Platelių svirne – trys parodos vienu metu

Parašė:  2012-12-14

Sekmadienį, gruodžio 9 dieną, Platelių dvaro svirne vienu metu buvo atidarytos trys parodos: eksponuojama tradicinė žemaitiškų laidotuvių atributika, Plungės ir Rietavo krašto fotoklubo „Žybt“ paroda bei liaudies menininkių – jau amžinybėn išėjusios Domicelės Užpalienės ir jos dukrų Jurgitos Užpalytės Balvočienės bei Reginos Lisienės rankdarbių parodos.
Fotografija yra menas, fiksuojantis istoriją, žmogaus gyvenimą nuo gimimo, jo brandos, šeimos sukūrimo iki iškeliavimo anapilin. Viskam yra pradžia ir pabaiga, o menas, kūryba mus lydi visą gyvenimą. Tad turbūt neatsitiktinai Platelių bendruomenei buvo pristatyta Plungės ir Rietavo krašto fotografų klubo „Žybt“ fiksuotų akimirkų paroda – „Ilgesys“. Fotoklubo pirmininkas Mantas Viržintas teigė, jog parodoje eksponuojamose fotografijose perteiktos tikros, natūralios emocijos, paprastų kaimo žmonių vargai ir džiaugsmai. Parodoje eksponuojamos Kristinos Paulauskaitės, Ilonos Vaitiekutės, Kęstučio Vaitkaus, Oksanos Šukienės, Janinos Navickaitės fotografijos.
Atidaryme dalyvavęs Žemaičių Kalvarijos klebonas, kanauninkas Jonas Ačas priminė, jog visoje žmogaus veikloje atsispindi tarpusavio santykiai, papročiai, tradicijos. Adventas labiausiai siejasi su žmogaus vidumi, apsivalymu, apmąstymais. Tai laikas, kai reikia atsigręžti į nuveiktus darbus, sustoti, prisiminti savo artimuosius.
Senuosius laidotuvių papročius priminė Žemaičių Kalvarijos bazilikos choro (vadovė Kristina Kondratavičienė) giesmės. Parodoje „Laidotuvės žemaičiuose. Tradicijų kaita“ eksponuojamos XX a. I-osios pusės laidotuvių nuotraukos, šarvojimo užtiesalai, karsto nešėjų rankšluosčiai, gedulingos žvakės ir kt. Eksponatai surinkti iš Žemaitijos Nacionalinio Parko fondų, Mažeikių muziejaus, privačių asmenų. Kas domisi laidojimo papročiais, Platelių dvaro Svirne gali apsilankyti iki sausio 20 d.
Parodų lankytojai galėjo pasigrožėti ir įsigyti nuostabių, jau anapilin iškeliavusios Domicelės Užpalienės ir jos dukrų, vis dar tęsiančių mamos kūrybinę tradiciją – Jurgitos Užpalytės Balvočienės bei Reginos Lisienės – rankdarbių. Moterys prinėrusios įvairiausių tradicinių puošmenų stalui, drabužių ir kitokių grožybių. Unikaliuose darbuose – šiltos, derančios, Žemaitijos kraštui būdingos spalvos.
Susirinkusiuosius labai šiltai priėmė Žemaitijos Nacionalinio parko Kultūros paveldo skyriaus vedėja Aldona Kuprelytė, kuri su meile visiems rodė tai, ką sukaupė, kalbėjo apie tradicijų ir laiko sąlytį, kintančius papročius, paveldo išsaugojimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos… KITAIP (0)

Ar pavasaris, ar artėjančios Velykos čia kaltos, bet pastebiu, kad niūrių atspalvių nuotaikas vis dažniau keičia […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas