Alyvos filtrų nuotraukos iš svetainės autodoc.lt.
Alyvos filtras yra gyvybiškai svarbus automobilio tepimo sistemos komponentas, visgi dažnai skiriame jam per mažai dėmesio. Ką yra būtina žinoti apie alyvos filtro veikimą bei kaip suprasti, kad atėjo laikas jį pakeisti?
Alyvos filtras: kas tai?
Alyvos filtras yra naudojamas automobilio variklyje, siekiant pašalinti iš variklio alyvos teršalus ir nešvarumus. Variklio alyva atlieka svarbų vaidmenį tepant ir apsaugant variklio judančias dalis, o alyvos filtras padeda užtikrinti, kad alyva išliktų švari ir be kenksmingų dalelių.
Alyvos filtras paprastai yra šalia variklio alyvos siurblio arba variklio bloko šone. Kai variklio alyva cirkuliuoja variklyje, ji praeina pro alyvos filtrą, kuriame yra filtravimo elementas, pagamintas iš tokių medžiagų kaip celiuliozė, sintetiniai pluoštai arba jų derinys. Filtravimo elementas sulaiko teršalus ir neleidžia jiems cirkuliuoti bei gadinti variklio.
Kodėl alyvos filtras yra reikalingas?
Alyvos filtras yra reikalingas automobilio variklyje, kad padėtų išlaikyti variklio alyvos kokybę ir efektyvumą. Variklio alyva atlieka svarbų vaidmenį sutepant judančias variklio dalis ir mažinant trintį, šilumą ir susidėvėjimą.
Kuomet variklio alyva cirkuliuoja variklyje, ji gali būti užteršta nešvarumais, metalo dalelėmis ir kitomis šiukšlėmis, kurios gali pakenkti varikliui. Be alyvos filtro šie teršalai toliau cirkuliuoja sukeldami greitesnį variklio nusidėvėjimą, sumažina jo našumą ir net galimai sukelia variklio gedimą. Alyvos filtras sulaiko šiuos teršalus, neleidžia jiems cirkuliuoti variklyje ir sumažina žalos riziką.
Kada reikia keisti alyvos filtrą?
Laikas, kada reikia keisti alyvos filtrą automobilio variklyje, skiriasi priklausomai nuo gamintojo rekomendacijų ir vairavimo sąlygų. Alyvos filtrą yra rekomenduojama keisti per kiekvieną variklio alyvos keitimą, kuris paprastai įvyksta kas 5000–12000 kilometrų arba kas 3–6 mėnesius.
Tam tikromis vairavimo sąlygomis, pavyzdžiui, dažnai sustojant kelyje (važiavimas mieste), velkant ar važiuojant dulkėtais keliais, alyvos filtras gali užsikimšti greičiau ir jį reikia keisti dažniau. Tokiose situacijose rekomenduojama laikytis gamintojo rekomendacijų dėl dažnesnio alyvos ir filtrų keitimo (jį galite rasti internete arba jūsų mašinos vadove).
Taip pat galite apsvarstyti galimybę pakeisti alyvos filtrą, jei pastebėsite variklio gedimo požymius, tokius kaip, sumažėjusį degalų efektyvumą, sumažėjusį variklio našumą arba iš variklio sklindantį triukšmą. Tai gali būti ženklai, kad alyvos filtras neveikia tinkamai ir gali tekti jį pakeisti.
Kaip pakeisti alyvos filtrą?
Variklio alyvos filtrą pakeisti nėra sudėtinga, visgi yra svarbu tai atlikti reguliariai, kad variklis galėtų veikti sklandžiai. Jei svarstote, kaip reikėtų pakeisti alyvos filtrą, galite vadovautis žemiau pateiktais žingsniais ir tai atlikti jau dabar:
- Surinkite reikalingus įrankius ir reikmenis: jums reikės naujo alyvos filtro, naujos poveržlės, veržliarakčio, išleidimo indo ir valymo priemonės, pavyzdžiui, popierinių rankšluosčių.
- Išleiskite seną alyvą: pirmiausia suraskite išleidimo kaištį po varikliu ir po juo padėkite išleidimo indą. Nuimkite išleidimo kaištį veržliarakčiu ir leiskite senai alyvai visiškai ištekėti.
- Išimkite seną alyvos filtrą: raskite alyvos filtrą, kuris paprastai yra variklio šone arba apačioje. Naudodami veržliaraktį arba alyvos filtro veržliaraktį atlaisvinkite ir nuimkite seną filtrą.
- Paruoškite naują alyvos filtrą: paimkite naują alyvos filtrą ir sutepkite filtro tarpiklį šiek tiek naujos alyvos. Tai padės užtikrinti tinkamą sandarumą.
- Įstatykite naują alyvos filtrą: ranka prisukite naują alyvos filtrą ant variklio, kol jis priglus. Tada veržliarakčiu priveržkite jį dar 1/2–3/4 apsisukimo. Nepriveržkite per daug, nes galite sugadinti filtrą arba sukelti nuotėkį.
- Pakeiskite išleidimo kaištį: įdėję alyvos filtrą, uždėkite išleidimo kaištį ir tvirtai priveržkite jį veržliarakčiu.
- Įpilkite variklį naujos alyvos: rekomenduojamą alyvos tipą ir kiekį galite rasti savo automobilio vadove. Piltuvu įpilkite naujos alyvos į variklį ir patikrinkite matuoklį, kad įsitikintumėte, jog lygis yra teisingas.
- Patikrinkite, ar nėra nuotėkio: užveskite variklį ir leiskite jam veikti kelias minutes, tada patikrinkite, ar aplink filtrą ir išleidimo kaištį nėra nuotėkio. Jei tokių matote, išjunkite variklį ir prireikus priveržkite pažeistą vietą.
- Valymas: išmeskite seną alyvą ir filtrą, o bet kokius išsiliejusius ar nulašėjusius skysčius nuvalykite.
Alyvos filtras yra esminis automobilio variklio tepimo sistemos komponentas, kuris padeda išlaikyti variklio alyvos kokybę ir efektyvumą, sulaikydamas teršalus ir neleisdamas jiems cirkuliuoti variklyje. Nepamirškite reguliariai pasirūpinti alyvos filtru ir tokiu būdu apsaugokite save nuo netikėtų variklio gedimų bei papildomų išlaidų!
Daugiau efektyvių patarimų ir naujienų galite rasti čia.