Naktį iš lapkričio 8-osios į 9-ąją vilkų šeimyna kruviną puotą kėlė Žemaičių Kalvarijos seniūnijos Virkšų kaime. Netikėto gentainių iš miško antpuolio, matyt, išsigando sodyboje buvusi akla vilkšunė – lemtingąją naktį ji net nesulojo. Todėl sodybos, kurios teritorijoje avys nakvodavo, šeimininkė neįtarė, kokį apokaliptinį vaizdą pamatys ryte – aplink esančiose ganyklose raudonavo sudraskytų avių kūnai. Vilkai papjovė 32 avis, maždaug antra tiek apdraskė. O visas kitas išblaškė po aplinkinius laukus, miškus, pelkes – net elektrinio aptvaro laidai buvo ištampyti plačiai po apylinkes.
Ūkininkas iš Rotinėnų Virgilijus Anužis augina daugiau kaip du šimtus avių. Dalį bandos jau buvo parvežęs į „žiemojimo“ vietą, o kita dalis, maždaug 150, ganėsi Virkšų kaime esančiose ganyklose. Jas prižiūrėjusi šio kaimo gyventoja Danutė Žadeikienė pasakojo, kad vakarais mišrūnės pareidavo į sodybą prie pastatų, į segmentine tvora aptvertą aptvarą, kur saugiai praleisdavo naktį.
Naktį iš trečiadienio į ketvirtadienį sodybos šeimininkė jokio triukšmo negirdėjo, todėl vaizdas, kurį pamatė ryte, ją pribloškė. „Bandos įprastoje vietoje nebuvo, gulėjo tik keturios sudraskytos avys. Apsižvalgiusi pamačiau po pievas ištampytas negyvas aveles. Neįsivaizduoju, kokio siautėjimo būta – bandos teko ieškoti po visą 20 hektarų plotą. Pulkelį radome susispietusį miške, kitas subridusias į pelkes – kai kurios buvo jau paskendusios. Ganykla padalyta į elektriniu aptvaru aptvertus aptvarus, ir visos tvoros buvo išverstos – mediniai kuolai ištraukyti, o laidai ištampyti net į mišką. Sunkiai žodžiais nusakyti, koks slogus buvo vaizdas“, – kalbėjo D. Žadeikienė.
Kaip jau minėjome, miško plėšrūnai negyvai sudraskė 32 juodgalves. 15 teko paskersti po veterinarijos gydytojo apžiūros dėl stiprių apdraskymų, o dar 10 mišrūnių likimas paaiškės tik po gydymo. Kaip sakė ūkininkas V. Anužis, vilkai į jam priklausančią bandą įsisuko pirmą kartą. Ūkininkui padaryta žala dar neapskaičiuota, tačiau vyras įsitikinęs: „Sudraskytos ėriavedės, todėl jau dabar aišku, kad apskaičiuota žala bus mažesnė už realiai patirtą nuostolį.“
Vilkų medžioklės sezonas prasideda spalio 15-ąją ir tęsiasi iki kovo 31-osios. Anksčiau jis nutraukiamas tada, kai išnaudojamas leistinas limitas. Aplinkos ministerijos duomenimis, vilkų šeimų skaičius Lietuvos teritorijoje auga. Nustatyta, kad šalies miškuose gyvena ne mažiau kaip 91 pilkių šeima. Vilko apsaugos plane numatyta populiaciją reguliuoti taip, kad būtų užtikrintas jos tolygus sumažinimas ir išlaikymas nuo 32 iki 62 šeimų. Kaip tik dėl tos priežasties šiemet leista patiesti 341 vilką. Praėjusiam medžioklės sezonui buvo nustatytas 282 vilkų sumedžiojimo limitas.
Plungės rajono ūkininkams aštriadančiai pilkiai padaro ypač daug žalos. Kaip tik todėl specialus leidimas sumedžioti du vilkus dar prieš prasidedant jų medžioklės sezonui šiemet buvo duotas Šateikių ir Platelių medžiotojų klubams.
Laikraštyje rašėme, kad spalio 9 dieną Klaipėdos miesto medžiotojų ir žvejų klubo „Šateikiai“ nario, ilgametę patirtį turinčio medžiotojo Petro Griciaus paleista kulka Šateikiuose pakirto beveik 40 kilogramų sveriantį vilką. Tai yra kol kas vienintelis 2023–2024 metų medžioklės sezonu Plungės rajono miškuose nušautas pilkis.
Aplinkos ministerijos interneto svetainėje radome informaciją (paskutinis atnaujinimas lapkričio 9 d.), kad aplinkiniuose rajonuose nušauti dar 4 vilkai: Telšių r. – 1, Skuodo r. – 1, Mažeikių r. – 2. Iš viso Lietuvoje nuo medžiotojų rankos krito jau 68 vilkai.
Plungės rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus duomenimis, šiais metais iki spalio 16 dienos rajone fiksuota 19 vilkų išpuolių. Sunaikinti 64 ūkiniai gyvūnai – 58 avys, penki veršeliai ir viena ožka. Vilkų padaryta žala įvertinta 9 942 eurais.
Kaimyninės Rietavo savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyrius iki tos pačios datos buvo gavęs 7 gyventojų prašymus dėl per vilkų išpuolius patirtos žalos įvertinimo ir atlyginimo. Plėšrūnai sudraskė 20 ūkinių gyvūnų – keturias telyčaites, tris buliukus, dvi ožkas ir vienuolika avių. Už patirtą žalą Rietavo savivaldybės ūkininkams Aplinkos ministerija išmokėjo 4 417 eurų.
Telsiuos mazai vilku sumedzioja, prasyt reik atvykt medziotoju daugiau is kitu rajonu
Kai žmonės sau augina ir skerdžia gyvūnus – viskas ok, o kai ūkininkai nesugeba tinkamai prižiūrėti savo avių ir vilkai išskerdžia, tai baisu? Logikos – nulis.