Žygis po Platelius ir Beržorą

Parašė: Aldona KUPRELYTĖ 2015-03-24

Ne per seniausiai Žemaitijos nacionalinio parko direkcija pakvietė į mažajai architektūrai skirtą žygį po Platelius ir Beržorą.
Žemaitijoje, o ypač Platelių apylinkėse, gausu koplytėlių ant žemės ar įkeltų į medį, koplytstulpių, kryžių. Jie buvo statomi prie kelių, kryžkelių, upelių, bažnyčių, senkapiuose, istorinėse ir pasakojimais apipintose vietose. Statymo intencijos įvairios: svarbūs žmogaus ir šeimos gyvenimo įvykiai, kaimo bendruomenės ar visos tautos istorijai reikšmingos datos ir įvykiai. Pakelių, kryžkelių kryžiai saugojo keleivį nuo nelaimių kelionėje. Dažnoje žemaičio sodyboje stovėjo koplytėlė ar koplytstulpis su šventaisiais šeimos globėjais ar vardo užtarytojais – Švč. Mergelės Marijos, šv. Jurgio, šv. Florijono, šv. Agotos, šv. Izidoriaus, šv. Roko, kitų šventųjų skulptūromis.
Specializuoto žygio vadovu buvo menininkas Antanas Vaškys, tapęs respublikinės konkursinės parodos „Aukso vainikas“ nugalėtoju už kryždirbystę 2007-aisiais ir 2014-aisiais.
Žygeiviai, susitikę aikštelėje prie dvaro svirno, patraukė link Jazminų kalno Platelių pietvakariniame pakraštyje. Miestelio nesimatė, jis skendėjo rūke… 1941 metų liepos mėnesį Jazminų kalne buvo nužudyta 30 Platelių žydų (kiti tenykščiai žydai buvo išvaryti į Laumalenkų kaimą ir ten prie Platelių ežero sušaudyti). Nukankintųjų atminimą sergsti Mozės skulptūra (autorius J. Bunka). Iš čia miestelio pakraščiu pro buvusį aukščiausią Platelių apylinkėse Kartuvių kalną (dabar giliausia žvyrduobė) vingiuotu ir siauru keliu iš Platelių į Gintališkę (pakelėje matėme net tris krikštus (medinius ir metalinius kryžius) žuvusiesiems atminti) patraukėme į Mėdsėdėlius prie operos solistei Petronėlei Zaniauskaitei atminti pastatyto koplytstulpio su šv. Cecilijos skulptūra (autorius A. Vaškys) ir kaltiniu kryžiumi (autorius V. Mikuckis).
Grįžę atgal į miestelį džiaugėmės A. Vaškio sukurtu dviejų kryžmų Benediktiniu kryžiumi, pokario kovoms ir Lietuvos nepriklausomybei skirtais paminklais, Šv. Florijono koplytstulpiu, saugančiu Platelius nuo gaisrų, Gyvatgaudžio dekoratyvine skulptūra, koplytėle su krikšto scenos skulptūromis prie kažkada tekėjusio upelio, koplytstulpiu su šv. Juozapo skulptūra, Misijų ir 240 m. bažnyčios jubiliejaus kryžiais prie Platelių bažnyčios.
Per Platelių dvaro parką, pro dekoratyvinę Raganos uosio legendą vaizduojančią skulptūrą parvykome prie dvaro svirno. Trumpai pailsėję, ištvermingiausieji dviračių taku patraukė į Beržorą. 1914 metais tarp Platelių ir Beržoro (atstumas apie 2 km) Ignas Končius buvo užregistravęs ir aprašęs 14 kryžių ir koplytėlių. Dabar jų yra aštuoni. Sovietmečiu buvo likę tik du kryžiai ir koplytėlė. Žemaitijos nacionalinis parkas atkūrė šešis. Tarp atkurtųjų yra unikalios koplytėlės prie medžio ne su šventųjų skulptūromis, o su šventųjų piešiniais ant medžio lentos (sena tradicija, kuri buvo nunykusi).
Žygį baigėme Beržoro kapinėse, kur kadaise žmonės ant artimųjų kapų statė ne didžiulius šlifuotus akmeninius paminklus, o medines koplytėles, kryžius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Turtinga ta mūsų Lietuva besanti (0)

Pasaulinė koronaviruso pandemija atskleidė įdomų faktą – paaiškėjo, kad gyvename turtingoje šalyje. Nes jau ne vieną […]

2020-01-06
Summa summarum (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Ar pritariate Vyriausybės sumanymui vasaros pabaigoje senjorams ir bedarbiams skirti po 200 eurų?

Loading ... Loading ...
Archyvas
Visos teisės saugomos © 2020 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas