Praėjusiais metais po savivaldos rinkimų pasikeitus Plungės rajono savivaldybės tarybos mažumos ir daugumos pozicijoms buvo suformuota nauja Savivaldybės tarybos Etikos komisija. Tada Etikos komisijos pirmininke tapusi Vida Bondauskienė politikams sakė, kad jos vadovaujamos komisijos tikslas – ne bausti, o stebėti, kontroliuoti, kaip politikai laikosi Valstybės politikų elgesio kodekso, Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo, reglamento, kitų teisės aktų, reglamentuojančių mero ir Savivaldybės tarybos narių veiklą ir elgesį, reikalavimų. Ir perspėti, jei kas vyksta ne taip. Deja, norai ne visada sutampa su realybe.
Praėjusią savaitę Etikos komisijai teko rinktis ir svarstyti, ar pradėti du tyrimus. Vienas – dėl Savivaldybės tarybos nario Lino Ramanausko elgesio atitikties Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymo nuostatoms. Kitas – dėl Savivaldybės tarybos nario Liudo Skieraus elgesio atitikties Valstybės politikų elgesio kodekso normoms.
Etikos komisijos nuostatuose numatyta, kad tyrimas gali būti pradedamas, kai yra fizinio ar juridinio asmens skundas, kreipimasis ar pranešimas arba visuomenės informavimo priemonėse paskelbta informacija.
Taigi komisija tyrimus pradėjo. L. Skieraus atžvilgiu – po balandžio pabaigoje įvykusio Savivaldybės tarybos posėdžio. Įvertinti, ar politiniam komitetui „Vieninga Plungė“ taryboje atstovaujantis L. Skierus pažeidė politikams keliamus etikos principus ir padarė tarybai reputacinę žalą, prašė meras Audrius Klišonis. Tokia mintis kilo po to, kai balandžio 9 dieną buvo paviešintas LRT tyrimas, kad „Vičiūnų“ grupei priklausanti uždaroji akcinė bendrovė „Plungės kooperatinė prekyba“, kurios akcininkas ir įmonės gamybos konsultantas yra L. Skierus, į Rusiją vežė sankcionuotas, kare pritaikomas prekes.
„Tikėjausi, kad taryboje „Vieningos Plungės“ atstovai darys kokius nors sprendimus, paviešinimus, bet… mes nesulaukėme visiškai jokios reakcijos. Nei paneigimo, nei atsiprašymo, nei kažkokių kitų veiksmų“, – balandžio pabaigoje kalbėjo A. Klišonis.
„Taip, mes vežėme tas detales, kurios sankcionuotos. Mes vežėme įrangai eksploatuoti reikalingas detales pagal Lietuvoje veikiančią tvarką, atsižvelgdami į visas sankcijas, kurios yra ir kurias kontroliuoja muitinė. Ir muitinė neturėjo mums jokių priekaištų, niekas niekada nekėlė jokių pretenzijų. Kažkas kažką sugalvojo, ir Vyriausybė nutarė patikrinti. Muitinės departamentas dabar tikrina. Mere, jei jūs asmeniškai manęs nemėgstate, nemėkit, bet jūs neįžeidinėkite 2,5 tūkst. šeimų Plungėje, kurios asmeniškai priima šį dalyką kaip jų pačių įžeidimą, nes jie žino mano santykį su jais, jie žino, ką aš darau, kaip aš elgiuosi. Man jūsų pasakymas… Man labai svarbu apginti žmones, ir aš tą darysiu. Negražu kaip prokurorui ir teisėjui kalbėti“, – replikavo merui L. Skierus.
Tyrimas dėl L. Ramanausko pradėtas po visuomenės informavimo priemonėje paskelbto straipsnio, kuriame politikas minimas kaip galimai supainiojęs viešuosius ir privačius interesus. Savivaldybės tarybos naujokas akyliems rajono gyventojams užkliuvo dėl to, jog kovo mėnesio pabaigoje dalyvavo diskusijoje, ar pritarti, kad būtų remontuojami du Savivaldybės butai, esantys Plungėje, S. Nėries bei Dariaus ir Girėno gatvėse.
Politikas ne tik diskutavo, bet ir pritarė pinigų skyrimui. Atrodo, kas čia tokio? Bėda ta, kad 2023 metų sausį savivaldybės įmonė „Plungės būstas“ ir L. Ramanausko valdoma įmonė pasirašė rangos darbų sutartį dėl Savivaldybės ir socialinių būstų remonto. Būtent dėl šio fakto politikas turėjo nusišalinti nuo klausimo svarstymo ir juo labiau nedalyvauti priimant sprendimą. Paskaičiuota, jog minėtų butų remontui reikės daugiau kaip 26 tūkst. eurų. Žinoma, ne milijonai, bet…
Taip jau yra, kad dalyvaudamas politikoje turi būti skaidrus kaip krištolas. Ir pasiteisinimas, kad gerai neišmanai tokių dalykų, čia netiks. Juk sakoma, kad nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės.
Ką nuspręs etikos sargai, paaiškės birželio pabaigoje.