Po ūkius žvalgėsi konkurso komisija

Parašė:  2019-09-16

Rugsėjo 10 dieną po Rietavo savivaldybės ūkininkų valdas žvalgėsi konkurso „Metų ūkis 2019“ komisija, vadovaujama vyriausiosios specialistės, laikinai einančios Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjo pareigas, Laimutės Jurčienės. Šiemet aplankyti ir pagal konkurso kriterijus įvertinti trys smulkieji ir vienas šeimos ūkis. Rezultatai bus paskelbti per mėnesio pabaigoje vyksiančią tradicinę Mykolinių šventę.
Nors rugsėjo vėjai dar šilti, ūkanoti rytai ir šaltos naktys kalba apie šiltojo sezono pabaigą. Su šiluma baigsis ir didysis darbų maratonas, o kol kas žemdirbiams galvoti apie poilsį dar per anksti. Ir antradienį, važinėjant komisijai, ūkininkai, sutikę dalyvauti konkurse, skubėjo svečiams aprodyti valdas ir kuo greičiau grįžti prie suplanuotų darbų.
Į Medingėnuose ūkininkaujančio Arvydo Majausko kiemą įsukome paskui žemės ūkio kooperatyvo „Rešketėnai“ pienvežį. Kaip pasakojo ūkininkas, į šį kooperatyvą perėjo visiškai neseniai ir tik todėl, kad naujasis supirkėjas už pieno litrą žada mokėti šiek tiek daugiau nei ankstesnysis. Per parą iš ūkio iškeliauja daugmaž 500–600 kilogramų pieno.
Nuo 1994 metų su žmona Dane ūkininkaujantis medingėniškis valdo 57 ha žemės – 37 ha nuosavos ir 20 nuomojamos. Ganyklose ganosi 27 galvijai – 4 holšteinai ir 23 juodmargės.
Visa reikalinga technika A. Majauskas apsirūpinęs, samdo tik presą, nes nuosavas, anot ūkininko, tokio didumo ūkyje neatsipirktų.
„Prieš pradėdamas ūkininkauti net nepagalvojau, kad reikia turėti šešiolika specialybių. Juk pats turi ir agronomu, ir traktorininku, ir mechaniku, ir elektriku, ir santechniku, ir operatoriumi… būti“, – juokėsi medingėniškis, paklaustas apie turimas kvalifikacijas.
Pasidžiaugę tvarkingai prižiūrimomis valdomis, komisijos nariai išskubėjo į kitą kaimą.
Kitas sustojimas – Giliogiryje, Rimos Vasiliauskienės vardu registruotame ūkyje. Svečius pasitiko iš laukų trumpam sugrįžęs šeimininkas Algis.
2010 metais registruotas ūkis specializuojasi gyvulininkystėje. 37 galvijų bandoje – Lietuvos juodmargės, limuzinai, mėsiniai galvijai. Giliogiriškiai deklaruoja 50 ha žemės, iš jų 40 ha – nuosavos.
Rietavo miesto Vatušių gatvės gale gyvenantis Raimondas Vaičikauskas ūkininkauja nuo 2002 metų. Ūkis – mišrus. Ganyklose žolę rupšnoja 15 mėsinių galvijų ir 13 melžiamų karvių.
R. Vaičikauskas džiaugiasi geru kviečių derliumi: iš hektaro šiemet byrėjo daugmaž 5 tonos ekstra klasės kviečių, o ir parduoti juos pasisekė už gerą kainą. Nuotaiką žemdirbiui kiek gadina šernai, kurie Kadagynuose iškniso nemažus elitine sėkla užsėtus žemės plotus.
Tvarkingai prižiūrimame ūkyje yra visa reikalinga technika. Ūkininkas neslepia turįs noro plėstis, tuo labiau kad ir sūnus studijuoja Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijoje.
Pasidžiaugti kuo buvo ir Pajomančio kaime esančiame Mačiulskių šeimos ūkyje. Pirmiausia komisijos narių akis patraukė vazonuose auginamų gėlių gausa ir jų žiedų ryškumas. Sodybos sklypas apsodintas įvairiais dekoratyviniais augalais, papuoštas mažosios architektūros detalėmis, kalvių dirbiniais.
Pirmą kartą į ūkį užsukusiam žmogui būtų sunku patikėti, kad vos prieš penkerius metus čia per gaisrą sudegė galvijų ferma. Didelių nuostolių patyrę žmonės nenuleido rankų – atstatė pastatą ir toliau sėkmingai ūkininkauja plėsdami valdas.
Šeimos ūkio (ūkininkauja Edita, jos vyras Linas ir jųdviejų sūnūs Tomas ir Mantas) reikmėms naudojama 100 ha nuosavos ir 60 ha nuomojamos žemės. Supirkėjams kasdien parduodama maždaug po 800 kilogramų pieno. Karves melžia pati ūkininkė. Be 40 juodmargių, pajomantiškiai augina 93 mėsinius galvijus, grūdines kultūras. Šeima patenkinta šiųmečių kviečių, miežių, avižų derliumi.
Mačiulskiai ne tik domisi naujovėmis lankydami įvairius seminarus, bet ir naudojasi galimybėmis modernizuoti savo ūkį. Technikos kieme – lyg nedidelėje žemės ūkio bendrovėje. Tarp naujausių traktorių, kombainų, padargų didžiausią komisijos narių susidomėjimą sukėlė mažai kur matyta grūdų džiovykla. Prie fermų, kaip ir privalo būti, įrengta mėšlidė, srutų talpykla.
Konkurso „Metų ūkis 2019“ komisijoje, be jau minėtos pirmininkės L. Jurčienės, dalyvavo Žemės ūkio skyriaus specialistas Alfonsas Stabingis, Žemės ūkio rūmų savivaldos organizatorė Birutė Dromantienė ir Lietuvos ūkininkų sąjungos Rietavo skyriaus pirmininkė Virginija Vasiliauskienė. Medingėnuose ir Tveruose prie komisijos prisijungė seniūnijos atstovai Salomėja Čiesnienė ir Juozas Norkevičius.
Kaip minėjome, konkurso „Metų ūkis 2019“ laimėtojai bus paskelbti per Mykolines rugsėjo 28 dieną.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos… KITAIP (0)

Ar pavasaris, ar artėjančios Velykos čia kaltos, bet pastebiu, kad niūrių atspalvių nuotaikas vis dažniau keičia […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas