Taryba: sportininkas laimėjo prieš mokslo žmonių komandą

Parašė:  2020-09-16

Steigti viešąją įstaigą, administruosiančią buvusios Žemaitijos kolegijos pastatus, Rietavo savivaldybės tarybos nariai patikėjo klaipėdiečiui Silverijui Puotkaliui. Šis sprendimas kai ką tikrai nustebino: pretendentas net nebuvo pateikęs raštiško prašymo dalyvauti steigėjų atrankoje, o į pokalbį taryboje atėjo vienas – be komandos, kai tuo tarpu konkurentų pusę atstovavo gausi mokslo žmonių grupė.
Du pretendentai
Buvę Žemaitijos kolegijos pastatai – pagrindinis korpusas, baseinas ir bendrabutis (bendras plotas – net 12 tūkst. kv. m!) – praėjusią savaitę jau registruoti kaip Rietavo savivaldybės nuosavybė. Iš valstybės perimto turto vertė – maždaug 1,5 milijono eurų.
Savivaldybės administracija imtis valdyti naujai įgytą turtą nesiryžo – tam numatyta steigti viešąją įstaigą. Steigėjų atranka surengta per Savivaldybės tarybos posėdį, sušauktą rugsėjo 10 dieną. Atrankoje dalyvavo du pretendentai – viešoji įstaiga Žemaitijos inovacijų centras (ŽIC) ir jau minėtas klaipėdietis S. Puotkalis.
ŽIC ateiti į Rietavą ruošėsi nuo kolegijos uždarymo
Balandžio mėnesį įsteigtos viešosios įstaigos Žemaitijos inovacijų centras planus pristatė direktorius Gintautas Kniūkšta.
„Mūsų tiksluose Rietavas – ūkininkų švietimo, sveikos gyvensenos propagavimo, mokslinių tyrimų centras. Buvome susitikę su ministerijų vadovais, mokslininkais. Pasirašėme sutartį su Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Vėžaičių filialu dėl mokslinių tyrimų. Gavome lauką, bet nesuarėme ir tyrimų nepradėjome dėl to, kad nežinome jo ribų. Žemaitijos kolegijai priklausė 50 ha žemės, toks plotas mums ir reikalingas.
Pasirašėme sutartį su Klaipėdos universitetu – dėl pagalbos įsteigiant Ekologijos ir sveikos gyvensenos institutą. Šia kryptimi jau dirba Mokslininkų sąjungos pirmininkas profesorius Jonas Jasaitis.
Pradėtas darbas su ūkininkais – numatyta eilė seminarų. Artimoje perspektyvoje planuojama pastatyti duonos kepyklą, mėsos perdirbimo cechą“, – kalbėjo G. Kniūkšta.
Pasisakymas sukėlė daugybė klausimų. Savivaldybės meras Antanas Černeckis stebėjosi: kas jums davė lauką moksliniam tyrimams, jei Savivaldybei žemė net nepriklauso?
Išgirdęs, kad sklypą G. Kniūkštai parodė Savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Dičiūnas, meras replikavo: „Laukas buvo parodytas, kaip galimas plotas tyrimams. Turėtumėt suprasti, kad reikalai taip nesprendžiami. Niekas jums niekada nieko nedavė. Mes net patys negalime nieko tame lauke daryti, nes žemė mums nepriklauso.“
Nustebino planai statyti duonos kepyklą ir mėsos perdirbimo cechą
Viktorą Krajiną domino, kokiame konkrečiame sklype planuojama statyti kepyklą ir mėsos perdirbimo cechą? Juozas Barsteiga svarstė: „Kaip žadate gauti leidimus vystyti gamybą dvarvietės teritorijoje, ar iš viso tai įmanoma?“
Klausimų lavina supykdė G. Kniūkštą: „Aš esu buvęs kolegijos mokinys, man svarbu, kad jai priklausęs turtas nenueitų perniek. Tik vedamas noro išsaugoti Rietave švietimo židinį, subūriau visą komandą, inicijavau ŽIC įsteigimą. Galvoju, kad ir jums, tarybos nariams, turėtų rūpėti pastatų likimas. Kaip rodo statistika, pusė iš savivaldybių žinion perduoto valstybės turto yra išparceliuojama. Man rūpi, kad Rietave taip neatsitiktų“, – pakeltu tonu kalbėjo ŽIC direktorius.
Nors vėliau G. Kniūkšta už savo pasikarščiavimą ir atsiprašė, o jo komanda, kurios sudėtyje – ne vienas gerbiamas profesorius, išsakė daug gražių idėjų, vietos politikų tikėjimas ŽIC galimybėmis jas įgyvendinti realybėje jau buvo susvyravęs.
Siūlė rinktis turizmo, sveikatinimo ir sporto kryptį
Klaipėdietis S. Puotkalis prisistatė kaip Vakarų stalo teniso akademijos įkūrėjas ir vadovas, Klaipėdos miesto nevyriausybinių organizacijų atstovas.
„Atvažiavome pasiūlyti paslaugą – administruoti pastatus. Turiu komandą, kuri susidomėjo šiuo ilgalaikiu projektu. Neatvažiavome ko nors atimti, bet viziją turime kitokią nei anksčiau kalbėjęs pretendentas. Su kolegomis apžiūrėjome patalpas, matome potencialą – viskas vienoje vietoje: parkas, muziejus, bendrabutis, žirgynas, baseinas, puikios sporto arenos, stadionas. Turime minčių, kaip tai apjungti, pritraukiant į Rietavą daugiau turistų. Esame įsitikinę, kad įmanoma buvusios kolegijos pastatus atgaivinti. Šie metai išjudino vietos turizmą – vietovės, kurios buvo pasiruošusios, sulaukė didžiulio srauto žmonių. Rietavas daug turi – reikėtų tik tobulinti ir išnaudoti tai, kas jau yra. Mes tam esame pasiruošę“, – kalbėjo S. Puotkalis.
Šis pretendentas taip pat sulaukė nemažai klausimų.
Albinui Maslauskui pasidomėjus, kas sudaro jo komandą, S. Puotkalis atsakė: „Turiu teisininkę, kuri dirba su projektais, informacinių technologijų specialistą ir palaikančius žmonės iš verslo ir sporto pusės“.
„Dirigentu“ norėjo matyti ŽIC
Nė vienas iš pretendentų į dalininkus neprieštaravo, kad galėtų apjungti veiklas, tačiau G. Kniūkšta neslėpė „dirigentu“ norintis matyti ŽIC.
Bendradarbiavimo galimybės neatmetė ir S. Puotkalis, tačiau į mero A. Černeckio klausimą, ar mato bendrą darbą pastatus valdant kartu, atsakė: „Tada jau būtume trys. Sviestas sviestuotas. Taryba turi pasirinkti arba vieną, arba kitą“.
Į patalpas bus kviečiami visi
Vietos politikams atsirinkti dalininką, kuriam būtų patikėtos vadovaujančio dalininko partnerio funkcijos, nebuvo paprasta.
Prieš skelbiant balsavimą, pretendentams suteikta galimybė dar pasisakyti.
ŽIC atstovaujanti Dalia Matukienė kalbėjo: „Dvejus metus komanda bendravo su ministerijomis ir universitetais galvodami, kad Rietavui reikia centro, kuriame būtų sudarytos visos galimybės regiono plėtrai. Nežinojome, kad buvo ir kitų, norinčių čia vystyti veiklas, tad ir jungtinės sutarties pasirašyti galimybių nebuvo. Siūlome Savivaldybei didžiules perspektyvas, jeigu jūs situaciją matote taip pat“, – kalbėjo viešnia.
„Kažkas turi būti pagrindinis, atsakingas už viską – žolės pjovimą, šildymą, stogus, vandenį, kanalizaciją. Mes, administracija, nebūtume pajėgūs nešti šios naštos, todėl turime parinkti vieną, kuris administruos. Visi kiti geriausiomis sąlygomis gali ateiti į patalpas“, –kalbėjo meras A. Černeckis.
S. Puotkalis pakartojo, kad siūlo administravimo paslaugą, o miestelis turi pats apsispręsti, ar renkasi sportą ir kultūrą, ar suka į švietimą ir verslus.
Pasirinko
Balsuojant už tai, kad steigti viešąją įstaigą būtų patikėta ŽIC, tarybos narių balsai pasiskirstė: „už“ – šeši, „prieš“ – penki, susilaikė taip pat penki. Sprendimas nepriimtas.
Devyniems tarybos nariams balsuojant „už“, keturiems „prieš“ ir trims susilaikius, pagrindiniu dalininku pasirinktas S. Puotkalis arba tiksliau – jo steigiama viešoji įstaiga, kurios siūlomas pavadinimas „Veiklus Rietavas“.
Tarybos narių sprendimas mero nenustebino
Po posėdžio kalbintas meras A. Černeckis sakė, kad toks sprendimas jam nebuvo didelė staigmena: „Tarybos narių nuotaikas žinojau. Nors ŽIC ir išsakė daug gražių idėjų, jų įgyvendinimo būdai nebuvo tinkamai pateikti. Manau, kad „Veiklus Rietavas“ pasirinktas dėl to, kad atstovas kalbėjo paprastai, suprantamai visiems tarybos nariams. Problemos dėl tokio pasirinkimo nematau: balsavimas vyko laisvai – pasirinktas ne politinis, o praktinis sprendimas.“
Pats meras A. Černeckis per abu balsavimus susilaikė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Kokias regioninės kultūros žaizdas atvėrė pandemija? (5)

Plungės kultūros centro direktorius, Lietuvos kultūros centrų asociacijos prezidentas, Lietuvos kultūros ir meno tarybos narys, Lietuvos […]

- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pirmasis Seimo rinkimų turas baigėsi. Ar tokių rezultatų tikėjotės?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas