Prieš 34-erius metus Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis Seimas priėmė svarbų sprendimą, nulėmusį tuometinių ir dabartinių mūsų šalies kartų likimą – buvo atkurta Lietuvos nepriklausomybė. Kasmet Kovo 11-ajai paminėti miestuose, miesteliuose ir kaimuose organizuojami įvairūs sporto, kultūros ir kitokie renginiai. Jau kone 20 metų Plungė šią dieną švenčia išskirtinai. Gyventojams dovanojama unikali galimybė išvysti ne tik Lietuvos regionų, bet ir užsienio šalių liaudies šokius festivalyje „Laisvės vaikai“. Šiemet svečių sulaukta iš tolimojo Sakartvelo.
Šiųmetė Kovo 11-oji Plungėje pasižymėjo renginių gausa
Jau šeštadienį plungiškiai buvo pakviesti dalyvauti išskirtiniame muzikiniame susitikime su dviem profesoriais, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laimėtojais – Vytautu Landsbergiu ir Petru Vyšniausku.
Pirmadienio renginiai pradėti iškilmingomis šv. Mišiomis šventiškai išpuoštoje Plungės Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje. Po jų – iškilminga naujų šaulių priesaika prie Laisvės paminklo, fantastiškas dalyvių gausa užbūręs „Laisvės šokis“ Senamiesčio aikštėje. Galiausiai – trijų tautų šokius dovanojęs festivalis „Laisvės vaikai“ Plungės kultūros centre.
Festivalis pradėtas „Tautiška giesme“, kuri iš jaunųjų Lietuvos patriotų – Liepijų mokyklos mokinių ir jų mokytojos Dianos Paulauskienės – lūpų skambėjo neįprastai jausmingai.
Sveikindamas į Plungės kultūros centrą susirinkusius plungiškius ir miesto svečius meras Audrius Klišonis dar kartą priminė, jog prieš 34 metus priimtas istorinis sprendimas visai Lietuvai – garbė, atsakomybė ir galimybė kurti save, savo šeimą, savo artimą aplinką ir valstybę. Rajono vadovas atkreipė dėmesį, jog įsisukę į rutiną kartais net nepastebime pokyčių šaliai tapus nepriklausomai.
„Šiandien esame laisvos Lietuvos, garbingos šalies, piliečiai. Ir šiandien kultūros centro scenoje matysime vaikus, kurie įkūnija mūsų siekį turėti nepriklausomą valstybę. Nes tik laisvas žmogus gali būti kūrybingas, mąstantis, kuris kurs būsimą Lietuvą, Europos Sąjungą ir būsimą pasaulį. Pasigrožėkime vaikų šokiu, jų temperamentu, jų aistra, nes tik vaikai yra mūsų viltis, kad šalis, kurioje gyvename, bus dar geresnė“, – kalbėjo A. Klišonis.
Į festivalį „Laisvės vaikai“ kartu švęsti laisvę Plungės kultūros centro vaikų ir jaunimo liaudies šokių studija „Suvartukas“ (vadovė Ilona Baltikauskaitė) šokėjus iš Lietuvos ir užsienio šiemet sukvietė jau 19-ąjį kartą. Sceną drebino net aštuoni vaikų ir jaunimo kolektyvai.
Kaip ir dera, į sceną pirmieji žengė festivalio sumanytojai ir organizatoriai „Suvartuko“ nariai. Jie dar kartą puikiu pasirodymu nudžiugino ištikimus žiūrovus.
Antrą kartą festivalyje dalyvavo svečiai iš Sakartvelo – šokių ansamblis „Marula“. Kolektyvas įkurtas 1999 m. ir puoselėja kartvelų folklorą. Tad po temperamentingų vyrukų ir grakščių, elegantiškų merginų šokių žiūrovai ne kartą šaukė: „Bravo!“ Ansambliui vadovauja Teimuras Giorgadzė.
Svečius iš tolimojo Sakartvelo pakeitė Panevėžio kultūros centro vaikų ir jaunimo šokių ansamblis „Grandinėlė“. „Šokis – tai sielos švytėjimas, kuriuo pasakome daugiau bei gražiausiais žodžiais“, – tokio šūkio laikosi pirmą kartą festivalyje dalyvavęs 31 veiklos metus skaičiuojantis kolektyvas (vadovė Zita Rimkuvienė).
Kiekvienais metais festivalyje savo šokiais plungiškius ir miesto svečius džiugina Latvijos Bauskės miesto vaikų ir jaunimo liaudies šokių kolektyvas „Memelite“ (vadovė Ligita Irbitė). 1991 m. įkurtą kolektyvą sudaro 9 įvairaus amžiaus šokėjų grupės.
Pats jauniausias Plungėje festivalyje trypęs kolektyvas – tik 2017 m. Vilniuje susibūręs vaikų liaudies šokių kolektyvas „Rasodėlė“ (vadovė Živilė Adomaitienė). Kaip sakė renginio vedėjas, rasoda mūsų senoliai vadino pirmuosius neišretintus pavasarinius daigelius. „Tokie esame ir mes. Jaunesnis ar vyresnis, sesės, broliai, neišskiriami dvyniai. Visi tokie skirtingi, bet kartu ir panašūs, nes visus mus vienija iš šeimos paveldėtas meilės lietuviškam šokiui genas“, – taip save apibūdina kolektyvas.
Dar vieni nauji draugai, paįvairinę
festivalį, – Latvijos Kekavos miesto liaudies šokių kolektyvas „Šeku reku“ (vadovas Janis Kalninš). Šokėjai sako, jog yra atsparūs bet kokioms negandoms, dvasingi ir mylintys šokį repeticijose ir už jų ribų. Kolektyvo unikalumą pastebi tik akyli žiūrovai.
Daug gerų emocijų žiūrovams dovanojo ir daug metų „savo sparnus sukantis“ Kauno Miko Petrausko scenos menų mokyklos tautinių šokių ansamblis „Malūnėlis“ (vadovė Birutė Brazdžiūtė) bei 25 metų veiklos jubiliejų atšventęs Šakių kultūros centro liaudies šokių kolektyvas „Pynė“ (vadovė Vitalija Venienė).
Koncerto pabaigą vainikavo festivalio šeimininkų – „Suvartuko“ finalinis šokis.
„Tai, kas šiandien buvo scenoje, – mūsų Lietuvos ir Europos prasmė. Šie jauni žmonės kuria Lietuvos ir Europos ateitį. Valstybė kuriama kultūros vertybių pagrindu, ji turi tęstinumą ir teisę būti laisva“, – dėkodamas už pasirodymus kolektyvams, žiūrovams už plojimus ir palaikymą kalbėjo Plungės kultūros centro direktorius Romas Matulis.
Padėkos raštais ir festivalio simboliais apdovanoti kolektyvai šokių maratoną tęsė draugystės vakaronėje.
Šventinį koncertą Lietuvai ir rietaviškiams dovanojo meno mokyklos bendruomenė
Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną minėjo ir Rietavo savivaldybės gyventojai. Kovo 11-osios rytą į žygį „Dėl jos, laisvės“, kurį jau treti metai organizuoja Lietuvos šaulių sąjungos Žemaitijos 8-osios rinktinės Rietavo 803-ioji kuopa, išsiruošė nemažas būrys rietaviškių ir svečių iš kitų rajonų. Žygis prasidėjo nuo Rietavo savivaldybės administracijos pastato ir baigėsi prie VšĮ „Veiklus Rietavas“, kur visi buvo vaišinami šaulių išvirta koše ir arbata.
Už Lietuvos laisvę Rietavo Šv. arkangelo Mykolo bažnyčioje aukotos šv. Mišios, o po jų rietaviškiai rinkosi į Lauryno Ivinskio gimnazijos sporto kompleksą. Su Kovo 11-ąja šventiniu koncertu „Memoria custodis“ Lietuvą ir žiūrovus sveikino Mykolo Kleopo Oginskio meno mokyklos bendruomenė.
Renginio metu nuskambėjo mero Antano Černeckio sveikinimo žodžiai. „Švenčiame valstybės 34-ąjį gimtadienį. Žmogui tai subrendimo laikas, o valstybei – dar jaunystė, nors esame pasiekę labai daug – niekada Lietuva nebuvo tokia stipri ir didelė“, – kalbėjo meras dėkodamas už buvimą kartu, bendrus darbus ir ėjimą į priekį.
„Ką tik sugiedojome himną. Gyvenkime ir tėvynę mylėkime taip, kaip tai daryti moko „Tautiškos giesmės“ žodžiai“, – linkėjo rietaviškiams parapijos klebonas Antanas Gutkauskas.
Prasidėjus koncertinei programai vienas po kito į sceną žengė ansambliai, skambėjo balsai ir instrumentai – styginiai, klavišiniai, mušamieji, pučiamieji. Mažieji rietaviškiai, meno mokyklos ugdytiniai ir jų mokytojai koncertui buvo parengę daugybę muzikinių pasirodymų. Solinį numerį dovanojo Gediminas Norvilas (tūba) ir Raimonda Jasinskienė (fortepijonas), o vainikavo koncertą Rietavo miesto orkestrų atliekami maršai. Metų sukaktį mininčio Bogdano Oginskio pučiamųjų orkestro narius meno mokyklos direktorius Nerijus Jasinskas apdovanojo padėkos raštais.
Meras A. Černeckis ir Savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Jolanta Grevienė dėkojo jauniesiems atlikėjams už muzikinę dovaną, o jų mokytojams įteikė gėlių.
Tveriškiai Kovo 11-ąją savo bendrystę stiprino žygiu iš Tverų iki Ruškio ežero poilsiavietės, kur visi smagiai pabuvo ir patyrė puikių emocijų.
Labardiškiai surengė popietę „Su pavasariu, su laisve!“, kurios metu į medžius įkelti nauji inkilėliai.
Daugėdiškiai rinkosi į šventinį koncertą.