Gandingos ir Varkalių piliakalniai – vis gražyn!

Parašė: Lina LIŪNIENĖ 2020-08-29

 

Gandingos ir Varkalių piliakalnius jungiantis takas, akmenų tiltelis per Babrungą, laiptai į piliakalnius, išvalytos, šviesios prieigos, takeliai papėdėse – tiek darbų šiemet atlikta tvarkant prie Plungės prisišliejusį 23 hektarų ploto piliakalnių kompleksą. Visos veiklos iniciatorė – asociacija „Gondingos bičiuliai“ ir jos vadovas, piliakalnių atgaivinimo entuziastas gydytojas Raimondas Doviltis.
Pripažinkime: apie Gandingos piliakalnį, kurį mieliau vadiname Gondinga, ir garbingą jo praeitį visi mes žinome seniai, dar nuo vaikystės, o štai šalia jo esantys Varkalių piliakalniai, kurių istorinė vertė nė kiek ne menkesnė, tik visai neseniai pradėjo lįsti į dienos šviesą, tik dabar pradedame kažką apie juos išgirsti, sužinoti. Ir tai, ką sužinome, – stebina, nes Gandingos ir Varkalių piliakalniai yra vieno komplekso dalys, čia – ne tik tūkstantmetė istorija, bet ir svarbus kovų su kryžiuočiais taškas, buvusio didelio miesto vieta ir, žinoma, Plungės ištakos.
Kaip sakė R. Doviltis, idėja atgaivinti visus šiuos piliakalnius puoselėjama jau daug metų. Daugiau nei prieš dešimtmetį iniciatyvos ėmėsi Varkalių kaimo bendruomenė, piliakalniuose surengusi keliolika produktyvių talkų. Dabar vadžias perėmė asociacija „Gondingos bičiuliai“, kuri parengė ir baigia įgyvendinti projektą „Gandingos ir Varkalių piliakalniai ir jų prieigų tvarkyba ir pritaikymas laisvalaikio ir turizmo reikmėms“. Jam buvo gauta 50 tūkst. eurų.
Tiesa, tai ne pirmas projektas, kuris įgyvendintas R. Dovilčio ir jo bendraminčių iniciatyva. Daugiau nei prieš dešimtmetį buvo sutvarkytos Varkalių piliakalnių prieigos ir takas iki jų. Tačiau patys piliakalniai buvo beveik neįžengiami.
Dabar – jau visai kas kita. Tiesa, daug kas padaryta dar prieš imantis projekto – rengiant talkas, į kurias kartais susirinkdavo po keliasdešimt žmonių. Jų metu išpjauti krūmynai, nereikalingi medžiai ir atvertas puikus piliakalnių vaizdas. Be to, gavus lėšų iš Savivaldybės akmenimis sutvirtinta apie 100 metrų Babrungo pakrantės ties Gandingos piliakalniu.
Na, o už projekto pinigus padaryta (ir vis dar daroma) išties labai daug. Tiesa, yra faktorių, kurie stabdo darbus. Vienas iš jų – miškotvarkos projektas. Kadangi iš 23 ha piliakalnių teritorijos 8 ha yra miškas, būtinas specialus projektas, leisiantis retinti, o kai kuriose vietose plynai kirsti medžius – kad piliakalnių vaizdas gražiau atsivertų.
Kitas stabdantis faktorius – archeologiniai žvalgymai. Tiesa, neseniai ant piliakalnių lankęsis archeologas Darius Balsas kalbėjo: „Kadangi darbus atliekančios įmonės „Telšių meistras“ darbininkai ir technika giliai į žemę nelenda, mes didelių tyrimų čia neatliksime. Tik kelis šurfus iškasime tose vietose, kur bus statomi ženklai, įrengta laužavietė. Bet dėl to darbai tikrai nestrigs.“
Kaip minėjome, už projekto lėšas daug nuveikta: įrengtas Varkalių ir Gandingos piliakalnius jungiantis 700 metrų ilgio takas, laiptai į du Varkalių piliakalnius, laužavietės ant jų, laiptai rengiami ir į Gandingos piliakalnį, jo papėdėje – takas. Dar labai svarbus momentas – nebereikia bristi per Babrungą, per jį išrikiuotas akmenų tiltelis.
Taigi darbai Varkalių piliakalniuose jau beveik baigti, Gandingoje dar šiek tiek likę, bet ir ten vaizdas kur kas patrauklesnis akiai. Beje, R. Doviltis ir pirmąjį žygį į piliakalnius surengė – juo pradėtas per Žolinę vykęs festivalis „Gīva Gondinga“. Žygyje dalyvavo apie 40 žmonių ir visi jie neslėpė susižavėjimo – ir įdomia vietovės istorija, ir tuo, kiek daug ten nuveikta.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Kokias regioninės kultūros žaizdas atvėrė pandemija? (5)

Plungės kultūros centro direktorius, Lietuvos kultūros centrų asociacijos prezidentas, Lietuvos kultūros ir meno tarybos narys, Lietuvos […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pirmasis Seimo rinkimų turas baigėsi. Ar tokių rezultatų tikėjotės?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas