Į Rietavo savivaldybę užsuko afrikinis kiaulių maras

Parašė: Jolanta VASILIAUSKIENĖ 2019-08-29

„Ne mano daržas, ne mano pupos“, – iki šiol galėjo sakyti Plungės rajono ir Rietavo savivaldybių kiaulių augintojai. Apie afrikiniu kiaulių maru (AKM) užsikrėtusius šernus Plungėje ir Rietave dar girdėti neteko. Bet, kaip sakoma, visada būna pirmasis kartas. Rietavo savivaldybės Daugėdų seniūnijoje nušautas AKM užsikrėtęs šernas.
„Informuojame jus, kad iš Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) rugpjūčio 22 d. gavome pranešimą apie Rietavo savivaldybėje nustatytą afrikinį kiaulių marą sumedžiotame šerne. Šalia Plungės rajono atsiradęs AKM neramina, nes kyla reali grėsmė, jog ligos sukėlėjai (virusai) gali patekti į neapsaugotas kiaulių laikymo vietas“, – „Plungei“ rašė Plungės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas-valstybinis veterinarijos inspektorius Virginijus Gailius.
Pasak jo, AKM užsikrėtęs šernas sumedžiotas Daugėduose – du kilometrai nuo Plungės rajono ribų. Gavę tokį pranešimą, Plungės VMVT specialistai pradėjo tikrinti arčiausiai AKM nustatymo vietos esančius Stalgėnų ir Žlibinų seniūnijų kiaulininkystės ūkius. Pasak V. Gailiaus, pavasarį specialistai jau patikrino 230 ūkių. Tad į Stalgėnus ir Žlibinus bus vykstama pakartotinai.
Ypatingas dėmesys bus skiriamas biologinio saugumo reikalavimų vykdymui. „Kad afrikinis kiaulių maras plistų, yra trys sąlygos: užkratas, jam jautrus gyvūnas ir kelias jam plisti. Du pirmuosius turime, tad lieka tik kelias. O jį užkirsti galima tik laikantis biologinės saugos reikalavimų“, – kalbėjo V. Gailius.
Specialistai taip pat tikrins, ar nustatytu laiku deklaruojamos kiaulės, ar jos paženklintos, ar perkamos su veterinarijos pažymėjimais ir važtaraščiais, ar kiaulės nelaikomos lauke. „Jei kils AFK ir kiaulės bus nedeklaruotos, visa atsakomybė ir nuostoliai teks ūkininkui“, – be užuolankų dėstė specialistas. Tiesa, jis minėjo, kad ūkininkai turi informacijos apie saugos reikalavimus, jų laikosi, tad yra vilties, jog maras neišplis.
V. Gailiaus duomenimis, Plungės rajone yra 30 komercinių ūkių, kuriuose auginama daugiau nei 10 kiaulių arba paršavedės. Tiesa, nei Stalgėnų, nei Žlibinų seniūnijose tokių nėra. Stalgėnuose yra 12 laikytojų (34 kiaulės), Žlibinuose – 13 laikytojų (35 kiaulės).


Pagal žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro Centrinės duomenų bazės (CDB) įrašus, rugpjūčio 22 d. Plungės rajone registruotos 169 bandos, laikoma 821 kiaulė (vidutiniškai bandoje 5 kiaulės, bet svyruoja nuo 1-2 iki 5-8 kiaulių).
Kaip sakė V. Gailius, kiekvienais metais kiaulių skaičius rajone mažėja, bet įsimintiniausias kritimas – ūkininko Kazimiero Baginsko turimų knyslių skaičiaus sumažėjimas nuo 2 500 iki 800. Anot specialisto, Kulių fermose kiaulės nebelaikomos, o stambiausioje Varkalių fermoje šiuo metu liko apie 100 kiaulių, tačiau ir jų artimiausiu metu turėtų nebelikti.
Plungės VMVT vadovas minėjo, kad kitą savaitę į pasitarimą dėl afrikinio kiaulių maro, priemonių jo plitimui užkirsti bus kviečiami rajono medžiotojų būrelių ir klubų vadovai, aplinkosaugos specialistai.
Beje, rugpjūčio 22 dieną VMVT direktorius pasirašė įsakymą, kuriuo Rietavo savivaldybė laikoma teritorija, užkrėsta AKM.
Penktadienį telefonu susisiekėme su Rietavo VMVT vyriausiuoju veterinarijos gydytoju inspektoriumi Vytautu Blažaičiu. Kai paskambinome, specialistas kaip tik dalyvavo susitikime su savivaldybėje esančių vienuolikos medžiotojų klubų atstovais. „Dabar medžiotojams keliamas reikalavimas, kad visi nušauti šernai turi būti patikrinti. Bus tikrinami ir kiaulių augintojų ūkiai“, – planuojamus veiksmus apibūdino V. Blažaitis.
Pasak jo, šiuo metu Rietavo savivaldybėje – 65-70 kiaulių laikytojų (pavasarinio patikrinimo metu buvo 85-90 – aut. past.). Nei stambių ūkių, nei komercinių ūkių nėra. „Žmonės kiaules laiko, kaip sakoma, dėl savęs“, – kalbėjo specialistas.
VMVT specialistai primena: įtarus AKM, susirgus ar kritus kiaulei, kiaulių laikytojas privalo nedelsiant informuoti Plungės ar Rietavo VMVT specialistus arba privatų veterinarijos gydytoją. VMVT yra ir visą parą veikiantis nemokamas telefonas 8 800 40 403.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos: pas tėvus su… vainiku? (0)

Velykos… Gražiausia pavasario šventė. Taip buvo visada. Na, bent jau iki 2020-ųjų pavasario, kai į Lietuvą […]

2021-03-12
Mums 27-eri (0)
2021-01-07
Ačiū (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pastaruoju metu vis plačiau agituojama skiepytis nuo koronaviruso. Koks jūsų požiūris į vakcinaciją?

Loading ... Loading ...
Archyvas

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/edulaikplu/domains/laikrastisplunge.lt/public_html/wp-content/plugins/logo-slider/ls_logoslider.php on line 488
Visos teisės saugomos © 2021 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
SEO,