Rietavo muziejuje – istorijos ir meno sintezė

Parašė: Parengta pagal Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus inf. 2014-07-18

Liepos 9 dieną Rietavo muziejininkai rietaviškius ir miesto svečius kvietė į Lietuvos muziejų kelio „Atrastieji lobiai ir įmintos paslaptys“ programos pristatymą. Renginys prasidėjo miesto seniūnijos kieme, buvusioje Bažnyčios gatvėje, kur atidengtas informacinis istorijos stendas.
Informacinis stendas paženklino išlikusią gatvės atkarpą, kuri šiaurinėje pusėje ribojasi su Oginskių gatve ir Malūno tvenkiniu, o pietinėje užblokuota sovietmečiu suprojektuotais blokiniais daugiabučiais pastatais. Kunigaikščiai Oginskiai, 1850-1856 m. perstatydami Rietavo miesto centrinę dalį, šią gatvę suformavo kaip kompozicinę urbanistinio-architektūrinio ansamblio – bažnyčios, miesto centro ir dvaro sodybos – ašį.
Meniškai iliustruotas informacinis stendas pastatytas ir skverelyje ties Oginskių ir Žemaitės gatvių sankryža. Nurodoma, kad toje vietoje XIX a. 2-ojoje – XX a. 1-ojoje pusėje stovėjo dviaukštis raudonų plytų namas, kuriame gyveno kunigaikščio Bogdano Oginskio istorinio orkestro kornetininko ir violončelininko, ilgamečio muzikinės kultūros tradicijų puoselėtojo Mykolo Butkevičiaus namas (šis pastatas sugriautas Rietavo bombardavimo metu, prasidėjus II Pasauliniam karui 1941 m. birželio 22 d.).
Renginio metu šiltu žodžiu garbųjį maestro M. Butkevičių prisiminė jo keturios dukros: Genovaitė Butkevičiūtė-Nomgaudienė, kuri muziejui yra padovanojusi tėvo violončelę, garbingos 99 metų sukakties sulaukusi vyriausioji dukra Stefanija Girulienė, Liucija Lapinskienė bei Regina Virginija Gliaubertienė, kurios į Rietavą atvyko iš Vilniaus, Skuodo, Palangos, Klaipėdos.
Kaip sakė R. V. Gliaubertienė, Rietave sesės patyrė nuostabių akimirkų, jas nudžiugino nepaprastai nuoširdus muziejininkų priėmimas, turiningas ir tikras bendravimas. Renginio dalyviai Raudonųjų vartų alėja pasuko į dvaro sodybą, apžiūrėjo pamažu atkuriamą rūmų parterį, gėlynus, nuo buvusių oranžerijų kalnelio apžvelgė parko vakarines prieigas.
Renginys pratęstas muziejuje. Čia atidaryta 2013 m. vykusio skulptūrų simpoziumo paroda, skirta Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo pergalės mūšyje prie Mėlynųjų vandenų 650 metų sukakčiai paminėti. Įspūdingus darbus iš bronzos, akmens, plieno, granito eksponavo žinomi Lietuvos skulptoriai: Arvydas Ališauskas, sukūręs bronzinį „Atminties žemėlapį“; Asta Vasiliauskaitė – „Kuoką“; Tamara Janova, pavaizdavusi „Kunigaikščio Algirdo pergalę mūšyje“; Valdas Bubelevičius – „Pareina Algirdas“; Mindaugas Jurėnas – „Tvermė“; Romualdas Inčirauskas – „Tėvynės sugrįžimas“; Rytas Jonas Balevičius – „Kalvarijos“ ir kt.
Renginys užbaigtas dr. Genovaitės Stulpinienės ir Žilvino Kistenio (Kaunas) knygos „Čekų kultūros įnašas Lietuvai“ pristatymu. Pagrindinė popietės tema – talentingo čekų muziko Jozefo Mašeko, Bogdano Oginskio orkestro vadovo, kelias į Lietuvą, taip pat kompozitoriaus Giedriaus Kuprevičiaus giminystės istorinės sąsajos su čekų muziko Rudolfo Lymano šeima.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Aukščiau galvas! (0)

Ar pastebit, kad šiuo laikotarpiu mūsų akys, ausys ir smegenys tiesiog graibstyte graibsto visą informaciją? Išgyvenam […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
2019-11-29
Streikmetis (1)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pranešama, kad Kinijoje išplitusio koronaviruso aukų skaičius jau perkopė tūkstantį, užsikrėtusiųjų – apie 42 tūkstančius. Ar Jūs reaguojate į pranešimus apie šį virusą?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas