„Gondinga“ suaugo

Parašė:  2008-10-31

Spalio 24-aja Plunges rajono savivaldybes kulturos centro folkloro ansamblis „Gondinga“ miesto bendruomenei ir sveciams koncertu „Kalns ont lyge laukaa“, vaizdo filmu ištraukomis papasakojo, ka veike per 20 kurybinio darbo metu.
Plungiškiu folkloro megeju burelis, vadovaujamas muzikos mokytoju Dalios ir Sigito Stasikeliu, etnokulturos sajudžiui pakilo su tuometinio Persitvarkymo Sajudžio banga. Senosios liaudies, patriotines dainos ne tik stiprino laisves sieki, bet ir buvo vienintelis ginklas Vilniuje lemtingaja 1991-uju sausio 13-aja.
Žvelgdami i megejiška kamera vaizdo juostoje užfiksuotus pirmuju ketveriu metu ansamblio veiklos vaizdus, ne vienas ištare: „Kokie buvome jauni…“ Dauguma tu jaunu žmoniu ansamblio repeticijose, koncertuose sutiko savo žmones – vyrus ir žmonas. Cia kartu su tevais eme dainuoti ir šokti vaikai. Taip tarsi savaime suburtas vaiku folkloro ansamblis „Gondingiuka“.
Dabar „Gondingoje“ dainuoja, šoka, senoviniais muzikos instrumentais (kanklemis, armonika, bandonija, lumzdeliu, basedle, citra, ivairiais barškuciais) groja, o, jei prireikia, ir vaidina 43 plungiškiai. Egidija, Algirdas, Gabrielius ir Kotryna Kliauzos, Jurate, Antanas ir Austeja Šalviai, Asta, Rimantas, Jokubas ir Mykolas Vyšniauskai, Laima, Tomas, Nidas ir Lukas Danileviciai, Rita, Eugenijus ir Vilius Barniškiai, Aurelija ir Petras Beinorai, Nerija Puplauskiene su dukra Laima, Virginija Beniušiene su sunumi Andriumi, Aušra Vaškiene su dukra Lina, Sandra Rupeikiene su dukra Emilija, Asta Žebrauskiene su dukra Giedre… Kartu su visais – ir vadovai Dalia ir Sigitas Stasikeliai su dukra Morta.
– Musu ansamblyje vyrauja šeimyniška dvasia, kitaip dainos neskambetu, – sake Dalia Stasikeliene.
„Gondingos“ repertuara sudaro tik žemaitiškas folkloras: istorines, vestuvines, medžiotoju, vaiku ir paaugliu humoristines dainos. Per 20 metu parengta daug programu, kurios sudarytos iš Plunges ir Plateliu krašto folkloro. Jis irašytas ir 1996 m. „Gondingos“ išleistoje garso kaseteje „Plunges ir Plateliu krašto dainos ir šokiai“, 2005 m. išleistose dviejose kompaktinese plokštelese – „Saulele raudona“ ir „Auga unt kalna jouda avietele“. Šioje plokšteleje irašytos plungiškes folkloro pateikejos Valerijos Petrikaites-Bernotienes dainos ir ansamblio „Gondinga“ tu paciu dainu interpretacijos.
Parengta ir teatralizuotu programu, skirtu Užgavenems, Vaiku velykelems bei sudarytu retro stiliumi – iš tevu ar seneliu megtu romansu. „Gondingos“ dainu, muzikos, skambejusiu Lietuvos televizijos laidose „Duokim garo!“, „Gero upo!“, irašyta garso kaseciu serijoje „Lietuviu folkloro ansambliai“.
Nuo 1996-uju „Gondingos“ iniciatyva Plungeje pradeta organizuoti tarptautinius folkloro festivalius „Saulele raudona“, kuriuose kas dveji metai plungiškiai gali susipažinti net tik su Lietuvos, bet ir užsienio šaliu – Estijos, Latvijos, Prancuzijos, Turkijos, Austrijos, Rusijos, Cekijos, Indijos, Švedijos, Graikijos, Italijos, Ispanijos – folkloro kolektyvais. Bemaž visuose šiose šalyse vykusiuose tarptautiniuose festivaliuose Lietuvai atstovavo „Gondinga“.
Po gražaus, visa veiklos dvidešimtmeti apimancio jubiliejinio koncerto ansambliui, jo vadovams linketa ilgai gyvuoti, dainuoti ir šokti ne tik su savo vaikais, bet ir su vaikaiciais.
Plunges kulturos centro direktorius, Lietuvos kulturos centru asociacijos prezidentas Romas Matulis sake: „Musu kulturos centro bendruomeneje, kuria sudaro per 1 000 meno megeju, „Gondingos“ ansamblis yra ne tik vienas iš profesionaliausiu kolektyvu, bet ir vienas iš svarbiausiu visai Lietuvai ir Europos Sajungai“.
Klaipedos universiteto Menu fakulteto folkloro ansamblio „Auksodis“ vadove, etnomuzikologe Ruta Vildžiuniene džiaugesi buvusiais aukletiniais Dalia ir Sigitu Stasikeliais: „Didelis džiaugsmas matyti ju darbo vaisius“, – sake viešnia.
D. Stasikelienei už etnines kulturos puoselejima iteiktas Seimo pirmininko Ceslovo Juršeno, Plunges rajono savivaldybes meres Elvyros Valerijos Lapukienes padekos raštai. Telšiu apskrities viršininko Romualdo Vasiliausko ir Plunges rajono meres padekos raštais apdovanoti ansamblio dalyviai.
„Gondinga“ sveikino Plunges kulturos centro kolektyvai, rajono folkloro ansambliai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos… KITAIP (0)

Ar pavasaris, ar artėjančios Velykos čia kaltos, bet pastebiu, kad niūrių atspalvių nuotaikas vis dažniau keičia […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas