Muziejininkai keliavo Oginskių giminės takais

Parašė:  2019-09-10

Rugpjūčio 27–28 dienomis grupė rietaviškių dalyvavo pažintinėje kelionėje-ekspedicijoje po Baltarusiją, kur keliavo maršrutu Ašmena–Krėva–Zalesė–Maladečina–Minskas–Smilovičiai–Nesvyžius–Naugardukas ieškodami kunigaikščių Oginskių pėdsakų.
Pasirašė ketinimų protokolą
Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejus į panašią išvyką istorijos, švietimo ir kultūros puoselėtojus kviečia kasmet nuo 2005-ųjų.
Ieškoti garsiųjų kunigaikščių pėdsakų ar kitų Lietuvos valstybingumui svarbių objektų kartu su dviem dešimtimis rietaviškių leidosi ir Mikalojaus Konstantino Čiurlionio namų direktorius, pianistas prof. Rokas Zubovas su žmona Sonata Zuboviene, Lietuvos Nepriklausomybės Akto signatarų klubo kancleris, rašytojas Stasys Kašauskas, Merkinės krašto muziejaus atstovai ir kiti kultūros bei istorijos puoselėtojai.
Pirmąją dieną apsilankyta Ašmenoje, kur XVIII amžiuje seniūno pareigas ėjo Tadas Pranciškus Oginskis, apžiūrėta, kaip tvarkoma Alšėnų pilis, kurios restauravimo darbai atliekami pagal Rietavo muziejaus bičiulio, Oginskių istorijos Baltarusijoje puoselėtojo Sergejaus Verameičiko projektą. Ekspedicijos dalyviai pasidžiaugė, kad, nors ir lėtai, žingsnis po žingsnio, pilis kasmet gražėja.
Krėvoje pavaikščiota po pilies griuvėsius. Tą pačią dieną suspėta ir į Zalesėje, Mykolo Kleopo Oginskio rūmuose, surengtą Lietuvos ir Baltarusijos dailininkų plenero darbų pristatymą. Prie renginio dalyviams koncertavusių vietinių atlikėjų prisidėjo ir su ekspedicija atvykę atlikėjai: R. Zubovas su žmona, istorikas, pianistas Andžėjus Pileckis, Rietavo Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos mokytojos Jolita Budriuvienė, Ieva Skergelzienė, Daiva Bielkauskienė. Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas neslėpė džiaugsmo, kad mūsiškiai sulaukė daug pagyrų ir aplodismentų, kad jų atliekami kūriniai reprezentavo ne tik Lietuvą, bet ir Rietavą.
Dar kartą muzikos instrumentus lietuviai išsitraukė Maladečinoje, M. K. Oginskio muzikos kolegijoje, kur svečiams buvo surengtas puikus sutikimas. Iš Maladečinos visi išvyko vežini nuoširdžiausiais kolegijos direktoriaus Gregorijaus Sorokos linkėjimais visam Rietavui.
Rugpjūčio 28 dieną Minske vykusiame oficialiame susitikime pasirašytas ketinimų protokolas su Nacionaliniu Baltarusijos muziejumi. Savo parašus kaip partneriai padėjo Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus, M. K. Čiurlionio namų, Merkinės krašto muziejaus ir Lietuvos istorijos instituto LDK istorijos skyriaus atstovai. Pačią bendradarbiavimo sutartį nuspręsta pasirašyti kitų metų pirmąjį ketvirtį, pasirašymo ceremonija planuojama Vilniuje.
Kelionės dalyvių Minske laukė įdomi ir informatyvi ekskursija po miestą, tačiau didžiausią įspūdį V. Rutkauskui paliko apsilankymas meno dirbtuvėse „OK-16“, kurios įsikūrusios buvusioje gamykloje, o dabar salėse eksponuojami vertingi meno darbai.
Nesvyžiuje aplankyta miesto bažnyčia ir Radvilų rūmai. Pilies kieme ir vėl nuskambėjo nuostabi R. Zubovo atliekama M. K. Oginskio ir M. K. Čiurlionio muzika, paskleisdama čia lietuvišką dvasią.
Naugarduką rietaviškiai ir jų draugai pasiekė vėlyvą vakarą, tačiau pažįstamų dėka jie buvo įleisti į Adomo Mickevičiaus muziejų.
Keliavo ir po Lietuvą
Grįžę į Rietavą muziejininkai nenurimo – pakvietę draugus išvyko pasižvalgyti po Lietuvą, kur taip pat lankė su Oginskių gimine susijusias vietoves. Kaune lydimi architekto, istoriko Kęstučio Linkaus apžiūrėjo ne vieną su garsia kunigaikščių gimine susietą vietą. Keliauninkų maršrutas driekėsi per Kruonį, Darsūniškes, Veisiejus, Merkinę. Patirta daug puikių įspūdžių. Ypač įdomu buvo tiems, kurie ieškoti Oginskių giminės pėdsakų susiruošė pirmą kartą, tačiau ir tie, kurie panašioje pažintinėje ekspedicijoje dalyvavo ne pirmus metus, pamatė daug naujų istorinių objektų ir sužinojo dar negirdėtų faktų apie garsią ir plačią Oginskių dinastiją.
Vlado GAUDIEŠIAUS nuotr.

 

 

 

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Aukščiau galvas! (0)

Ar pastebit, kad šiuo laikotarpiu mūsų akys, ausys ir smegenys tiesiog graibstyte graibsto visą informaciją? Išgyvenam […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pranešama, kad Kinijoje išplitusio koronaviruso aukų skaičius jau perkopė tūkstantį, užsikrėtusiųjų – apie 42 tūkstančius. Ar Jūs reaguojate į pranešimus apie šį virusą?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas