Komposto kalnai Kuliuose pasėjo nerimą

Parašė: Daiva GERIKIENĖ 2021-06-02

Gyvenimo kokybė neretai priklauso ne tik nuo mūsų pačių, bet ir nuo kaimynų. Būtent kaimynyste skundžiasi viena kuliškių pora. Šiems žmonėms priklausantis nekilnojamasis turtas ribojasi su Kuliuose buvusio aerodromo teritorija, kur pastaruoju metu, jų teigimu, vyksta įdomūs dalykai, kurie galbūt nėra teisėti. Nerimą keliantis objektas augantys dumblo kalnai. Šie ir specifinį kvapą turi, ir, žmonių manymu, grasina užteršti gruntinius vandenis. „Niekas nepasako, ką čia ketinama daryti, viską laiko didžiulėje paslaptyje“, – pyko kuliškiai.

Įtarimų kelia dumblo kilmė
Į redakciją kreipęsi žmonės (vardai ir pavardės redakcijai žinomi – aut. past.) kalbėjo, jog jau kurį laiką jiems tenka matyti ir girdėti, kaip netoli jų sodybos intensyviai vežamas dumblas. Kaip teigiama, nuo 6 valandos ryto didžiuliai sunkvežimiai pradeda judėti buvusio aerodromo teritorijoje ir tai vyksta iki pat vėlyvo vakaro.
Bandė kuliškiai atsakymų į jiems kylančius klausimus ieškoti patys, tačiau nedaug ką pavyko sužinoti. „Seniūnijoje pasakė, jog viskas esą čia daroma tvarkingai. Iš aplinkosaugininkų gautas raštas vėlgi nurodo, jog, jei turime pretenzijų, galime savo teisybės ieškoti per teismus. Kalbėjau telefonu ir su įmonės atstovu, lyg ir komercijos direktoriumi, tačiau po ne itin malonaus pokalbio man buvo pasakyta nesikišti“, – dėstė viena iš pašnekovų.
Žmonės pasakojo, jog dumblas esą sandėliuojamas neatsakingai: aikštelė tam nepritaikyta, neįrengtas nuotekų drenažas, dėl to nešvarumai gali patekti į gruntinius vandenis. O juk netoliese yra ir tvenkinukas, ir arteziniai šuliniai. Ir dvokas yra. „Net dabar, kai oras dar sąlyginai vėsokas, galima jausti tokį salstelėjusį, šleikštulį keliantį kvapą. O tai kas bus vasarą, kai karšta? Tada dvoks dar intensyviau, visi mes čia žiaukčiosime“, – įsitikinę mūsų pašnekovai.
Kalbėdami apie šią situaciją žmonės kėlė ir dar vieną versiją – galbūt dumblas čia atvežamas iš bendrovės „Grigeo Klaipėda“. „Buvo skelbiama, kad Dumpių sąvartynas nebepriima dumblo iš „Grigeo“. Tai gal dabar nusprendė viską vežti čia, į Kulius?“ – pyko gyventojai (Dumpių pramoninėje zonoje (Klaipėdos r.) yra įrengti „Grigeo Klaipėda“ nuotekų valymo įrenginiai – aut. past.).
Įmonė: „Kompostas sandėliuojamas laikinai“


Buvusioje aerodromo teritorijoje, pasirodo, šiuo metu bendradarbiaudamos veiklą vykdo dvi bendrovės – UAB „Redus LT“ ir UAB „NTG“.
Kaip matyti iš redakciją pasiekusių dokumentų, Kulių seniūnija neliko nuošalyje dėl Kulių miestelyje vykdomos šių bendrovių veiklos – seniūnė Daivutė Petrauskienė jau prieš kurį laiką kreipėsi su prašymu paaiškinti, kas vyksta.
Seniūnijai skirtame balandžio 21 dienos rašte UAB „Redus LT“ direktorius Donatas Kasmauskas nurodo, jog jo vadovaujama bendrovė bendradarbiauja su UAB „NTG“ ir jai teikia laikino sandėliavimo paslaugas.
„UAB „NTG“ vykdo komercinę veiklą, susijusią su komposto įsigijimu, pardavimu ir realizacija. Šiuo metu „NTG“ buvusio aerodromo teritorijoje laikinai sandėliuoja kompostą, kurio didžioji dalis jau yra parduota. Atsiradus tinkamoms oro sąlygoms, kompostas bus pristatytas ūkininkams ir kitiems suinteresuotiems asmenims. UAB „NTG“ turi visus reikiamus įsigijimo dokumentus ir pažymėjimus, patvirtinančius komposto kokybę taip, kaip reikalauja LR įstatymai“, – paaiškinime pažymi direktorius.
Taip pat nurodoma, jog Kuliuose sandėliuojamas kompostas yra įtrauktas į tręšiamųjų produktų sąrašą ir pagal galiojančius mūsų šalies įstatymus atitinka visus kompostams keliamus reikalavimus. Teigiama, kad jis yra nekenksmingas, jame esančių organinių medžiagų kiekis (sausoje medžiagoje) ir nepageidaujamų priemaišų kiekiai neviršija leistinų normų.
Kreipsis į teismą?
Paaiškinimo kreipėmės ir į kitą šioje situacijoje figūruojančią įmonę.

UAB „NTG“ direktorius Tomas Domarkas komentavo: „UAB „NTG“ vykdo komercinę veiklą, susijusią su prekių ir paslaugų pardavimu. Veiklą vykdome laikydamiesi visų LR įstatymų. Įmonė savo veiklai turi visus reikiamus leidimus.
Viena iš UAB „NTG“ veiklų – tręšiamųjų produktų pardavimas, todėl šiuo metu „NTG“ yra sudariusi bendradarbiavimo sutartį su kitu juridiniu asmeniu dėl aikštelės nuomos Kulių miestelyje (buvęs aerodromas), kurioje laikinai sandėliuoja iš įvairių juridinių asmenų įsigytą kompostą. UAB „NTG“ turi visus komposto įsigijimo dokumentus bei komposto kokybės pažymėjimus.
Šiuo metu Aplinkos apsaugos agentūra atlieka tarnybinį patikrinimą pagal gautą anoniminį Kulių miestelio gyventojo skundą, kuriame teigiama, jog į buvusio aerodromo teritoriją vežamas dumblas, kuriuo teršiama gamta, o iš oro lėktuvais beriami mėlyni rutuliukai, kad į atmosferą nesklistų blogas kvapas!
Aplinkos apsaugos agentūra privalo reaguoti į gautus bet kokio turinio skundus ar pranešimus, net jei jie akivaizdžiai yra absurdiški, todėl šiuo metu yra paimti mėginiai laikinai sandėliuojamo komposto tyrimams atlikti.
UAB „NTG“ neturi ir niekada neturėjo dumblo ar kitokių atliekų, kurioms įsigyti ar laikyti reikalingi specialūs leidimai, laikinai sandėliuojamas kompostas yra priskiriamas tręšiamiesiems produktams ir neturi blogo ar kitokio specifinio kvapo, kuris galėtų kelti diskomfortą.
Pažymėtina, jog praeitais metais Aplinkos apsaugos agentūra buvo gavusi analogišką anoniminį skundą. Tuomet po atlikto patikrinimo nebuvo nustatyta jokių pažeidimų.
UAB „NTG“, reaguodama į tendencingą melagingų skundų teikimą savo adresu, svarsto galimybę kreiptis į teismą dėl anoniminio skundo teikėjo asmenybės nustatymo tam, kad galėtų kreiptis į teisėsaugos institucijas, inicijuojant šio asmens patraukimą atsakomybėn pagal Baudžiamąjį kodeksą, reikalaujant priteisti turtinę ir neturtinę žalą.
UAB „NTG“ skatina atsisakyti naudoti neapdorotą gyvulių mėšlą, pesticidus ir kitas NPK trąšas gerinant nualintą dirvožemį ir rinktis gamtai draugišką alternatyvų dirvožemio tręšimą kompostu, tokiu būdu prisidedant prie žaliojo kurso ir žiedinės ekonomikos vystymo.“
Aplinkosauga: kompostas atitinka kokybės rodiklius
Poziciją išdėstyti paprašėme ir aplinkosaugininkų. Telšių aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkė Renata Stankuvienė, komentuodama kuliškiams jautrią situaciją, redakcijai pateikė atsakymą, kuriame akcentuoja, jog į žmonių keliamą problemą jų institucija reaguoja ne pirmą kartą.

„2020 m. spalio 19 d. ir 2021 m. balandžio 22 d. buvo atlikti neplaniniai patikrinimai. Jų metu nustatyta, kad minėtoje vietoje yra laikomas kompostas. Pirmo patikrinimo metu buvo paimti sandėliuojamo grunto mėginiai. Tyrimai patvirtino, kad sandėliuojamas kompostas atitinka jam nustatytus kokybės rodiklius. Jis pagamintas iš popieriaus gamybos procese susidariusių nuotekų valymo dumblo. Kompostui išduotas kokybės pažymėjimas.
Taip pat Aplinkos apsaugos departamentas kreipėsi į Nacionalinę žemės tarnybą dėl žemės sklypo naudojimo ne pagal paskirtį. 2020 m. spalio 15 d. gautas atsakymas, kad žemės sklypo nuomininkas informuotas apie būtinybę keisti žemės sklypo naudojimo paskirtį. Kadangi kompostas ir toliau sandėliuojamas minėtame sklype, Aplinkos apsaugos departamentas pakartotinai kreipėsi į Nacionalinę žemės tarnybą. Šiuo metu atsakymo dar negavome“, – informavo R. Stankuvienė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos: pas tėvus su… vainiku? (0)

Velykos… Gražiausia pavasario šventė. Taip buvo visada. Na, bent jau iki 2020-ųjų pavasario, kai į Lietuvą […]

2021-03-12
Mums 27-eri (0)
2021-01-07
Ačiū (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pastaruoju metu vis plačiau agituojama skiepytis nuo koronaviruso. Koks jūsų požiūris į vakcinaciją?

Loading ... Loading ...
Archyvas

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/edulaikplu/domains/laikrastisplunge.lt/public_html/wp-content/plugins/logo-slider/ls_logoslider.php on line 488
Visos teisės saugomos © 2021 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
SEO,