Kas susimovė – Rietavo ar Telšių savivaldybė?

Parašė:  2019-08-08

Neseniai Rietavo autobusų stotyje atsirado didžiulis stendas, kuriame turistams pateikta informacija apie lankomus objektus Telšių, Plungės, Mažeikių rajonų ir Rietavo savivaldybėse. Vietos gyventojus stendo informacija šokiravo – Rietavo skiltyje nurodyti tik penki lankomi objektai.

Projektas teikė daug vilčių
Populiarėjant turizmui susigriebta, kad Rietavo savivaldybėje labai trūksta informacinių kelio ženklų ir rodyklių į lankytinas vietas. Tikėtasi, kad padėtį iš esmės pakeis Telšių rajono savivaldybės administracijos kartu su partneriais – Plungės, Mažeikių rajonų ir Rietavo savivaldybėmis – įgyvendinamas projektas „Telšių regiono savivaldybes jungiančių turizmo trasų informacinės infrastruktūros plėtra“. Jo pagrindinis tikslas – sujungti šių keturių savivaldybių turistinius maršrutus, suteikiant daugiau informacijos apie lankytinus objektus.
Vietos politikams pasidarė nesmagu
Pavasarį, tiksliau, balandžio mėnesį, Rietavo mieste ir kitose seniūnijose atsirado ženklai su istorinių objektų pavadinimais ir krypties rodyklės į lankytinas vietas.
Pačius rietaviškius gal kiek stebino, kad nemaža dalis ženklų skirti informuoti apie žydų kultūros objektų buvimo vietą, tarsi šis istorinis laikotarpis vietovei būtų svarbiausias. Į populiariausią turistų traukos objektą – Oginskių dvarvietę – pastatytas tik vienas kelio ženklas prie Baltųjų vartų.
Dar daugiau diskusijų sukėlė neseniai, gal prieš dvi savaites, autobusų stotyje atsiradęs didžiulis stendas, kuriame nurodyti Telšių regiono turizmo objektai. Keturi vienodo ploto stendo skyriai skirti atskiroms projekte dalyvaujančioms savivaldybėms. Telšių rajono savivaldybė savajame nurodo per keturiasdešimt lankytinų vietų, dar daugiau, apie penkiasdešimt, objektų turistams siūlo aplankyti Mažeikių rajono savivaldybė. Turi kuo pasigirti ir Plungės rajonas (maždaug 30 objektų), o štai Rietavo skiltis atrodo liūdnokai – joje įrašyti tik penki istorinę ir kultūrinę vertę turintys objektai (Rietavo Laisvės aikštė, Rietavo žydų senosios kapinės, buvusi Talmudo Toros mokykla, Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia ir Oginskių dvaro sodybos kompleksas), įdėtos dvi nuotraukos. Likęs plotas panaudotas bendrai projekto informacijai paviešinti.


Toks trumpas lankytinų objektų sąrašas rietaviškius, pažįstančius savo kraštą, šokiravo. Rietavo savivaldybės tarybos nario Povilo Batavičiaus feisbuko paskyroje iš karto atsirado įrašas: „Rietavo stotyje įrengtas naujas ir gražus stendas, kuriame yra informacija apie lankytinus objektus visoje Telšių apskrityje. Visi objektai sudėlioti pagal savivaldybes. Stebina tai, kad nurodyti tik penki Rietavo savivaldybės lankytini objektai. Ar tikrai tiek teturime? , kad ne. Juo labiau kad pagal tą patį projektą (jei neklystu) įrengtos kryptį į objektus nurodančios rodyklės rodo daugiau objektų. Klausimas, ar čia paskutinės minutės darbai? Gal čia skirta tiek vietos, kiek buvo prisidėta prie projekto? Kaip bebūtų, kažkaip nesmagu…“
Nesmagu dėl to, matyt, ir kitam tarybos nariui Albinui Maslauskui. Paaiškinimo, kodėl atsitiko taip, kad Rietavo savivaldybėje kaip lankytini nurodyti vos penki objektai, jis kreipėsi į viešąją įstaigą Rietavo turizmo ir verslo informacijos centrą (TVIC). Politikas taip pat domėjosi, kaip buvo derinamas stendo projektas ir kas už tai buvo atsakingas. Su panašiais klausimais į minėtąją viešąją įstaigą atėjo ir žurnalistai.
Su Rietavo TVIC-u stendo maketas derintas nebuvo
Rietavo TVIC-o direktorė Laima Dockevičienė neslėpė nusivylimo: „Plika akimi matyti, kad projekto vykdytojas – Telšių rajono savivaldybės administracija – pasielgė negarbingai. Patys vykdome projektus, jeigu matome, kad kažkas ne taip, skambiname partneriams ir aptariame situaciją. Manau, kad šį kartą projekto vykdytojams pritrūko atsakingumo. Peržiūrėjome visą elektroninio susirašinėjimo istoriją – projekto vykdytojams buvo išsiųstas Rietavo savivaldybės tarybos patvirtintas lankytinų vietų sąrašas, kuriame net 124 objektai.
Projekto partnerė yra Rietavo savivaldybės administracija (atsakingas asmuo Antanas Aužbikavičius), mūsų įstaiga į projektą buvo įtraukiama epizodiškai. Dalyvavome tik pirminiuose projekto svarstymuose, ir jau tada kilo daugybė ginčų dėl kelio ženklų ir krypties rodyklių skaičiaus. Kiekvieną kartą sulaukę užklausos, stengėmės įtraukti muziejų, seniūnus, pasitarti su atsakingais asmenimis. Reikia pripažinti, kad darbas vyko stichiškai: su mumis projekto vykdytojas susisiekdavo tik paskutinę minutę ir su prašymu galutinius variantus pateikti jau kitą dieną.“
L. Dockevičienė tikina, kad didžiojo stendo galutinis projektas su Rietavo TVIC-u derintas nebuvo: „Žinome, kad į didįjį informacijos stendą turėjo įtraukti istorinę ir kultūrinę vertę turinčius objektus. Kodėl jame tik penki objektai, plačiau turėtų atsakyti projekto vykdytojas.“
Nusivylimo neslepia ir muziejininkas Vytas Rutkauskas

Į projektą dideles viltis buvo sudėjęs ir Rietavo Oginskių kultūros istorijos muziejaus direktorius Vytas Rutkauskas. Dabar istorijos puoselėtojas neslepia savo nusivylimo. „Neįsivaizduoju, kaip atsitiko, kad nei su manimi, nei su TVIC-u nebuvo derinti nei mažųjų, nei didžiojo stendo maketai, nematėme net dizaino. Mums atvežė juos jau padarytus. Mes patys net paprasčiausius lankstinukus ruošdami deriname maketus iki paskutinės minutės, parodome visiems, koks bus dizainas, kad profesionalai priimtų sprendimą. Labai nusivyliau projekto vykdytojais. Galbūt visa problema ?“ – svarstė V. Rutkauskas.
Negali būti atskiri paraiškų teikėjai
Rietavo savivaldybėje daug lankytinų vietų, ir turistų čia sulaukiama nemažai. Tačiau jiems trūksta informacijos ir nuorodų, nukreipiančių į įdomius ir dėmesio vertus objektus. Šią problemą, kaip sakė L. Dockevičienė, Savivaldybė išspręstų, jeigu galėtų parengti atskirą projektą. Deja, tokios galimybės nėra – Rietavo savivaldybė neįtraukta į galimų paraiškos teikėjų sąrašą. Kaip tik todėl ir šlietasi prie Telšių rajono savivaldybės administracijos įgyvendinamo projekto. „Šis projektas truputį pagelbėjo, bet mes tikėjomės daugiau“, – teigė TVIC-o vadovė.
Siūlo nepasirašyti po priėmimo–perdavimo aktu
Didieji stendai, analogiški įrengtam Rietavo autobusų stotyje, atsirado ir Telšiuose, Mažeikiuose, Plungėje. Nors stendo paskirtis yra sujungti turistinius maršrutus, galimas ir atvirkštinis variantas – kas užtikrins, kad turistas, sustojęs ties stendu Mažeikiuose ar kitoje savivaldybėje ir perskaitęs jame pateiktą informaciją, neatsisakys ketinimo aplankyti kultūriškai „skurdaus“ Rietavo krašto, turinčio tik penkis lankytinus objektus?
Kad didysis stendas Rietavui garbės nedaro, įsitikinęs ir A. Maslauskas. „Kokios yra galimybės ištaisyti šią Rietavui garbės nedarančią klaidą?“ – klausia užklausoje, pateiktoje Turizmo ir verslo informacijos centrui, vietos politikas.
Deja, į šį klausimą nei Rietavo TVIC-o vadovė L. Dockevičienė, nei už turizmą atsakingas įstaigos darbuotojas Vilius Viršilas atsakyti negali.
„Reikėtų išsiaiškinti su projektu valdytoju, kodėl iš 124 pateiktų objektų į didįjį stendą buvo įtraukti tik penki. Rietavo savivaldybė kaip partnerė turi galimybę nepasirašyti perdavimo–priėmimo akto dėl nesąžiningumo Rietavo savivaldybės atžvilgiu. Rietavo savivaldybei skirtame plote sudėti projekto viešinimo ženklai, nors iš tiesų jie turėtų būti neutralioje vietoje. Nežinome, ar projekto partneris (atsakingi asmenys iš mūsų Savivaldybės) gavo galutinį maketą suderinti, bet mano vadovaujama įstaiga jo negavo“, – kalbėjo L. Dockevičienė.
Atsakymų sulauksime, kai atsakingi asmenys grįš iš atostogų
Sužinoti, ar didžiojo stendo maketas buvo suderintas su Rietavo savivaldybe, nepavyko ir žurnalistams. Paskambinę į Telšių rajono savivaldybės administraciją, sužinojome, kad specialistė, dirbanti su projektu, šiuo metu atostogauja. Panaši situacija ir Rietavo savivaldybėje. Už projektą atsakingas Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas A. Aužbikavičius yra atostogose, vasaros poilsiu mėgaujasi ir meras Antanas Černeckis.

Savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Dičiūnas nieko tikslaus pasakyti negalėjo. „Įklimpome mes su tuo projektu. Reikia pripažinti, kad komunikuoti su projekto vykdytojais buvo sunku. Mistika, kodėl iš 124 lankytinų objektų stendui atrinkti tik penki. Patirtis rodo, kad visada po bendrai įgyvendintų projektų lieka kokių nesusipratimų, nuoskaudų. Gal per maži pinigai buvo, gal per mažai prisidėjome, kad gautume lygiai su kitomis savivaldybėmis…“ – svarstė V. Dičiūnas.
Valdininkas negalėjo pasakyti, ar kas nors iš Savivaldybės administracijos darbuotojų matė galutinį stendo projektą.
Į šį klausimą atsakysime ir visų pusių komentarus paviešinsime, kai prie projekto dirbantys asmenys grįš iš atostogų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos: pas tėvus su… vainiku? (0)

Velykos… Gražiausia pavasario šventė. Taip buvo visada. Na, bent jau iki 2020-ųjų pavasario, kai į Lietuvą […]

2021-03-12
Mums 27-eri (0)
2021-01-07
Ačiū (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pastaruoju metu vis plačiau agituojama skiepytis nuo koronaviruso. Koks jūsų požiūris į vakcinaciją?

Loading ... Loading ...
Archyvas

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/edulaikplu/domains/laikrastisplunge.lt/public_html/wp-content/plugins/logo-slider/ls_logoslider.php on line 488
Visos teisės saugomos © 2021 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
SEO,