Profesorius Platelius pavadino Užgavėnių sostine

Parašė:  2015-02-27

Nors žiemos išvarymo šventė vilnijo nuvilnijo, trečiadienį Užgavėnių organizatoriai, mokslininkai ir muziejininkai vėl rinkosi į Platelius. Bet jau ne švęsti, o pasidalyti patirtimi: apie mitinę Užgavėnių prasmę, šios šventės tradicijas įvairiose Žemaitijos vietose, Užgavėnių kaukes, valgius, linksmybes ir t. t. Renginys buvo skirtas Etnografinių regionų metams.
Pirmiausia susirinkusiuosius pasveikino Žemaitijos nacionalinio parko direktorius Ramūnas Lydis ir Kultūros paveldo skyriaus vedėja Aldona Kuprelytė.
Renginį pradėjęs Klaipėdos universiteto profesorius dr. Rimantas Balsys pasidžiaugė atvykęs į Užgavėnių sostinę – Platelius. Jo užduotis buvo atskleisti mitinę Užgavėnių prasmę, šios šventės archajiškumą ir modernumą.
Profesoriaus teigimu, Užgavėnės minimos jau XIV amžiaus pabaigoje ir XV amžiaus pradžioje. Istorijos šaltiniuose nurodoma, kad tądien vyksta velnių šokiai, o garbingi žmonės moterims leidžia persirengti vyrais, nors Dievo tai uždrausta. „Ką reiškia įvardijimas „garbingi žmonės“? Ogi tai, kad Užgavėnės tais laikais buvo kilmingųjų šventė. Tai buvo iš Europos atkeliavę karnavalai, kurie vyko miestuose, dvaruose, o valstiečiai jų nešventė. Tai buvo krikščioniška dvarų kultūros tradicija. Liaudis vis dar buvo lojali seniesiems dievams, tad šios krikščioniškos šventės jos kalendoriuje nebuvo“, – kalbėjo R. Balsys.
Kaip pasakojo mokslininkas, valstiečiai Užgavėnes pradėjo švęsti XVIII a. pabaigoje–XIX a. pradžioje. Pasak R. Balsio, jos „tirštai“ aprašytos XIX–XX a. etnografinėje medžiagoje. Ši šventė prisodrinta pagonių švęstų pavasario švenčių elementų. Vienas iš jų – sotus maistas. „To laikotarpio Užgavėnių pagrindinis valgis buvo mėsa – kiauliena, ožiena, veršiena, jautiena. Na, o blynai atsirado jau gerokai vėliau“, – žiniomis dalijosi profesorius. Svarbūs ir kiti elementai – važinėjimasis po miestą ar kaimą, persirenginėjimas, laistymasis vandeniu. „Tikėtina, jog visa tai – archajiški, iš pagonybės atkeliavę elementai, o štai Kanapinis, Lašininis, čigonai, žydai, vengrai į šventę įsiliejo kiek vėliau. Jie – vėlyvesni, krikščioniški“, – mano R. Balsys.
Kai baigė pasisakymą, profesorius R. Balsys buvo pasveikintas gimtadienio proga. Jam įteikta puiki simbolinė dovana – tautodailininko Vyto Jaugėlos išdrožta Užgavėnių kaukė.
To paties Klaipėdos universiteto docentė dr. Lina Petrošienė kalbėjo apie žemaitiškas Užgavėnių dainas. Vėliau pristatyta, kaip ši šventė „provijama“ įvairiose mūsų krašto vietovėse: Klaipėdoje, Palangoje, Pagramantyje, Kurtuvėnuose, Grūšlaukėje, Mažeikiuose, Raseiniuose ir, žinoma, Plateliuose. Apie turimas Užgavėnių kaukių kolekcijas pasakojo Kretingos muziejaus, Šiaulių „Aušros“ muziejaus atstovės. A. Kuprelytė pristatė istoriko, muziejininko Juozapo Mickevičiaus surinktą etnografinę medžiagą apie Užgavėnes Žemaitijoje.
Kad renginio dalyviai dar labiau pajustų žiemos išvarymo šventės dvasią, pietums buvo paruoštas stalas su Užgavėnių valgiais, o pačioje susiėjimo pabaigoje Žemaitijos nacionalinio parko folkloro ansamblis „Platelē“, kurio vadovas yra Aivaras Alminas, pristatė teatralizuotą Užgavėnių linksmybių programą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos… KITAIP (0)

Ar pavasaris, ar artėjančios Velykos čia kaltos, bet pastebiu, kad niūrių atspalvių nuotaikas vis dažniau keičia […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas