Operetes švente

Parašė:  2008-11-18

Plunges kulturos centre pamineta 70-ies metu sukaktis, kai plungiškiai pastate Domo Andrulio operete „Viengungiai“.
Ta proga vaikai ir suaugusieji gerejosi Klaipedos valstybinio muzikinio teatro muzikine pasaka-žaidimu „Pelene“, teatralizuotu operetes muzikos koncertu, Imres Kalmano operete „Cardašo karaliene“.
Ka žinome apie prieš 70 metu plungiškiu suvaidintus „Viengungius“? Operetes pastatymu rupinosi bažnycios vargonininkas Viktoras Radimonas. Pagrindinius ir kitus vaidmenis atlike artistai, nedidelio orkestro muzikantai buvo bažnycios choro nariai.
Anot ta laikotarpi menanciuju, buti priimtam i bažnycios chora budavo didele garbe. Reikejo tureti ne tik gražu ir stipru balsa, aštria muzikine klausa, bet ir pažinti muzikos rašta. Iš pat pradžiu naujoka, jeigu reikedavo, vargonininkas pamokydavo muzikos abeceles, o tobuleti tekdavo paciam.
V. Radimonas buvo labai darbštus, energingas, sugebejo uždegti bendram sumanymui. Jis atskirai dirbo su solistais, choru, orkestru. Dirigavo spektakliui. Pasirinkta atlikti 1929-1930 m. Plunges gimnazijoje muzikos mokytoju ir choro vadovu dirbusio D. Andrulio sukurta operete.
Plunges kulturos centro tremtiniu ir politiniu kaliniu chore „Tevynes ilgesys“ dainuoja dvi šios istorines operetes dalyves – Julija Saliene ir Marija Stonkiene. Pasak abieju moteru, tai buvo linksmas, malonus dainuoti spektaklis apie turtinga našli, turejusi gražia dukteri Irena ir norejusi ja išleisti už turtingo vyro. Jos rankos ir širdies sieke trys turtingi senberniai, bet mergina jau buvo pamilusi studenta. Ka daryti? Surengiamas karnavalas, kuris viska sustato i vietas: isimyli pats tevas ir nebeprieštarauja dukters pasirinkimui.
Pirmajame spektaklyje teva vaidino Adomas Bagdonas, dukteri Irena – Ona Bieliauskyte-Eidukeviciene, kavalierius – Zenonas Burba, Paplauskis, Boleslovas Skrinskis, studenta – Pranas Žutautas, tarnaite – Kazyte Jonauskaite. Choristai turejo vaidmenis karnavale. 1939-aisiais, atnaujinant spektakli, šiek tiek keitesi aktoriai: studento vaidmuo patiketas Steponui Slušniui, tarnaites – i Plunge iš Akmenes atsikelusiai jaunai žvitriai merginai Felicijai Žadeikytei, veliau tapusiai Slušniene ir žemaiciu teatro režisiere. Pranas Žutautas vaidino teva.
Chore dainavo balsingi plungiškiai Justina Kairiene, Kostas Petrutis, Vaclava Dykaite-Liubertiene, Dome Bieliauskyte, V. Radimono šeima: žmona Prane Radimoniene, dukte Aldona Radimonaite, sunus Vytautas Radimonas, taip pat Aniceta Griciute, Zose Kubiliute, Aniceta Ereminaite, Kazys Piktuižis, Alfonsas Bružas, Kazimiera Jonauskaite. Orkestre grojo buves kunigaikšcio Mykolo Oginskio orkestro muzikantas Jonas Petkunas, broliai Ignas, Petras, Leonas ir Povilas Laukiai, Fortunatas, Leonardas ir Vladas Budginai. Režisieriai minimi du: iš Kauno atvykdaves Borisas Dauguvietis ir veliau iš Kretingos – Vladas Giedraitis.
Tu metu gimnazistas, dabar Vilniuje gyvenantis kraštotyrininkas Juozas Šimkus, taip pat padejes prisiminti operetes dalyviu ir vadovu pavardes, sake, kad spektaklis turejo dideli pasisekima ne tik Plungeje. 1938 ir 1939 metais rodytas ir Salantuose, Alsedžiuose, Žlibinuose, Kuliuose, Rietave, Švekšnoje, Kartenoje. Po spektaklio choras dar padainuodavo keleta lietuvišku dainu, orkestras pagrodavo kuriniu iš savo repertuaro.
– Po šio vaidinimo ir koncerto žmones išeidavo švytinciais veidais, – prisimena J. Šimkus.
Taip ir šiandieninius žiurovus nuteike Klaipedos valstybinio muzikinio teatro solistai, choras, baleto trupe, pažere populiariu užsienio kompozitoriu opereciu muzikos. Koncertu ciklu „Operetes ruduo“, skirtu lietuviškos operetes pastatymo Plungeje 70-meciui, ne tik pagerbti šio žanro entuziastai, bet ir paskatinta atkreipti demesi apskritai i Plunges kulturini gyvenima prieš 70 ir daugiau metu. Juolab kad leidiniuose, knygose apie Plunge tokios informacijos maža.
Tautiškai nusiteike ir kurybiški tu laiku plungiškiai buvo pradeje repetuoti ir Miko Petrausko operete „Consilium fakultatis“ („Gydytoju pasitarimas“), bet del susiklosciusiu nepalankiu aplinkybiu nebaige. Ju mylimas muzikas V. Radimonas išvyko i Taurage, o jo darbus testi emesis muzikos mokytojas Daugintas žuvo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos… KITAIP (0)

Ar pavasaris, ar artėjančios Velykos čia kaltos, bet pastebiu, kad niūrių atspalvių nuotaikas vis dažniau keičia […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas