Etika ir kultūra medžioklėje

Parašė:  2019-11-05

Medžioklėje visada pamatai, kokia jos dalyvių etika, kultūra. Pamatai, ar gerbiamas medžiojamas žvėris, ar sugeba bendrauti šautuvus nešiojantieji.
Pakalbintas medžioklės reikmenimis prekiaujančios firmos „Oksalis“ vadovas Gytis Misiukevičius patikino, jog visuomenėje medžiotojų įvaizdis nėra geras, ypač pastaruoju metu: „Ėmiau tuo domėtis. Juk medžiotojai buvo prezidentai Antanas Smetona, Algirdas Brazauskas. Sukilėlių kapitonė Emilija Pliaterytė buvo aktyvi medžiotoja, garsusis gamtininkas Tadas Ivanauskas, Kipras Petrauskas, Jonas Žemaitaitis, daug iškilių žmonių buvo medžiotojai. Tai čia praeitis. Ir dabar medžiojančių iškilių žmonių ratas didelis. Man jie – autoritetai.
Nenorom susimąstai, jog medžioklė – rimtas užsiėmimas. Kiekvienam tai yra prigimtinė teisė. Mes esame gamtos dalis. Bėda atsiranda, kai į medžioklės reikalus itin ima kištis politikai, kurie suabejoja tuo pomėgiu. Atsiranda tokių komentatorių, kurie savo nuomonę išsako nebuvę miške ir net nematę žvėries.
Krenta medžiotojų prestižas. Antai, kai prezidentas buvo A. Brazauskas, Seime esantys medžiotojai net pabrėždavo, kad yra medžiotojai. Dabar viskas kitaip, viskas atvirkščiai – dauguma parlamentarų net bijo prisipažinti medžiojantys. Bijantieji tai pasakyti, manau, neturėtų ir būti medžiotojais.
Pastaraisiais metais tikrai susiformavo negeras medžiotojų įvaizdis. Ar tai gerai? Manau, kad ne!
Medžiotojai yra patys didžiausi gamtosaugininkai. Niekas nepaneigs, jog medžioklė – šalies ūkio šaka ir į tai reikia žiūrėti atsakingai. Būtina kelti etiką ir kultūrą. Gal ta tema reikia ir specialaus leidinio, nusakančio, kaip kokiu atveju turi elgtis medžiotojas.“
Manau, nė vienas medžiotojas nepasakys priešingai. Apie medžioklės naudą turi pagalvoti ir esantieji prieš ją.
Plungės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininkas Saulius Vengalis ta tema taip pat išsakė savo mintis. Kartu jis pakalbėjo apie būsimas naujo sezono medžiokles, įvairius draugijos gyvavimo reikalus.
„Nuo spalio 15 dienos prasidėjo medžioklės su varovais. Jose jau bus ir šunų. Tokios medžioklės vyks iki vasario 1-osios.
Nemaža dalis visuomenės apie medžioklę yra susidariusi neigiamą nuomonę. Esą tai tik galimybė į namus parnešti mėsos. Daugeliui sunku suprasti, kad medžioklės reguliuoja žvėrių skaičių.
Nutrauk medžiokles, ir gamtoje atsiras visiškas chaosas. Terminai, kada galima patiesti žvėrį, yra sudaromi taip, kad būtų nepakenkta populiacijai. Štai dabar, kai šernus guldo maras, jie medžiojami ištisus metus, kad liga neplistų. O stirnos medžiojamos tik nuo spalio 1 dienos. Ruja jau praėjusi, ūgtelėję jaunikliai. Save gerbiantis medžiotojas pirmiausia ir turi šauti tik į jauniklį, o ne į motiną.
Medžioklė yra gamtos pažinimo būdas. Būtina pagarba medžiojamam žvėriui. Jau nepamatysi, jog patiesti žvėrys suverčiami į krūvą. Po medžioklės dar vyksta žvėrių pagerbimas.
Prasidėjo medžioklės su varovais, būrys ginkluotų vyrų krūvon sueina, būtinas atsargumas. Į žvėrį taip pat privalu šauti tik įsitikinus, jog išlaikei saugų kampą. Ir galiausiai – nevalia šauti iš per tolimo atstumo. Taip dažniausiai žvėris ne sumedžiojamas, o tik sužeidžiamas. To medžioklėse neturi būti.
Šiemet, kaip ir ankstesniais metais, vyks pavyzdinė medžioklė. Taip pat turiu informuoti, jog lapkričio pabaigoje bus neeilinė Plungės rajono medžiotojų ir žvejų draugijos konferencija. Ji rengiama dėl įstatų pakeitimo. Kai kurie punktai nebeaktualūs. Teks priimti naujus.
Pasikeitusiose taisyklėse nurodyta medžioklės lape įrašyti, kada medžioklė prasidėjo ir kada pasibaigė, bet tai visai neapibrėžta. Atvažiuos tikrinantis aplinkosaugininkas ir pasakys, jog ne tą laiką įrašei. Pradžia dar būtų aiški. Padėjai medžioklės lape parašą, išsirikiavo medžiotojai išklausyti instruktažo, ir tai jau būtų kaip pradžia, o kada pabaiga – ar kai po medžioklės išdarinėjame žvėris, dar tebesame medžioklėje, nors šautuvai jau išardyti? Visiškas neaiškumas… Dar neaiškiau medžioklėse tykant.
Pagal planą turime žuvimi įveisti vandens telkinius. Žvejai į draugijos biudžetą įneša nemenką pajamų dalį, tad būtina pasirūpinti, kad jiems žūklė būtų sėkminga“, – dėstė S. Vengalis.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos… KITAIP (0)

Ar pavasaris, ar artėjančios Velykos čia kaltos, bet pastebiu, kad niūrių atspalvių nuotaikas vis dažniau keičia […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas