos… KITAIP (0)

Ar pavasaris, ar artėjančios Velykos čia kaltos, bet pastebiu, kad niūrių atspalvių nuotaikas vis dažniau keičia […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas