Kol plungiškiai vejasi nuvažiavusį traukinį, rietaviškiai juda į priekį

Parašė: Dana LUKAUSKIENĖ 2014-10-14

Penktadienį, spalio 10-ąją, Rietavo savivaldybėje lankėsi Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos direktorė Diana Varnaitė su solidžia paveldosaugininkų komanda. Buvo aptarti pasiruošimo Mykolo Kleopo Oginskio 250-ųjų gimimo metinių minėjimui 2015-aisiais klausimai. Šiai progai ruošiama vyriausybinė programa, apimsianti kelis Lietuvos ir užsienio miestus. Baigiamasis renginys, kurį vainikuos paminklo Oginskių giminei atidarymo iškilmės, vyks Rietave.
Rietave
2015-uosius UNESCO patvirtino Mykolo Kleopo Oginskio metais, Lietuvos Seimas pritarė vyriausybinės jubiliejaus programos sudarymui. Vyriausybėje tam suburtoje darbo grupėje dalyvauja rietaviškiai – meras Antanas Černeckis ir Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas. Įvyko du šios darbo grupės, kuriai vadovauja Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Remigijus Motuzas, susirinkimai būsimai programai aptarti.
Rietavo savivaldybės vadovas A. Černeckis rodė atvykusiems paveldosaugininkams gražėjančią Šv. arkangelo Mykolo bažnyčią, pasidžiaugė, jog nebereikia baimintis, kad pastatas nugrius, priminė, kad tai pasiekti pasisekė bendromis Savivaldybės ir Kultūros paveldo departamento pastangomis. Džiugina suremontuota bažnyčios išorė ir vidus, bet liko pagrindinės problemos – šildymo sistema ir netvarkytas šventorius.
Anot mero, žiemą rietaviškiai bažnyčioje sėdi „suragėję“, nebegali net atsistoti. Jis teiravosi, ar neatsirastų kokios vyriausybinės programos maldos namų šildymo sistemai įrengti. Jam antrino V. Rutkauskas, pastebėdamas, kad užsilaikiusi pastate drėgmė gali labai pakenkti jo konstrukcijoms.
Jubiliejus pritrauks į bažnyčią labai daug žmonių, o jos grindys – netvarkytos. Reikėtų atnaujinti grindų dangą, sakyklą.
A. Černeckis džiaugėsi Savivaldybės ir parapijos lėšomis sutvarkytomis bažnyčios tvoromis, tačiau apgailestavo, kad maldininkai aplink šventovę tikrai negali keliais eiti, esą per daug apleistas šventoriaus grindinys, kurį būtina atnaujinti norint oriai pasitikti šventines iškilmes. Reikėtų nuimti seną betono dangą, uždėti trinkeles. Kultūros paveldo departamento Telšių teritorinio padalinio vedėjas Antanas Eičas šmaikštavo, jog rūpinantis maldininkų keliais geriau tiktų šventorių apželdinti veja.
Departamento vadovė D. Varnaitė akcentavo, kad lėšų šventoriaus dangai sutvarkyti rasti sudėtinga, nes šiuo metu administruojamos programos skiria pinigų statiniams, o šventorius – ne statinys. Ji rekomendavo kreiptis į Automobilių kelių direkciją prie Susisiekimo ministerijos ir prašyti lėšų iš Kelių priežiūros ir plėtros programos.
Meras tikino, kad kreiptasi buvo, lėšų skirti negalėję, nes šventorius – ne valstybės, o bažnyčios žemė. Tačiau specialistė jam atsakė, kad pasistengs inicijuoti rekomendaciją, į kurią programos administratoriai turėtų atsižvelgti.
Anot Savivaldybės vadovo, šaukštas deguto statinėje medaus esanti ir Oginskių dvaro parko tvora. A. Černeckis rodė į Rietavą atvykusiems paveldosaugininkams planuojamos statyti skulptoriaus Regimanto Midvikio skulptūros projektą, aptarė galimą jos pastatymo vietą. Šis trijų metrų aukščio paminklas Oginskių giminei taps turistų traukos centru, deja, estetinį vaizdą gadins apgriuvusi parko tvora.
Meras pabrėžė, kad labai svarbu sutvarkyti pieninės teritorijoje esantį bokštą ir jo aplinką. Jau yra gautas „Žemaitijos pieno“ bendrovės sutikimas Savivaldybei statinį perduoti panaudos teise. Šiems darbams planuojama pritraukti Europos Sąjungos lėšų.
D. Varnaitė dėkojo rietaviškiams už šiltą priėmimą ir prašė galimybės apžiūrėti probleminius paveldo objektus vietoje. Taip pat ji pageidautų leidimo į Rietavą sukviesti paveldosaugininkus iš visos Lietuvos šių metų pavasarį.
Rietaviškiai, atsidėkodami už dėmesį ir palaikymą, įteikė specialistei vieną iš jubiliejinių leidinių – humanitarinių mokslų daktarės Ramunės Šmigelskytės-Stukienės leidinį „Mykolas Kleopas Oginskis: politikas, diplomatas, ministras ir jo pasų kolekcija“.
Plungėje
Ketvirtadienį „Plungės“ kalbintas Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis apgailestavo, kad plungiškiai nedalyvauja M. K. Oginskio gimimo metinių minėjimo vyriausybinėje darbo grupėje. Kaip aiškino Kultūros ir sporto skyriaus vedėja Vida Saukalienė, anuomet Savivaldybėje buvęs didžiulis taupymo vajus ir ribojamos komandiruotės. Ji prisiminė, kad dar 2013 metų lapkričio mėnesį jai buvo persiųstas Rietavo savivaldybės mero A. Černeckio kvietimas siųsti atsakingus atstovus dėl pasiruošimo šių iškilmių minėjimui į Vilniuje esančius Valdovų rūmus, kur vyko tarptautinis pasitarimas „Oginskių kultūros kelias-2013“ . Į renginį vyko tuometinis Plungės rajono savivaldybės meras Albinas Klimas ir Žemaičių dailės muziejaus direktorius Alvidas Bakanauskas.
Deja, jie į šių metų liepos mėnesį sudarytą Vyriausybės darbo grupę nepateko. Meras A. Klišonis svarstė, kad gal įdėta per mažai pastangų.
Savivaldybės vadovas tikino, jog plungiškiai ketina kreiptis į Vyriausybę, kad neliktų išmesti iš iškilmių minėjimo „it musė iš barščių“ . Jie sieks dalyvauti darbo grupėje nors stebėtojų teisėmis. Nedalyvauti jubiliejinėse iškilmėse turint tokį didžiulį įdirbį ir kultūrinį potencialą būtų labai apmaudu. Abi savivaldybės – tiek Rietavo, tiek Plungės rajono – yra be galo stipriai susijusios su Oginskių gimine, jų paveldu, tad plungiškiai taip pat norėtų įnešti savo indėlį minint M. K. Oginskio 250 metų gimimo sukaktį.
„UNESCO minima data – ne paskutinėje vietoje, devynerius metus Plungėje vyksta grandiozinis Tarptautinis Mykolo Oginskio festivalis, turime nuostabų parką, rūmus. Renginių virtinė suteiktų papildomo žinomumo Plungei, prisidėtų prie programos veiklos“, – tikino meras.
V. Saukalienė jau atliko visų kultūros įstaigų apklausą ir sudarė galimų renginių sąrašą, kuris kartu su prašymu bus įteiktas Vyriausybės kanclerio pirmajam pavaduotojui R. Motuzui. Ji siūlo jubiliejinę programą papildyti tokiais renginiais: restauruotų Mykolo Oginskio rūmų atidarymu, Žemaičių dailės muziejuje organizuota moksline konferencija „Kunigaikščio Mykolo Mikalojaus Oginskio vaidmuo vystant kultūrinę, švietėjišką veiklą Lietuvoje“ ir šiam kunigaikščiui skirtos ekspozicijos pristatymu, X tarptautiniu Mykolo Oginskio festivaliu, skirtu M. K. Oginskio metams paminėti, Plungės viešojoje bibliotekoje surengta konferencija „Kunigaikštis Mykolas Kleopas Oginskis ir jo epocha“ ir spaudinių paroda „Kunigaikščiai Oginskiai Lietuvos istorijoje ir kultūroje“. Specialistės nuomone, programą praturtintų XIV tarptautinis pučiamųjų orkestrų festivalis ir respublikinis projektas „Oginskių parko metamorfozės“.
Kol rietaviškiai keliauja pirmyn, plungiškiai viliasi įšokti į jau pajudėjusį traukinį.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Turtinga ta mūsų Lietuva besanti (0)

Pasaulinė koronaviruso pandemija atskleidė įdomų faktą – paaiškėjo, kad gyvename turtingoje šalyje. Nes jau ne vieną […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas