Ant Šarnelės piliakalnio – iškilminga Vytauto Mačernio metų atidarymo ceremonija

Parašė: Lina LIŪNIENĖ 2021-06-09

Birželio 5-ąją sukako lygiai 100 metų, kai Šarnelės kaime, šalia Žemaičių Kalvarijos miestelio, gimė iškilusis poetas Vytautas Mačernis (1921–1944) – jauniausias lietuvių literatūros klasikas, naujosios lietuvių poezijos pradininkas, vienas reikšmingiausių tos kartos poetų. Minint kūrėjo gimimo šimtmetį, 2021-uosius Seimas paskelbė Vytauto Mačernio metais. Tai reiškia, kad visoje Lietuvoje vyks gausybė renginių, skirtų šiai talentingai asmenybei paminėti ir įamžinti. Nemaža dalis jų – ir , , Plungėje. Pirmasis įvyko birželio 4-ąją, poeto gimtadienio išvakarėse, – ant Šarnelės piliakalnio surengta iškilminga V. Mačernio metų atidarymo ceremonija.
Nors V. Mačernis žuvo labai jaunas, vos 23-ejų, jo kūrybinis palikimas – ir gausus, ir reikšmingas: išlikę 209 jo eilėraščiai, beje, net 200 iš jų sukurti gimtojoje Šarnelėje. Vertingiausia kūrybos dalis – eilėraščių ciklai „Vizijos“,„Metų sonetai“, „Žmogaus apnuoginta širdis“. V. Mačernio poezija nuo pat pradžių buvo labai populiari – moksleiviai, studentai, jauni inteligentai jo eilėraščius persirašinėjo vieni iš kitų, tad dar iki poeto mirties jo eilės buvo plačiai pasklidusios po Lietuvą. Tačiau pirmosios jo knygos buvo išleistos ne Lietuvoje, o Vakarų Europoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Gimtojoje šalyje V. Mačernis porai dešimtmečių buvo pamirštas, jo kūryba dienos šviesą išvydo tik 1966 metais, kai keletas eilėraščių buvo išspausdinti „Poezijos pavasario“ almanache. Vėliau garsas apie šarneliškį poetą sklido vis plačiau ir plačiau.
Kaip minėta, V. Mačernis žuvo 1944-aisiais, šalia Žemaičių Kalvarijos, nuo atsitiktinės patrankos sviedinio skeveldros. Jo palaikai atgulė kalnelyje Šarnelėje, šalia gimtųjų namų. Ten, susirinkus prie kapo ir išklausius šv. Mišias, kurias aukojo Žemaičių Kalvarijos šventovės ir bazilikos rektorius kanauninkas Jonas Ačas, birželio 4-ąją ir pradėtas V. Mačernio 100-mečiui skirtų renginių ciklas.
Po šv. Mišių renginys tęsėsi ant Šarnelės piliakalnio, kurį kažkada labai mylėjo ir pats poetas ir nuo kurio dairydamasis ne vieną savo eilėraštį sukūrė.
Ant piliakalnio užkūrus simbolinę atminimo ugnį, čia susirinkusius šarneliškius, V. Mačernio giminaičius ir jo poezijos mylėtojus pirmoji pasveikino Žemaičių Kalvarijos kultūros centro direktorė, Šarnelės kaimo bendruomenės pirmininkė Rima Jokubauskienė. „Sveikinu visus susirinkus čia į gyvą renginį, sveikinu ir amžinai jauną išlikusį šarneliškį Vytautą – ten, Aukštybėse… Vytautas labai mylėjo savo tėviškę, laukus, pažinojo kiekvieną Šarnelės kampelį, mėgo apeiti žemes, užlipti ant šio piliakalnio“, – gausiai susirinkusiems V. Mačernio kūrybos gerbėjams pasakojo R. Jokubauskienė.
Pasisakyti buvo pakviestas ir Šarnelės kaimo garbės pilietis, Seimo narys Jonas Varkalys: „Sveikinu visus, bet pirmiausia – Rimą Jokubauskienę, kuri ėmėsi iniciatyvos, kad būtų parengtas ir įteisintas poetui atminti skirtų renginių ciklas ir kad 2021 metai būtų paskelbti Vytauto Mačernio šimtmečio metais. O Seimo Istorinės atminties komisija šiai iniciatyvai pritarė.“


Renginiu džiaugėsi Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis: „Šis renginys – tarsi dvasinis atsigavimas po visų sunkumų. Žinoma, gaila, kad Vytautas Mačernis išėjo labai anksti. Bet taip jau būna: juk ir mes darželyje skiname pačias gražiausias gėles – matyt, tų gražių gėlių reikia visur… Ačiū Šarnelės kaimo bendruomenei, Žemaičių Kalvarijos kultūros centrui, seniūnijai – visiems, kurie dėjo pastangas, kad žmogus, kuris čia gimė, augo, kūrė, būtų čia ir paminėtas.“
Po iškilmingų kalbų suskambo muzika ir, žinoma, eilės: V. Mačernio poeziją skaitė aktorius Vladas Bagdonas, gražiomis melodijomis visus šildė Živilė Mackevičiūtė, Gediminas Storpirštis ir Giedrius Arbačiauskas, o renginį vainikavo akustinis Sauliaus Petreikio .
Poeto V. Mačernio 100-mečiui skirti renginiai tęsis visus metus. Kada, kur ir kokie – sekite spaudą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos: pas tėvus su… vainiku? (0)

Velykos… Gražiausia pavasario šventė. Taip buvo visada. Na, bent jau iki 2020-ųjų pavasario, kai į Lietuvą […]

2021-03-12
Mums 27-eri (0)
2021-01-07
Ačiū (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pastaruoju metu vis plačiau agituojama skiepytis nuo koronaviruso. Koks jūsų požiūris į vakcinaciją?

Loading ... Loading ...
Archyvas

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/edulaikplu/domains/laikrastisplunge.lt/public_html/wp-content/plugins/logo-slider/ls_logoslider.php on line 488
Visos teisės saugomos © 2021 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
SEO,