Elnių sumedžiojo per šimtą

Parašė:  2021-04-16

Ne tiek jau daug rasis medžiotojų, kurie sulaukę 80 metų eina žvėrių takais. Plungiškis Algis Urvakis vienas iš tokių. Medžioja jis nuo 1963 metų. Rajono medžiotojų ir žvejų draugijos dar nebuvo, o Medingėnuose įsikūrė būrelis, kuriam ėmė vadovauti Augustinas Daumantas, ir Algis tapo medžiotojų kolektyvo nariu.
Nemažai yra tokių, kurie pirmą žvėrį paguldė, kai dar nebuvo medžiotojai. Algio tėvas buvo medžiotojas, ir 9 metų sūnelis su tėvo šautuvu sode patiesė kiškį. O kai jau įstojo į medžiojančiųjų gretas, tai pirmas nuo jo šūvio kritęs žvėrelis buvo lapė.
Tarp medžiotojų Medingėnuose, be A. Urvakio, buvo vietiniai gyventojai Rimkus, Petrauskis, Gibieža, Daukantas. Iš didesnių žvėrių nuo Algio šūvio krito apie 200 kilogramų sveriantis šernas. Tai itin didelis kuilys. Į jį dar šovė Rimkus. Algis kulka šernui pataikė tiesiai į širdį, bet dar nugriuvusiam pylė šūvį grankulkėmis. Tai buvo Akmenskinės miške, ir medžiotojas puikiai prisimena tą dieną, nors jau prabėgo beveik 60 metų.
Pasak Algio, Akmenskinės miške tada didelių šernų pasitaikydavo, kurie galėjo tapti trofėjais. Deja, medžiotojų kolektyvai, kad paguldytų šerną, tegaudavo vos vieną kitą licenciją. Kartą medžioklėje su varovais didžiausias kuilys prabėgo pro pat Algį, bet šauti negalėjo, nes neturėjo licencijos. Tas pats buvo su briedžiais.
Turėjo jis šautuvėlį TOZ 43 su atlaužiamais gaidukais. Šoviniai tada buvo užtaisomi dūminiu paraku. Šratus darėsi patys medžiotojai. Sukarpydavo švinines juosteles ir senoje keptuvėje metalo gabalu voliodavo iki apvalumo. Gilzės buvo metalinės. Kapsulės centrinio dūžio.
Medingėnuose A. Urvakis pramedžiojo iki 1970 metų. Kai 1968-aisiais baigė Rietavo technikumą ir įgijo mechaniko specialybę, porą metų pasidarbavo Medingėnuose, o paskui ėmė dirbti Šateikių tarybiniame ūkyje inžinieriumi. irgi susibūrė medžiotojų būrelis, jo vadovu tapo Algis. Tarp medžiotojų buvo klaipėdiškių.


Dauguma vyresnių plungiškių žino, jog Šateikiuose buvo sovietų karinis dalinys. Vadų nurodymu ginkluoti kareiviai medžiotojus net buvo apsupę. Kaip suprantu, čia pasireiškė okupantų valia ir noras, kad tenykščiuose miškuose medžiotų tik sovietų kariškiai – su vietiniais gyventojais jie nesiskaitė.
1980 metais A. Urvakis išsikėlė gyventi į Kuršėnus, nes žmona yra iš to krašto. Ten per dvidešimt medžioklės metų patiesė apie šimtą tauriųjų elnių. Bet kuris šiandienos medžiotojas susiimtų už galvos – ar tai įmanoma? Esu tuose kraštuose medžiojęs kaip svečias ir matęs per liniją bėgančias didžiausias elnių bandas, tad garbaus medžiotojo Algio žodžiais net neabejoju.
Jo gyvenime dar buvo darbas krašto apsaugos sistemoje, kur išdirbo aštuonerius metus. 2000-aisiais vėl ėmė medžioti Šateikiuose.
Šiuo metu A. Urvakis dėl sveikatos problemų nemedžioja, bet tvirtina, jog su šautuvu dar neatsisveikina, bent medžioklėse tykant dalyvaus, o gal ir vienoje kitoje medžioklėje su varovais.
Paklaustas, kur link pasisuks medžioklė ateityje, Algis sakė, jog medžios tik turtingesni, nes pastaruoju metu medžioklė akivaizdžiai tapo prabangos dalyku.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos: pas tėvus su… vainiku? (0)

Velykos… Gražiausia pavasario šventė. Taip buvo visada. Na, bent jau iki 2020-ųjų pavasario, kai į Lietuvą […]

2021-03-12
Mums 27-eri (0)
2021-01-07
Ačiū (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pastaruoju metu vis plačiau agituojama skiepytis nuo koronaviruso. Koks jūsų požiūris į vakcinaciją?

Loading ... Loading ...
Archyvas

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/edulaikplu/domains/laikrastisplunge.lt/public_html/wp-content/plugins/logo-slider/ls_logoslider.php on line 488
Visos teisės saugomos © 2021 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
SEO,