Medsėdžių piliakalnis pakeri neatskleistomis paslaptimis

Parašė: Pagal Lietuvos geologijos tarnybos specialistų pateiktą informaciją parengė Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Kraštotvarkos skyriaus vyr. specialistas Saulius SIDABRAS Autoriaus nuotr. 2017-10-27

Įdėmiau pasižvalgę po Žemaitijos nacionalinį parką, jo geomorfologiniuose draustiniuose, kurie skirti tipiškiems ir unikaliems reljefo formų kompleksams saugoti, rasime ne vieną mažai žmonių veiklos pakeistą, tolimą praeitį menančią, paslaptingą kalvą, ant jos gulintį samanotą, įvairiais gamtos, o gal ir protėvių ženklais pažymėtą akmenį. 2016-aisiais nekilnojamojo kultūros paveldo objekto statusas suteiktas Medsėdžių geomorfologiniame draustinyje atrastam piliakalniui.
Medsėdžių piliakalnis buvo įrengtas plokščiakalvės pietuose tarp dviejų gilių stačiašlaičių šaltiniuotų raguvų. Aikštelė, kurios aukštis virš jūros vandens lygio kyla nuo 163 iki 170 m šiaurės rytų kryptimi, yra apjuosta 6–10 m aukščio šlaitais, išskyrus siaurą dalį, kuri jungiasi su plokščiakalvės viršumi. Piliakalnis buvo įkurtas ant natūralios erozinės formos, išnaudojant gamtos sukurtus privalumus. Paviršiuje čia slūgso smulkutis molingas smėlis, nusėdęs ledo protirpoje tyvuliavusiame ledo tirpsmo vandens baseine.
Kita dar įdomesnė tos pačios plokščiakalvės vieta yra šiaurės vakarinėje jos dalyje. Čia tarp gilių raguvų stūkso du įspūdingi atragiai „Dvyniai“. (Atragiu vadinama reljefo forma, buvusio žemės paviršiaus liekanos, susidariusios tarp tekančio vandens išgraužtų raguvų.) Stačiais iki 10 m aukščio siekiančiais šlaitais, siauromis apie 50 m ilgio keteromis lygiagrečiai vienas šalia kito vingiuodami jie užsibaigia ties vakaruose plytinčiu ledo luisto išgulėtu duburiu.
Vienas atragis baigiasi šiaip jau šioms formoms nebūdingu išplatėjimu. Geologai neatmeta prielaidos, kad tai gali būti ir žmogaus rankomis suformuotos terasos. Apie tai jau žodį turėtų tarti archeologai.
Be to, netoliese vienos raguvos šlaito viršutinėje dalyje barsukų urvų smėlio išrausose rasta nedidelių granitinių gerai nugludintų riedulių. Tokie akmenys yra nebūdingi prieledyninių patvenktinių gėlų ežerų nuo tirpstančio ledyno suneštoms smulkioms nuosėdoms. Todėl tikėtina, kad rieduliai šiose nuosėdose guli ne pirmykštėje savo buvimo vietoje, o yra atnešti žmogaus. Ir dabar Medsėdžių plokščiakalvės vakarinės dalies šlaitais nedidelėmis tėkmėmis nutekantis paviršinis vanduo ir iš gelmių besiveržiantys šaltiniai gilina raguvas išplaudami riedulių sankaupas.
Tik už vieno kilometro nuo Platelių miestelio esanti paslaptinga vieta visus čia apsilankiusius pakeri dar neatskleistomis praeities paslaptimis ir gamtos ramybe.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos… KITAIP (0)

Ar pavasaris, ar artėjančios Velykos čia kaltos, bet pastebiu, kad niūrių atspalvių nuotaikas vis dažniau keičia […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas