Sveikatos ir socialinės paramos komiteto posėdyje, vykusiame praėjusią savaitę, susipažinta su viešosios įstaigos Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centro 2020 metų veiklos ataskaita ir finansinių ataskaitų rinkiniu, aptarti siūlomi vienkartinių pašalpų skyrimo tvarkos pakeitimai ir kiti klausimai.
Paslaugų suteikta mažiau
Karantinas turėjo nemažą įtaką gydymo įstaigos veiklai. Kaip rašoma Rietavo pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) 2020 metų veiklos ataskaitoje, dėl koronaviruso žmonės baiminosi kreiptis į gydymo įstaigą, tad apsilankymų pas medikus sulaukta 802 atvejais (6,1 proc.) mažiau, nei jų būta 2019 m.
Ženkliai sumažėjo ligonių ir lovadienių skaičius slaugos ir palaikomojo gydymo skyriuje, nes nuo kovo 16 iki birželio 16 dienos nebuvo leidžiama priimti naujų ligonių.
Siūlė persivilioti pacientus
Rietavo PSPC negali pasigirti dideliu prie įstaigos prisirašiusiųjų pacientų skaičiumi. Be to, jis nuolat mažėja. Ataskaitiniu laikotarpiu poliklinika neteko 48 pacientų. Komiteto nariui Viktorui Krajinui pasidomėjus, kokia prisirašiusiųjų skaičiaus mažėjimo priežastis, vyr. gydytoja Birutė Kerpienė jų išvardijo net keletą. Pasak jos, kai kurie klientai miršta, kiti pasensta, todėl vaikai juos išsiveža į kitas savivaldybes. Rudenį mažėjimas jaučiamas dėl to, kad studijuoti išvažiuojantys jaunuoliai prisirašo prie gydymo įstaigų kituose miestuose.
„Ne paslaptis, kad dalį klientų nuviliojo kitos gydymo įstaigos, ar nesvarstote, kaip būtų galima juos prisikviesti, pervilioti atgal?“ – klausė tas pats politikas.
Jam paaiškinta, kad PSPC turi teisę teikti tik pirminio lygio paslaugas, tad konkuruoti su privačiomis gydymo įstaigomis, kurios kviečiasi antrinio lygio specialistus, nėra paprasta.
Komiteto narė Vilija Razmienė pastebėjo, kad ir patys vietos politikai galėtų prisidėti prie šios problemos sprendimo. „Pakelkite rankas, kurie iš jūsų prisirašę prie šios poliklinikos“, – kvietė politikė. O kai pakilo vos viena kita ranka, replikavo: „Grįžkime į savo polikliniką patys, nelakstykime kitur, tada joje bus daugiau pacientų!“
V. Razmienė pasidžiaugė, kad gydymo įstaiga viso karantino metu teikė būtinąsias paslaugas, kad medikai atsakingai žiūrėjo į savo pareigas. Tuo pačiu ir apgailestavo dėl mažų įstaigos darbuotojų atlyginimų.
Kaip rašoma įstaigos finansinėje ataskaitoje, ataskaitinio laikotarpio pabaigoje Rietavo PSPC dirbo 43 darbuotojai (31,9 etato). Iš jų: 6 gydytojai (3,05 etato) ir 18 slaugytojų (13,95 etato).
Vieno etato darbo užmokestis padidėjo
10 proc.
Vidutinis mėnesinis vieno darbuotojo atlyginimas buvo 864 eurai (2019 m. – 785 eurai), o vieno etato – 1 140 eurų (2019 m. – 1 028 eurai).
V. Krajinui „kliuvo“ tai, kad įstaigos odontologė važiuoja dirbti į šalia esantį kito rajono miestelį. „Suprantu, kad pagal prisirašiusiųjų gyventojų skaičių viso etato duoti gydytojai negalime, bet ar negalėtumėte kažkaip susitarti, kad visus savo pajėgumus odontologė skirtų rietaviškiams?“ – klausė jis.
B. Kerpienė paaiškino, kad buvo siūlyta gydytojai dirbti privačiai, nuomotis įrangą iš įstaigos, bet ji atsisakė. „Visi kviečia, ir gydytoja pasirinko, kaip jai geriau. Visur trūksta medikų. Daug jaunų gydytojų išvažiuoja dirbti į didesnius miestus arba užsienį“, – paaiškino situaciją vyr. gydytoja.
Džiaugėsi, kad turime viešąją gydymo įstaigą
Savivaldybės vadovas meras Antanas Černeckis padėkojo medikų kolektyvui už darbą karantino laikotarpiu. Jis pasidžiaugė, kad Rietavas vis dar turi savo „valdišką“ gydymo įstaigą: „Turint viešąją įstaigą yra daug paprasčiau spręsti patikros punkto darbo, skiepijimo, vakcinos parsivežimo klausimus“.
Prabilus apie COVID-19 patikros punktą, vyr. gydytoja informavo, kad jo darbas pailgintas iki 15 val. Tai daroma, nes Rietave testuojasi žmonės iš Mažeikių, Šilutės, Šilalės. Savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Jolita Alseikienė paaiškino, kad taip atsitinka todėl, kad tie žmonės, kurie patikrai registruojasi elektroniniu būdu, gali patys pasirinkti, kokiame punkte nori testuotis.
Vytautas Blažaitis domėjosi, kokia situacija dėl vakcinavimo nuo COVID-19. B. Kerpienė paaiškino, kad Rietavas gauna trijų rūšių vakciną, o žmonės skiepijasi gana noriai, ypač tie, su kuriais pabendraujama gyvai. „Važiavome patys į Daugėdus, kur gana sėkmingai paskiepijome negalią turinčius žmones. Mobili medikų brigada pasitvirtino“, – kalbėjo PSPC vadovė.
Išdiskutavus klausimus, nutartą Rietavo PSPC veiklos ir finansinių ataskaitų rinkinį teikti tvirtinti tarybai.
Nustatė atlyginimo dydį
Neprieštarauta ir sprendimo projektui, kuriuo siūloma nuo 2021 m. gegužės 1 d. iki 2022 m. balandžio 30 d. vyr. gydytojai B. Kerpienei nustatyti mėnesinio darbo užmokesčio kintamosios dalies dydį – 15 proc. nuo užmokesčio pastoviosios dalies dydžio.
Palengvins sąlygas
Pritarta ir Vienkartinių, tikslinių, periodinių, sąlyginių pašalpų skyrimo iš Rietavo savivaldybės biudžeto tvarkos aprašo pataisoms. Kaip sakė J. Alseikienė, korekcijas siūlo specialistai, įvertinę įvairias kasdienes situacijas.
Siūloma numatyti galimybę, kad prašymą dėl paramos galėtų pateikti ne tik pats žmogus, bet ir jo įgaliotas asmuo.
Norint palengvinti paramos gavimą ligoniams, sergantiems onkologinėmis ir kitomis ligomis, kuriems taikomas aktyvus gydymas, planuojama atsisakyti pajamų vertinimo. Jiems siūloma skirti iki 3 valstybės remiamų pajamų dydžio paramą (384 Eur).
Taip pat įtrauktas punktas, kad sudegus namui, ūkiniam pastatui ar turtui, nukentėjus nuo stichinės nelaimės būtų skiriama iki 4 valstybės remiamų pajamų dydžio išmoka.
Tokiems siūlymams komitetas pritarė be didelių diskusijų.