Šiemet gamtininkų dėmesys – ir gulbėms giesmininkėms

Parašė: Gitana SIDABRIENĖ Žemaitijos nacionalinio parko direkcijos Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vyr. specialistė 2020-05-05

Šį pavasarį Žemaitijos nacionaliniame parke vykdomas gulbių giesmininkių valstybinis monitoringas. Tai reiškia, kad tam tikrose stebėjimo vietose yra registruojamos šių paukščių teritorinės poros, lizdai, vados su jaunikliais, pavieniai paukščiai. Tokie stebėjimai kartojami kas trejus metus. Nuo 2011 m., kai buvo pradėtas gulbių giesmininkių monitoringas, nacionaliniame parke pastebima šių paukščių populiacijos didėjimo tendencija: nuo 5 perėjusių porų 2011 m. iki 13 porų 2017 m. Šių metų rezultatai dar nežinomi, bet pagal pirminius tyrimų duomenis panašu, kad giesmininkių populiacija išlieka stabili.
Skirtingai nei gulbė nebylė, giesmininkė vengia žmogaus, todėl nacionaliniame parke dažniausiai įsikuria nuošaliose pelkėtose buveinėse, kuriose pakankamai vandens. Bebrai – geriausi giesmininkės sąjungininkai, nes jų įrengtos patvankos garantuoja, kad pelkėje vandens pakaks ir gulbės giesmininkės jaunikliai bus apsaugoti nuo keturkojų plėšrūnų. Bebravietes perėjimui renkasi ne tik gulbės, bet ir tilvikiniai paukščiai, įvairių rūšių antys, gervės. Taip pat veisiasi kiti gyvūnai. Todėl prašytume paukščių perėjimo metu pelkėtas vietas, bebravietes palikti išskirtinai tik gamtos globai.
Vykdant gulbių giesmininkių monitoringą neapsieinama ir be malonių staigmenų. Štai šių metų balandžio pradžioje vienoje iš potencialių giesmininkės perimviečių Medsėdžių kaime pastebėta šių sparnuočių pora. Patelė buvo žieduota mėlynos spalvos kakliniu žiedu (Nr. 3H42). Paaiškėjo, kad tai devintus metus skaičiuojanti gulbė, išperėta 2011 m. Mačiūkių kaimo bebravietėje sukrautame lizde ir ten sužieduota ornitologo Juliaus Morkūno.
Nors ši gulbių giesmininkių perimvietė, išardžius bebrų patvanką, jau seniai sunykusi, joje gimęs paukštis išlieka prieraišus gimtinei. Apie tai byloja faktas, kad tą pačią žieduotą gulbę esame stebėję 2017 m. pavasarį Užpelkių kaime esančiame vandens telkinyje. Abi stebėjimo vietos nuo buvusios lizdavietės nutolusios tik iki 5 km. Pagal Lietuvos paukščių žiedavimo centro pateiktą informaciją žinome, kad 2012–2019 m. laikotarpiu užfiksuotas 91 šios gulbės giesmininkės stebėjimo atvejis. Daugiausia jų iš Vokietijos. Taip pat matyta Lenkijoje, Estijoje, Latvijoje. Žinomas tolimiausias skrydis buvo į Suomiją (2013 m.), kur paukščio registracijos vieta buvo už 913 km nuo gimtosios pelkaitės, kurioje augo. Šių metų sausį ir vasarį pastebėta Lenkijoje. Tikimės, kad šią gulbę giesmininkę, migruojančią po kaimynines šalis, dar ne kartą išvysime ir Žemaitijos pelkėse.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Turtinga ta mūsų Lietuva besanti (0)

Pasaulinė koronaviruso pandemija atskleidė įdomų faktą – paaiškėjo, kad gyvename turtingoje šalyje. Nes jau ne vieną […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas