Autoriaus šimtmečiui – šimto darbų paroda

Parašė:  2011-11-11

Antradienio vakare Plungės kultūros centras ir plungiškiai tautodailininkai atidavė pagarbą 2005 metais mirusiam plungiškiui dailininkui Juozui Bagdonui, kuriam šį gruodį būtų sukakę 100 metų. Ta proga kultūros centre atidaryta žymiojo menininko kūrybos paroda. Tiesa, eksponuojamas ne abstraktusis J. Bagdono menas, o ankstyvoji, realistinė jo tapyba, keramikos dirbiniai, kūrinių eskizai.
Dailininko J. Bagdono 100-osioms gimimo metinės skirta paroda Plungės kultūros centre surengta prisimenant jo draugiškumą šiai įstaigai. Kaip parodos atidarymo metu sakė kultūros centro vyr. specialistė tautodailei Zafira Leilionienė, Juozas Bagdonas labai mėgo šią įstaigą – lankytis renginiuose ir šiaip pabūti, sutraukti dūmą, pasišnekučiuoti su darbuotojais, tautodailininkais.
100-mečiui skirtoje parodoje eksponuojami ankstyvieji realistiniai dailininko kūriniai. Juos ekspozicijai pateikė menininko dukterėčia plungiškė Genovaitė Rimkevičienė, kuriai už bendradarbiavimą padėkojo Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis.
Parodos atidarymo iškilmėse dalyvavęs Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas pabrėžė, kad Juozas Bagdonas žinomas kaip abstrakčiojo meno atstovas, o šie jo kūriniai – visiškai kitokie. Anot A. Bakanausko, menininkas J. Bagdonas yra savotiškas Žemaičių dailės muziejaus įkūrėjas. Mat būtent jo 18 didžiulių abstrakčių drobių kolekcija, palikta po 1993 metais Oginskių rūmuose surengtos parodos, ir buvo muziejaus pradžia. Šiuo metu Žemaičių dailės muziejus, kaip sakė direktorius A. Bakanauskas, turi apie porą šimtų abstrakčių kompozicijų drobių, kurios, ko gero, ir atspindi tikrąjį J. Bagdoną.
Pasirodo, J. Bagdono kūrinių turi ir Plungės viešoji biblioteka – čia saugomos servetėlės, ant kurių kavinėse, turėdamas laiko, dailininkas paišydavo savo kūrinių eskizus.
J. Bagdonas – ne tik vienas iš garsiausių Lietuvos dailininkų, bet ir Plungės miesto garbės pilietis. Šis titulas jam suteiktas 2001 metais.
J. Bagdonas gimė 1911 metais Vydeikių kaime (Žlibinų sen.). Pirmoji jo kūrybos paroda surengta 1933 metais Kaune, vėliau darbai eksponuoti Šiauliuose, Klaipėdoje, Rygoje, Taline. Ypač svarbi plungiškio menininko biografijos detalė – 1938 metais, būdamas 26-erių, J. Bagdonas pelnė pirmąją valstybinę premiją už figūrinę kompoziciją „Iš jūros sugrįžus“. Apdovanojimas įsteigtas Lietuvos nepriklausomybės 20-mečio sukakčiai paminėti.
1937-1940 metais J. Bagdonas dirbo Lietuvos dailininkų sąjungos sekretoriumi ir reikalų vedėju, nuo 1941-ųjų – Vilniaus dailės muziejuje, 1943-1944 metais vadovavo Vilniaus dailiųjų amatų mokyklai.
1944-aisiais menininkas pasitraukė į Vakarus, o 1958 metais iš Europos persikėlė į Jungtines Amerikos Valstijas. Aplankyti karo metais paliktos Lietuvos J. Bagdonas sugrįžo 1992 metais. Grįžęs surengė pirmąją parodą Vilniuje, Lietuvos dailės muziejuje, vėliau – ir Kauno paveikslų galerijoje.
J. Bagdonas visam laikui į Plungę grįžo ir pas dukterėčią G. Rimkevičienę įsikūrė 1999 metais. Mirė 2005-aisiais.
Juozo Bagdono šimtmečiui skirta paroda Plungės kultūros centre veiks visą lapkritį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Aukščiau galvas! (0)

Ar pastebit, kad šiuo laikotarpiu mūsų akys, ausys ir smegenys tiesiog graibstyte graibsto visą informaciją? Išgyvenam […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pranešama, kad Kinijoje išplitusio koronaviruso aukų skaičius jau perkopė tūkstantį, užsikrėtusiųjų – apie 42 tūkstančius. Ar Jūs reaguojate į pranešimus apie šį virusą?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas