Valdančioji dauguma pateikė Plungės rajono gyventojams naujametę dovaną: nusprendė, jog nuo šių metų jiems nebereikia žinoti, kokius sprendimus vietos politikai priima Plungės rajono savivaldybės tarybos posėdyje. Tiksliau, pasisakė už tai, kad ši informacija nebebūtų pateikiama gyventojams paprasčiausiu ir lengviausiu būdu – per vietinę spaudą. Esą visi aktualūs rajonui sprendimai skelbiami Savivaldybės interneto svetainėje, tad norite žinoti – leiskitės į informacijos paieškas patys. Pavyks tai padaryti ar ne, jau ne politikų rūpestis. „Taupome biudžeto lėšas“, – skambia fraze aiškino savo sprendimą valdantieji. Tik ar tie kiek daugiau nei pora tūkstančių eurų per metus, skirtų viešinimui, tikrai didelis nuostolis Savivaldybei lyginant su tuo, kad iš gyventojų, ypač garbaus amžiaus, atimta galimybė žinoti?
Nori žinoti – ieškok informacijos pats
Paskutiniajame praėjusių metų Savivaldybės tarybos posėdyje, vykusiame gruodžio 22 dieną, svarstytas klausimas dėl Plungės rajono savivaldybės tarybos veiklos reglamento pakeitimo. Jis ir kvietė politikus nuspręsti, ar būtina imtis pokyčių dėl taryboje priimtų sprendimų viešinimo. Sprendimo projektas, už kurį siūlyta balsuoti, išdėstytas taip: „Tarybos nariai ir savivaldybės gyventojai su tarybos darbotvarke ir priimtais sprendimais ir jų priedais bei posėdžių protokolais gali susipažinti Savivaldybės interneto svetainėje arba kreipdamiesi su prašymu į Savivaldybės tarybos posėdžių sekretorių ar padalinį, techniškai aptarnaujantį Savivaldybės tarybą.“ Išties sunku įsivaizduoti, kaip, užuot perskaitęs informaciją laikraštyje, paprastas žmogus imsis prašymų rašymo, juk ir tai padaryti to neišmanant gana sudėtinga.
Įdomu tai, kad kol klausimas dėl reglamento keitimo buvo svarstomas tarybos komitetuose, čia jis nesulaukė didesnių diskusijų ir bendru sutarimu „atkeliavo“ iki tarybos posėdžio. Niekam neužkliuvo net tai, jog nebuvo detalizuota, kiek tarybos darbotvarkės ir sprendimų viešinimas atsieina. Tai pagarsinta tik per tarybos posėdį. Paaiškėjo, jog per 2022 metus Savivaldybė minėtajai informacijai viešinti išleido 3 203 eurus, praėjusiais metais – 2 675 Eur. Taigi kiek tiesos politikų pastabose, jog paslauga brango? Suskubta paaiškinti – viešinimo įkainiai vietos laikraščiuose tikrai kils, būtent dėl to ir siūloma atsisakyti prievolės viešinti tarybos darbotvarkę ir jos priimtus sprendimus.
Taupys, kad išleistų daugiau?
„Gerais norais ir takas į pragarą grįstas“ – sako liaudies išmintis. Tad ar siekis taupyti vienur negeneruos kur kas didesnių išlaidų kitur? Tą pastebėjo ir tarybos narys Robertas Endrikas. „Įsivaizdavau, kad čia milžiniški pinigai. Aišku, 2–3 tūkstančiai nesimėto ant gatvės, bet atsižvelgus į tai, kad yra gyventojų dalis, kuri nesinaudoja socialine medija, internetu, yra žmonių kaime, kurie laukia laikraščio, nori žinoti naujienas, kaip jiems paaiškinti, kad nebegalime paviešinti? Jiems laikraštis būna vienintelis langas į tą informaciją. Pradedame skriausti gyventojus dėl tokios nedidelės sumos… Kitas dalykas: ar nebus taip, kad už sutaupytą sumą bus dvigubai ar trigubai išleista užsakomiesiems straipsniams, norint valdantiesiems pasirodyti, kokie gražūs ir pūkuoti jie yra? Ar nebus taip, jog sutaupysime, bet išleisime per kitą eilutę, o žmonės, kurie norės tikros informacijos, nieko nesužinos?“ – klausimus kėlė opozicijoje esantis politikas.
R. Endrikui antrino Rimas Dužinskas. „Negi gyventojams apribosime priėjimą prie savivaldos informacijos? Keista, mes nesame Šiaurės Korėja ar Rytų kaimynai, kurie demokratiją nori užgožti. Negražu. Atrodo, kad valdantieji dabar rodo savo raumenis būtent žiniasklaidai: „jeigu darysit ne taip, bus taip“, – sprendimą dėl reglamento keitimo kritikavo politikas. Išgirdęs tokius svarstymus meras Audrius Klišonis replikavo, jog dėl tokių R. Dužinsko pasakymų Savivaldybės tarybos Etikos komisija gali turėti darbo. „Jei turite faktų, dėstykite“, – tarė rajono vadovas.
Opozicijos lyderis Mindaugas Kaunas ragino kolegas nepriimti kol kas tarybos reglamento keitimo sprendimo, tuo labiau kad netolimoje ateityje planuojamas dar vienas svarstymas dėl šio dokumento pokyčių, tad kam skubėti dabar su vieno punkto pakeitimu? Jis taip pat pastebėjo, jog dar net nepakeitus tvarkos dėl viešinimo Savivaldybės administracija jau nusižengė vis dar galiojančiai tvarkai – gruodžio mėnesį informacija apie tarybos posėdį nebuvo spaudoje viešinta.
„Iš paprastų gyventojų vis dažniau sulaukiame klausimų, kaip jiems reiks viską sužinoti, nes dabar Plungės rajono savivaldybės interneto svetainėje tarybos darbotvarkė šiek tiek užslėpta, feisbuko paskyroje irgi nesimato informacijos, jog vyksta tarybos posėdis. Jei nuo tarybos narių slepiama informacija, tai, matyt, prieiname prie to, kad nuo visuomenės irgi slepiama“, – kalbėjo M. Kaunas, stebėdamasis, kad buvo sudėtinga gauti tikslią informaciją dėl to, kiek Savivaldybei aktualios informacijos viešinimas vietinėje spaudoje, televizijoje, interneto portaluose apskritai atsieina.
Pasiklysta ir patys politikai…
Poziciją, kad viešinti taryboje priimtus sprendimus per vietos spaudą nėra tikslinga ir naudinga, išsakė Marijus Kaktys. Tik šis politikas tuo pačiu savo pasisakymu patvirtino, jog rasti norimą informaciją Savivaldybės tinklalapyje – ne taip jau ir lengva. „Man „užlūžo“ paštas, norėjau Savivaldybės tinklalapyje susiieškoti reikalingą informaciją, sekėsi sudėtingai, reikėtų, kad ta informacija būtų pateikiama paprasčiau“, – pastebėjo jis.
Jeigu politikui, kuris išsilavinęs, užima atsakingas pareigas visuomenėje, įveikti Savivaldybės informacijos paieškos internete užkaborius sekasi sunkiai, kaip tai padarys paprastas žmogelis? Bet ar tai svarbu? Juk kai mažiau žinai, mažiau ir nepatogių klausimų gali kilti.
Bendru sutarimu šįkart sprendimo priimti nepavyko – teko balsuoti. Valdančiųjų balsai lėmė, jog tarybos reglamentas keičiamas: atsisakoma privalomo rajonui aktualių sprendimų viešinimo vietos spaudoje.
maziau sveikinimu visokiom progom su copy-paste tekstu tegu deda ir svarbesnem naujienom liks daugiau pinigu paskelbt. manau tarybos sprendimai svarbesni, nei bevertiski sveikinimai.
nu va dabar visi busim skaitmeniniai ir skaitmeniniai skaitysim tarybos nutarimus sprendimus nors Lietuvoj tokioistatymo kad visi turim buti skaitmeniniai nera Tai yra diskriminacija pagal elektroniniu irenginiu turejima