Naujam gyvenimui kelsis Žemaitės gimtinė

Parašė:  2010-07-30

Šiemet sukanka 165 metai, kai Bukantės palivarke, netoli Šateikių, gimė rašytoja Žemaitė (Julija Beniuševičiūtė-Žymantienė). Simboliška, kad šis jubiliejus sutampa su rašytojos gimtosios sodybos atstatymo pradžia – mat šiemet paskirtas finansavimas vadinamajam ponų namui atnaujinti, tvartui ir klėčiai pastatyti, aplinkai sutvarkyti. Po restauracijos Bukantė taps autentišku XIX amžiaus žemaitiškos sodybos atspindžiu.
Rašytojos Žemaitės memorialinis muziejus Bukantėje yra Žemaičių dailės muziejaus (ŽDM) padalinys. Kaip sakė pastarojo direktorius Alvidas Bakanauskas, Bukantė – lankytojų itin pamėgtas objektas, kuriame sulaukiama ir moksleivių, ir suaugusiųjų. Gal dėl to, kad muziejuje suteikiama galimybė „prisiliesti“ prie XIX amžiaus, sužinoti apie garsiosios rašytojos gyvenimą, o gal ir dėl to, kad muziejuje dirbanti Laima Arlauskienė atvykusiuosius dar supažindina ir su žemaičių kulinariniu paveldu – 
ten pat spaudžia sūrius, suka kastinį, daro cibulynę.
Anot A. Bakanausko, gimtoji Žemaitės sodyba jau seniai prašėsi žmogaus rankų – namo stogas prakiuręs, gegnės išpuvusios, sienojai sutrūniję. Norint išsaugoti rašytojos sodybą, reikėjo ieškoti finansavimo šaltinių. Iniciatyvos ėmėsi Žemaičių dailės muziejus. Ir pastangos davė vaisių – birželio 11-ąją paskirtas gana solidus finansavimas: Europos Sąjunga skyrė apie 1,75 mln. litų, Savivaldybė – apie 350 tūkst. Lt.
Techninį projektą parengė UAB „Barduva“ iš Telšių, o kas atliks rangos darbus, dar nenuspręsta – tebevyksta viešieji pirkimai. Finansavimo sutartį su Lietuvos verslo paramos agentūra ir Ūkio ministerija Žemaičių dailės muziejus pasirašė liepos 16-ąją.
Už Europos Sąjungos ir Savivaldybės lėšas Žemaitės gimtinė bus prikelta naujam gyvenimui. Žadama restauruoti ponų namą: bus užklotas skiedrų stogas, pakeisti sienojai, grindys, langai, durys, sutvarkyta kūrenimo sistema, elektros instaliacija, įvestas vandentiekis ir nuotekų surinkimo sistema, visas namas bus apkaltas naujomis dailylentėmis ir t. t. „Tikimės, kad konkursą laimės patys profesionaliausi rangovai, galėsiantys atkurti autentišką dviejų šimtmečių senumo sodybą“, – kalbėjo A. Bakanauskas.
Be to, sodyboje bus pastatytas tvartas ir klėtis. Tiesa, XIX amžiuje šie pastatai buvo, tačiau iki šių dienų neišlikę – apie juos mena tik akmeniniai pamatai. Darbai, kaip sakė A. Bakanauskas, bus pradėti nuo tvarto statybos. Pastačius į jį iš namo bus pernešti visi eksponatai. Tai leis nenutraukti muziejaus veiklos.
„Bukantės restauravimą vadiname didžiuliu iššūkiu, pareikalavusiu ir dar pareikalausiančiu iš mūsų daug darbo ir jėgų. Už pastangas ypač dėkingas esu mūsų buhalterei Danutei Rimeikytei. Nors pripažįstame, kad dar dvejus metus teks dirbti ir be atostogų, ir be poilsio dienų, bet, manome, pastangos vertos rezultato“, – kalbėjo ŽDM direktorius. Beje, ruošdamasis šiam iššūkiui, A. Bakanauskas sakė domėjęsis ir daug literatūros perskaitęs apie medinės architektūros restauraciją, to laikmečio statybų specifiką ir kt.
Pasak A. Bakanausko, po dvejų metų, atvykę į Bukantę, atsidursime XIX amžiaus žemaičių sodyboje. Apie tą laikmetį bylos ir pastatai, ir visa aplinka. Tvarte bus įrengtos dvi salės. Viena – kultūrinėms programoms, kita – ekspozicijoms. Čia žadama rodyti visus pagal Žemaitės kūrybą pastatytus spektaklius, lankytojus supažindinti su žemaičių virtuve, amatais. Be to, jau dabar parengtos kelios edukacinės programos, skirtos skirtingo amžiaus lankytojams.
Klėtyje karaliaus ekspozicijos – liaudies meno dirbiniai ir senovės buities eksponatai. Anot A. Bakanausko, ŽDM yra prikaupęs daug įvairių tautodailininkų, liaudies meistrų dirbinių, buities rakandų. Visa tai iš Plungės iškeliaus į Bukantę.
Na, o ponų name „įsikurs“ pati rašytoja Žemaitė – čia bus jos memorialinis muziejus: rašytojos nuotraukos, ikonografinė medžiaga, jei pavyks gauti – ir rankraščių kopijos.
Gauti pinigai, kaip sakė ŽDM direktorius, bus skirti ne tik statyboms, aplinkai sutvarkyti, bet ir ekspozicijų įrangai įsigyti bei pačioms ekspozicijoms atnaujinti. Taigi po dvejų metų būsite laukiami praeityje, XIX amžiaus pradžioje. Apsilankyti ir pabūti čia tikrai bus verta, juolab kad planuojama sutvarkyti ir apšviesti teritoriją, įrengti vietą palapinėms, poilsiui.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Turtinga ta mūsų Lietuva besanti (0)

Pasaulinė koronaviruso pandemija atskleidė įdomų faktą – paaiškėjo, kad gyvename turtingoje šalyje. Nes jau ne vieną […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas