Nors jau ir žinoma, kad prieš kurį laiką įvykęs Plungės rajono savivaldybės tarybos Vietos ūkio ir ekologijos komiteto posėdis bus kartojamas, tačiau išgirsta informacija su skaitytojais būtina pasidalyti. Bent šiek tiek istorija besidomintiems, jaučiantiems sentimentus kultūros paveldo objektams tai gera žinia. Buvusį Plungės klebonijos pastatą, plungiškių dar vadinamą Mikalojaus Konstantino Čiurlionio namu, planuojama remontuoti. Tiesa, kad viskas vyktų sklandžiai ir sumanymas būtų įgyvendintas, reikia nei daug, nei mažai – apie 330 tūkst. eurų.
Reikia pažymėti, kad M. K. Čiurlionio name nėra nei muziejaus, nei kokios kultūros paveldo saugomų daiktų saugyklos – jame gyvena žmonės. Ir į Vietos ūkio ir ekologijos komiteto narius jie kreipėsi ne šiaip sau.
Kaip sakė Plungės rajono savivaldybės administracijos Vietos ūkio skyriaus vyr. specialistas Kazys Milierius, 2019 metais gyventojai pareiškė norą dalyvauti Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje. Parengtas investicijų planas buvo patvirtintas, bet… Namas – paveldosauginis, tad planas, švelniai tariant, nepraėjo.
Pasak specialisto, šiuo metu yra paruoštas tvarkybos darbų projektas, kuriame visi Aplinkos apsaugos departamento reikalavimai įvykdyti, tačiau… koją kiša pakilusi darbų kaina.
K. Milierius kalbėjo, kad jei gyventojai būtų dalyvavę Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programoje, būtų gavę 30 proc. valstybės dotaciją ir už energijos taupymo priemones (įsirengiant šildymo sistemą, atnaujinant šilumos punktą) papildomai dar 20 proc. subsidiją. Viso to negaunant renovacijos kaina ženkliai išauga.
Neseniai vykusiame susirinkime M. K. Čiurlionio namo gyventojai nusprendė, kad pirmiausia pasikeis stogą. Jo keitimo darbų konkursas jau įvyko, kaina – 89 540 eurų.
„Gyventojai pateikė prašymą. Savivaldybės įmonė „Plungės būstas“ taip pat akcentavo, kad jiems reikėtų pagalbos bent jau prisidėti prie stogo remonto. Savivaldybės administracija tam pritaria, kadangi, kaip minėta, gyventojai nebegauna dotacijos“, – politikus būti supratingus ragino K. Milierius. Beje, prašoma prisidėjimo suma – 50 proc.
„Bet kokiu atveju aišku, kad reikia išsaugoti šį pastatą, nes ir paveldas yra, ir ekskursijos, ir istorija. Tačiau manau, kad 50 proc. neužteks, tai bus tik pirminis prisidėjimas. Ekspertų išvadose rašoma, kad pastatas gali nusėsti. Ir galbūt jau keičiant stogą pasimatys, kad jo net nėra ant ko dėti. Iškyla pavojus, kad namas gali visiškai sugriūti. Manau, reikia nusimatyti, kad bus dar vienas prašymas – gerinti fasadą, viso namo būklę“, – savo nuomonę išsakė politikas Rimas Dužinskas.
Posėdyje dalyvavęs SĮ „Plungės būstas“ direktorius Eugenijus Palubinskas kalbėjo, kad yra numatę gyventojams paskolinti tuos 50 proc. „Jie išsimokėtų per trejus metus. Aišku, po trejų metų jau numatyti kiti darbai: pamatai, sienos. Bendra namo renovacijos suma – 330 tūkst. eurų, nes į kultūros paveldo registrą įtrauktas ne tik pastatas, bet ir teritorija, todėl nieko negalime keisti. Ateityje turės būti mediniai langai, iš išorės šiltinti negalime“, – situaciją apibūdino E. Palubinskas.
Kaip ir visada tokiais atvejais, galutinį sprendimą dėl prisidėjimo turėjo tarti Ekonomikos, finansų ir biudžeto komitetas, bet, kaip žinoma, jo posėdis buvo atšauktas. Tad gyventojai atsakymo dar turės palūkėti.
uztiek koki nama galima pastatyti? 😀 o cia tik remontas senos trobos…
Kadangi tai yra ,,paveldas” tai ir kaina tokia 🙂 o ši sena troba be remonto ateity tiesiog nugrius ir beliks lankytojam pasižiūrėt tik griuvėsius:)