![](https://laikrastisplunge.lt/wp-content/plugins/lazy-load/images/1x1.trans.gif)
Plungės ligoninės direktoriui Antanui Martusevičiui pareikšti įtarimai dėl korupcinių nusikaltimų ir skirtas nušalinimas nuo pareigų šešiems mėnesiams. Tokią informaciją praėjusios savaitės ketvirtadienį paviešino Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) ir Generalinė prokuratūra, surengusios spaudos konferenciją apie stambaus masto tyrimą dėl korupcijos sveikatos apsaugos sektoriaus viešuosiuose pirkimuose. Ta pačia tema kalbėta ir penktadienį Plungės rajono savivaldybės administracijos surengtoje spaudos konferencijoje.
Įtarimai – ir direktoriui, ir vienam darbuotojui
Specialiųjų tyrimų tarnybos Komunikacijos skyriaus viršininkė
Renata Keblienė penktadienį „Plungei“ sakė: „Šiuo metu minėtajame tyrime įtarimai dėl įvairių korupcinių nusikaltimų pareikšti 35 asmenims, šeši iš jų – gydymo įstaigų vadovai. Šiame tyrimo etape informacija teikiama tik apie įtariamus gydymo įstaigų vadovus.
Plungės rajono savivaldybės ligoninės direktoriui Antanui Martusevičiui yra pareikšti įtarimai. Prokurorai kreipėsi į teismą dėl direktoriaus ir dar vieno ligoninės darbuotojo nušalinimo nuo pareigų (redakcijos žiniomis, tai – specialistas viešiesiems pirkimams Edvardas Bierontas). Plungės rajono savivaldybės ligoninės direktorius ir darbuotojas nušalinti nuo pareigų šešiems mėnesiams. Prokuratūra viešųjų įstaigų steigėjams pateikė informaciją dėl gydymo įstaigų vadovų drausminės atsakomybės taikymo ir nušalinimo.
Detalesnė informacija apie tyrimą kol kas nėra teikiama siekiant nepakenkti sėkmingai tyrimo eigai.“
Korupcinės nusikalstamos veikos
Ketvirtadienį vykusioje spaudos konferencijoje Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Žydrūnas Radišauskas ir STT Centrinės tyrimų valdybos vadovas Darius Balčiūnas informavo, kad kovo 2-ąją atlikta plataus masto operacija ikiteisminiame tyrime, kuriame tikrinamos sisteminės korupcinės nusikalstamos veikos: piktnaudžiavimas, papirkimas, prekyba poveikiu, kyšininkavimas, apgaulingas buhalterinės apskaitos vedimas, dokumentų klastojimas. Tyrimo objektas – viešieji pirkimai, kuriuos vykdė sveikatos priežiūros įstaigos. Taip įsigyta medicininės įrangos ir įvairių priemonių, kurių bendra vertė – daugiau nei 3 mln. eurų.
Anot Generalinės prokuratūros ir STT atstovų, surinkti duomenys, apimantys daugiau nei metų laikotarpį, leidžia įtarti, kad gydymo įstaigos, organizuodamos viešuosius pirkimus, galimai vykdė išankstinius susitarimus su konkursus laimėti galinčiomis privačiomis įmonėmis, taip esą buvo ribojama konkurencija, diskriminuojami kiti tiekėjai, o konkursų sąlygos buvusios suderintos taip, kad laimėtų tam tikra įmonė.
STT tyrime įtariamos įmonės – bendrovės „Limeta“ ir „Graina“, kurios nuolat laimėdavo sveikatos priežiūros įstaigų skelbiamus konkursus. Įtarimai yra pareikšti „Limetos“ vadovui, Kretingos rajono savivaldybės tarybos nariui, buvusiam parlamentarui Virginijui Domarkui ir tos pačios įmonės akcininkui Kęstučiui Kutkauskui. „Grainos“ valdybos pirmininkui ir akcininkui Erlandui Sudeikiui taip pat pareikšti įtarimai. Jam skirtas ir suėmimas. Beje, jis yra vienintelis šio tyrimo įtariamųjų, kurį teismas leido suimti. Pasak Generalinės prokuratūros ir STT atstovų, suimti prašyta ir V. Domarką bei K. Kutkauską, tačiau teismas šiuos prašymus atmetė. Jiems, kaip ir kitiems įtariamiesiems, skirtos švelnesnės kardomosios priemonės.
Plungės ligoninės pirkiniai
Viešojoje erdvėje nurodoma, kad Plungės ligoninė su „Limeta“ esą sudarė šešias sutartis už daugiau kaip 398 tūkst. eurų. Be to, pernai rugpjūtį ligoninė iš šios įmonės neva įsigijo 200 tūkst. eurų vertės diagnostinį rentgeno aparatą, gruodį 149 tūkst. eurų sumokėjo už diagnostinį endoskopijos aparatą.
Iš „Grainos“ esą įsigijo 199,7 tūkst. eurų kainavusią rentgeno diagnostinę sistemą. Taip pat minima, kad ligoninė su šia įmone iš viso yra sudariusi septynias sutartis už kiek daugiau nei pusę milijono eurų. 2019 metais vienu metu ligoninė neva įsigijo du rentgeno aparatus: vieną – išperkamosios nuomos būdu už 127 tūkst. Eur, kitą – už 120 tūkst. eurų. Tais pačiais metais iš „Grainos“ už 35,9 tūkst. eurų nupirkta laboratorinių reagentų, pernai už 18,7 tūkst. eurų – medicininės įrangos techninės priežiūros ir remonto paslaugų ir kt.
Per 100 nusikalstamų veikų
Teisėsaugos teigimu, įtarimai dėl įvairių korupcinių nusikaltimų pareikšti 35 asmenims, keturi iš jų yra privačių įmonių vadovai, šeši – gydymo įstaigų vadovai. Tarp įtariamųjų – Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktorius Narimantas Markevičius, Šeškinės poliklinikos direktorė Daiva Kanopienė, Vilniaus rajono Nemenčinės poliklinikos vyriausiasis gydytojas Olegas Kačanas, Kėdainių ligoninės direktorius Stasys Skauminas, Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Irena Janušonienė ir mūsų ligoninės vadovas A. Martusevičius.
Tiriama daugiau kaip šimtas nusikalstamų veikų, į kurias galėjo būti įtraukta daugiau kaip dešimt gydymo įstaigų, jų vadovai ir asmenys, atsakingi už viešuosius pirkimus. Atlikta apie 150 kratų – įstaigose, įtariamųjų namuose, automobiliuose, darbo kabinetuose, rasta 270 tūkst. grynųjų įvairia valiuta, užfiksuoti galimo kyšio perdavimo momentai. Kyšiai kai kuriais atvejais – daugiau nei 10 tūkst. eurų.
„Jau senokai buvo „baksnojama“
Penktadienį į spaudos konferenciją pakvietę Plungės rajono savivaldybės vicemerė Asta Beierle Eigirdienė, Savivaldybės administracijos direktorius Mindaugas Kaunas ir jo pavaduotojas Mantas Česnauskas minėjo, kad ir Savivaldybės tarybos komitetų, ir pačios tarybos posėdžiuose jau senokai buvo „baksnojama“ į ligoninės veiklą. Neseniai atliktas įstaigos finansinis auditas, netikėtai parodęs, kad 2020 metais įstaiga patyrė 240 tūkst. eurų nuostolį, netrukus bus pradėtas ir praėjusiųjų metų veiklos auditas.
„Apie tai, kad mūsų ligoninė ir jos vadovas tarp įtariamųjų, išgirdau tik trečiadienio vakarą. Iš mero apie tai – nė žodžio. Tokiose situacijose štai ir jaučiasi, kad meras ir valdančioji koalicija dirba kas sau. Dėl to ir visuomenė suskaldyta, ir informavimas toks dviprasmiškas“, – sakė M. Kaunas. Jam antrino vicemerė: „Meras atsitvėręs tylos siena. Įvykis tikrai neeilinis, Savivaldybės vadovas lyg ir turėtų apie jį informuoti tarybą, Savivaldybės administraciją, bet mes žinome tik tiek, kiek paskaitėme internete, matėme per televiziją.“ Anot direktoriaus ir vicemerės, merą renkant tiesiogiai jam suteikiama daugiau galių. Visų įstaigų vadovų priedai, nuobaudos, atostogos – jo žinioje. „Nemanome, kad meras nežinojo, kad plačiau nesidomėjo, tačiau su mumis tuo nesidalijo“, – nepasitenkinimą išsakė valdančiųjų atstovai.
Pasidomėjus, kas šiuo metu vadovauja ligoninei ir ar įstaigoje buvo atliekamos kratos, M. Kaunas atsakė žinąs nedaug: „Tik tiek, kad kažkokie procesiniai veiksmai buvo atliekami. Ar kratos? Nežinau. O dėl vadovavimo – dar prieš šį įvykį A. Martusevičius buvo pasiėmęs nedarbingumo pažymėjimą, įstaigos vadovavimą perėmė pavaduotoja Danguolė Luotienė, ji ir vadovauja.“
Penktadienį tiesioginę transliaciją feisbuke surengęs Plungės rajono savivaldybės meras A. Klišonis situaciją komentavo taip: „Prieš porą dienų pasklidusi informacija apie STT pradėtą didelės apimties tyrimą dėl galimos korupcijos ir galimų pažeidimų viešuosiuose pirkimuose tikrai nėra maloni. Informacijos apie tai nėra daug, bet jau žinoma, kad tiriama dviejų medicininę įrangą pardavinėjančių įmonių ir maždaug dvidešimties gydymo įstaigų veikla. Į sąrašą įtraukta ir Plungės ligoninė.
Visi tikimės, kad tyrimas greitai bus baigtas. Jo rezultatai arba įrodys, kad korupcinės veikos buvo vykdytos, arba pašalins šešėlį, kuris dabar mestas ant gydymo įstaigų. Žinoma, tai nėra malonu, bet tarnybos dirba savo darbą.“
„Žinoma, tai nėra malonu, kad tarnybos dirba savo darbą.“ Paėmė hiebrantą, dar vienas kranelis išdžiūvo… 🙂
Savivaldybes meras -kaip trumpakelnis darzelinukas, iškrites iš „interaktyviu supyniu”ir neatsistebintis:”iš kur ta muzika?”…
Meras assistant kad just ne pri ko klounelis