Laidotuvės per karantiną: maksimalus saugumas ir inovatyvūs sprendimai

Parašė:  2020-04-10

Ritualines paslaugas teikiančioms įmonėms karantino metu padaugėjo reikalavimų, tačiau Plungėje veikianti laidojimo paslaugų uždaroji akcinė bendrovė „Žemaitijos gralis“ griežtai vadovaudamasi Sveikatos apsaugos ministerijos išleistomis rekomendacijomis ne tik tęsia savo veiklą kaip įprastai, bet ir siūlo keletą inovatyvių sprendimų, kaip, pavyzdžiui, tiesioginė laidotuvių transliacija internetu.
Ritualines paslaugas Plungėje, Rietave ir aplinkiniuose rajonuose teikianti UAB „Žemaitijos gralis“ yra visiškai pasiruošusi pasirūpinti ir nuo koronaviruso mirusių žmonių kūnais. Dažnai koronaviruso diagnozė būna nustatoma jau po mirties, todėl visais atvejais įmonėje imamasi maksimalaus saugumo priemonių.
„Per 28-erius veiklos metus mūsų darbuotojai yra susidūrę su įvairiausiais atvejais, kai tekdavo rūpintis užkrečiamosiomis ligomis mirusių asmenų palydėjimu į paskutinę kelionę, tad ir šioje situacijoje jie puikiai žino, kaip reikia saugoti save ir kitus“, – pažymi Vidas Valauskas, UAB „Žemaitijos gralis“ direktorius.
Laidojimo namų „Žemaitijos gralis“ darbuotojai naudoja visas reikalingas asmens apsaugos priemones. Dezinfekcinės priemonės pasiekiamos ir gedulo namų lankytojams, jie trumpai instruktuojami, kaip saugiai elgtis atsisveikinimo metu. Itin dažnai valomos ir dezinfekuojamos šarvojimo salės, transporto priemonės. Įmonėje yra susitarta dėl tam tikrų bendrų darbo ir bendravimo principų – laikytis 2 m atstumo, pamainų darbas organizuojamas taip, kad jos nesusitiktų tarpusavyje, numatytos kitos darbo organizavimo priemonės, padedančios užtikrinti saugumą.
„Esame vienintelė įmonė Plungės ir Rietavo savivaldybėse, kuri turi visus reikiamus higienos pasus ir tinkamą transportą, kas pandemijos metu yra ypač aktualu. Esame pasiruošę teikti visas ritualines paslaugas mirties nuo COVID-19 atvejais. Koronaviruso aukų kūnų laikymo, transportavimo klausimais visuomeniniais pagrindais konsultuojame Plungės rajono savivaldybės specialiųjų situacijų komisiją“, – pažymi V. Valauskas.
„Žemaitijos gralis“ turi planą ir sunkiausiam scenarijui, jei mirčių skaičius nuo koronaviruso Lietuvoje staigiai pradėtų augti ir karantino metu Lietuvoje būtų nebespėjama laidoti mirusiųjų. Tokiam atvejui bendrovė turi įsigijusi specialių cinko karstų, kurie yra pritaikyti mirusiojo kūną laikyti ilgesnį laiką. Įmonėje numatyta ir jų laikymo vieta.
„Žemaitijos gralio“ laidojimo namai ir gėlių salonas dirba įprasta tvarka, darbo valandos nesikeičia, tačiau karantinas kiek koreguoja pačių laidotuvių tvarką.
„Patys žmonės yra sąmoningi, todėl gedulo namuose nebėra minių, atsisveikinti ateina patys artimiausi. Šarvojimo salėse kėdes esame sustatę taip, kad tarp lankytojų būtų atstumas. Sutrumpėjo ir atsisveikinimo laikas, šarvojimo salėje gedintieji praleidžia nebe dieną ar kelias, o tik kelias valandas. Neveikia viešojo maitinimo įstaigos, todėl gedulingi pietūs neberengiami arba tik simboliškai namie“, – teigia „Žemaitijos gralio“ vadovas ir priduria, kad šiuo metu kiek keičiasi ir floristikos tradicijos.
„Dėl sutrikusio gyvų gėlių tiekimo iš pagrindinių tiekėjų Olandijoje jaučiamas gyvų gėlių trūkumas. Tačiau radome sprendimą, kaip nepalikti klientų be gėlių atsisveikinant su artimaisiais. Pradėjome kurti vainikus iš dirbtinių gėlių, kuriuos norėdami užtikrinti maksimalų saugumą dezinfekuojame“, – pasakoja jis.
Ne visiems karantino metu įvesti reikalavimai yra priimtini, todėl atsiranda vis daugiau žmonių, kurie priima sprendimą laidotuvių ceremoniją suorganizuoti pasibaigus karantinui ir visiems apribojimams. Tokiais atvejais „Žemaitijos gralis“ teikia urnų saugojimo paslaugą.
„Šią paslaugą teikėme ir anksčiau, tačiau pastebime, jog šiuo laikotarpiu jos paklausa labai išaugo. Yra nemažai artimųjų, kurie priima sprendimą laidotuvių ceremoniją organizuoti po karantino, o iki tol urną su mirusiojo palaikais palikti saugoti mums“, – sako „Žemaitijos gralio“ vadovas ir priduria, kad ieškoti naujų sprendimų skatina atsiradę apribojimai laidotuvėms.
Dar viena naujovė, kurią „Žemaitijos gralis“ ėmė siūlyti remdamasi užsienio šalių patirtimi, – laidotuvių transliacija „gyvai“ internetu. Bendrovė įsigijo specialią vaizdo įrangą, profesionalias kameras su stovais. Tad nuo šiol mirusiojo artimieji, negalintys dalyvauti atsisveikinant su velioniu, turės galimybę tai padaryti virtualiai.
„Esame pasiruošę organizuoti tiesiogines transliacijas tiek iš šarvojimo salės, tiek filmuoti mirusiojo lydėjimą į kapines ar kolumbariumą ir pačią laidotuvių ceremoniją. Pandemijos metu tai aktualu, kai laidotuvėse negali dalyvauti saviizoliacijoje esantys asmenys. O ir įprastu metu, manome, ši paslauga bus paklausi, juk yra senų ar ligotų žmonių, kurie nebepajėgia dalyvauti laidotuvėse, ne visada į jas galimybę grįžti turi ir užsienyje gyvenantys artimieji“, – pasakoja V. Valauskas.
„Žemaitijos gralis“: A. Jucio g. 3, Plungė; S. Nėries g. 2, Rietavas. Tel. visą parą 8 686 31833. info@zemaitijosgralis.lt, www.zemaitijosgralis.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos… KITAIP (0)

Ar pavasaris, ar artėjančios Velykos čia kaltos, bet pastebiu, kad niūrių atspalvių nuotaikas vis dažniau keičia […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas