Užgavėnių tradicijos nuotraukose

Parašė: Daiva GERIKIENĖ 2018-02-23

Prieš prasidedant Užgavėnių siautuliui Žemaitijos nacionalinio parko direkcija pakvietė visus į ypatingos parodos atidarymą. Vasario 12 dieną Platelių dvaro svirne įvyko istorinių šios žiemos šventės fotografijų ekspozicijos pristatymas. Paroda įdomi tuo, kad čia galima išvysti ne vieną dešimtį metų skaičiuojančių nuotraukų, kuriose užfiksuotos Užgavėnių tradicijos.
Žemaitija, ypač Platelių kraštas, nuo seno garsėjo Užgavėnių šventimo tradicijomis, persirengėlių kaukių unikalumu. Juk ne be priežasties prieš dešimtmetį pelnytas ir visuotinis pripažinimas: Lietuva, dalyvaudama Europos Komisijos projekte, „Patraukliausia Europos turizmo vietove“ išrinko būtent Žemaitijos nacionalinį parką su tradicinėmis Užgavėnėmis. Kad jos buvo ir yra unikalios, galima įsitikinti ir apsilankius šios savaitės pradžioje Platelių dvaro svirne atidarytoje istorinių Užgavėnių fotografijų parodoje.
Kaip kilo tokios ekspozicijos mintis? Pasak Žemaitijos nacionalinio parko direktoriaus Ramūno Lydžio, idėja gimė Gamtos ir kultūros paveldo skyriaus vedėjos pavaduotojos Aldonos Kuprelytės galvoje. Specialistė, pabendravusi su vietos menininkais ir tautodailininkais, kartu su bendraminčiais nusprendė įgyvendinti šį sumanymą. Parodos iniciatoriai peržiūrėjo turimų asmeninių nuotraukų archyvus, į istorinių Užgavėnių fotografijų paiešką buvo įtraukti ir visi pažįstami. Surinkta medžiaga ir padėjo pagrindus būsimai ekspozicijai.
Parodoje galima išvysti apie 20 specialaus formato nuotraukų, kuriose įamžintos Užgavėnių tradicijos, tiksliau, jose labiau atsispindi persirengėlių kaukių mados. Svarbu paminėti, kad eksponuojamos ne tik Platelių krašto fotografijos. Parodoje taip pat galima susipažinti ir su Užgavėnių tradicijų nuotraukomis, kurios buvo darytos Plungės, Mažeikių, Kretingos, Salantų apylinkėse. Būtent Salantų pusės Užgavėnių vaizdas atsispindi ir seniausioje ekspozicijos nuotraukoje, kuri mena 1928-uosius metus. Taip pat pristatomos nuotraukos ir iš trečiojo, penktojo praėjusio šimtmečio dešimtmečių, „jauniausios“ žymi 1993–1994 metų laikotarpį. Fotografijos nespalvotos, daugumos jų nežinomi ir autoriai. Džiugu, kad istoriją liudijančios nuotraukos iniciatyvių žmonių dėka atrado progą priminti apie save.
Per parodos atidarymą susirinkusiesiems apie Užgavėnių tradicijas, žemaitiškų papročių išlaikymą šioje šventėje kalbėjo Eugenijus Bunka, Virginija Strakšytė – žmonės, kuriems ne kartą yra tekę imtis Užgavėnių Plateliuose vedėjo vaidmens, todėl jų prisiminimai, pamąstymai apie šią šventę sudomino visus svečius.
Istorinių Užgavėnių fotografijų paroda Platelių dvaro svirne veiks iki kovo 15 dienos. „Visi, kurie domisi mūsų tradicijomis, yra laukiami svirne, kur gali įvertinti naująją ekspoziciją. Galbūt nusišypsos sėkmė ir istorinėse nuotraukose pamatysite save“, – pristatydamas parodą suintrigavo Žemaitijos nacionalinio parko direktorius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Dabar svarbu neužtrenkti durų (0)

Mes dažnokai paburnojame ant valdžios – ir šiokia ji, ir anokia. Betgi mes patys ją renkame. […]

2019-02-05
Nesutinku! (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Kaip vertinate situaciją Plungės r. savivaldybėje, kai po 2-ojo rinkimų turo meru tapo liberalas, o į valdančiąją koaliciją Liberalų sąjūdis neįeina?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2019 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas