Filmų apie Platelių menininkes premjera

Parašė: Aldona KUPRELYTĖ Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėjos pavaduotoja 2017-09-01

Rugpjūčio 18-ąją Platelių dvaro svirne režisierius Justinas Lingys pristatė du filmus apie plateliškes menininkes – Rūtą Kavaliauskienę ir Ievą Stumbraitę.
Vilniuje kuriantis J. Lingys nepamiršta gimtosios Žemaitijos. Apie šį kraštą, jo žmones susukta ne viena juosta. Plateliškiai jau matė režisieriaus filmus apie menininkus Kazį Striaupą, Reginą ir Justiną Jonušus, Antaną Kniūkštą, Antaną Vaškį, Vytą Jaugėlą, Platelių dvaro sodybą, Platelių senovinius luotus ir kt.
Filmui apie tautodailininkę R. Kavaliauskienę J. Lingys davė taiklų pavadinimą – „Angelų karalienė“. Plateliškė Rūta pastaraisiais metais daugiausia drožia angelus – globojančius mūsų žemę ir žmones, skraidančius ar stovinčius, aptaisytus vasaros ar žiemos drabužiu..
R. Kavaliauskienė gimė Kaišiadoryse, augo ir vidurinę mokyklą baigė Rokiškyje. 1975-aisiais Kauno Stepo Žuko taikomosios dailės technikume įgijo meninio medžio apdirbimo specialybę. Nuo tų metų gyveno Plungėje. 1975–1989 m. dirbo Plungės liaudies dirbinių įmonėje „Minija“ etalonų kūrėja. Nuo 1989-ųjų – laisva menininkė. 2008 m. apsigyveno Plateliuose. Su drožybos kūriniais autorė yra dalyvavusi daugelyje liaudies meno parodų. 2000–2006 m. dalyvavo Hamburge, Pasaulio menų muziejuje, rengiamose meno ir amatų mugėse. Ne kartą savo darbų yra pateikusi Rokiškio muziejuje organizuojamai respublikinei medžio drožėjų parodai-konkursui Lionginui Šepkai atminti. 2003 m. tapo L. Šepkos premijos laimėtoja. Tautodailininkės vardas žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir Vokietijoje, Švedijoje, Italijoje, Prancūzijoje, Kanadoje, JAV ir kt.
Filmas apie Rūtos dukrą – profesionalią menininkę I. Stumbraitę pavadintas trumpai – „I“.
Ieva gimė ir augo Plungėje. Vilniaus dailės akademijoje įgijo dailininko-freskų restauratoriaus specialybę. Restauravo freskas Tytuvėnuose, Kaune, Vilniuje. Prieš keletą metų rimtai susidomėjo iliuminuotomis miniatiūromis, kurios anksčiau puošdavo ranka rašytas knygas (manuskriptus), o šiandien ji – tarptautinės asociacijos „Naujieji Limburgo broliai“, jungiančios geriausius pasaulio kaligrafus ir iliustruotojus, narė.
I. Stumbraitė kol kas yra vienintelė menininkė Lietuvoje, dirbanti šia technika. Iliuminuotos miniatiūros sukūrimas – tai ilgas ir kruopštus procesas. Tam naudojamos brangios medžiagos: pergamentas, tikras auksas, brangūs pigmentai. Ieva vieną iliuminaciją sukuria per mėnesį. Praeitų metų rugsėjo mėnesį jos iliuminuotų miniatiūrų paroda surengta Plungės viešojoje bibliotekoje.
Susirinkusieji į filmų premjerą sveikino režisierių ir menininkes, linkėjo naujų sumanymų, idėjų. Gyrė Rūtą ir Ievą už darbštumą, subtilią kūrybą, už jaukius namus, žvyryne prie namų išpuoselėtą rožyną…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. Ne plungietė parašė:

    Panelės Ievos darbuose be didelio kruopštaus darbo daugiau nieko ir nėra – daug aukso, brangūs pigmentai – slaviškai kiamiškas kičas ir beskonybė. Ne brangios medžiagos kuria meną…

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Sutrikę lyg nuogi lapkričio medžiai (0)

Lapkritis – pats niūriausias metų mėnuo: sunkiai išauštanti ir greitai temstanti diena, lapus praradę medžiai, nutilusios […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar remiate pedagogų streiką?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2018 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas