Maro židinys – ūkis Visvainiuose!

Parašė: Daiva GERIKIENĖ 2020-07-31

Trečiadienį Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba išplatino pranešimą, kad Lietuvoje užfiksuotas antras šiais metais afrikinio kiaulių maro židinys. Ši informacija labai aktuali Plungės rajono savivaldybei, nes minėtasis židinys yra Platelių seniūnijos Visvainių kaime: nedideliame šeimos ūkyje prieš keletą dienų rasta nugaišusi kiaulė.
Židinys – tvarkingame ūkyje
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) išplatintame pranešime akcentuojama, kad Lietuvos laukinėje gamtoje fiksuojant vis naujų afrikinio kiaulių maro (AKM) atvejų didžiausia tikimybė šiam virusui patekti į ūkius šiemet kyla Telšių apskrityje, o ypač budrūs turėtų būti kiaules auginantys Plungės rajono gyventojai. Kaip minėta, antras šiais metais AKM židinys nustatytas mūsų rajone, nedideliame ūkyje, kur savo reikmėms buvo penimos penkios kiaulės.
Kaip situaciją trečiadienį komentavo VMVT Telšių departamento Plungės skyriaus vedėjas Alvydas Montvydas, įtarimai dėl ligos visvainiškių šeimai kilo, kai jų ūkyje liepos 26 dieną buvo rasta nugaišusi kiaulė. Buvo paimti visų ūkyje auginamų kiaulių kraujo mėginiai, o kritusios – organai. Jie išsiųsti į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą. Visoms kiaulėms patvirtinta AKM diagnozė. Deja, situacija tik blogėjo: liepos 28 dieną nugaišo dar dvi ūkyje laikytos kiaulės.
Trečiadienį visvainiškių ūkyje buvo vykdomi ligos židinio likvidavimo darbai. „Kiaulės buvo laikomos savo reikmėms. Šių gyvulių naikinimo (tiek nugaišusių, tiek užsikrėtusių maru – aut. past.) darbai vykdomi dalyvaujant ūkio atstovams ir VMVT darbuotojams. Tyrimas dėl AKM patekimo į ūkį atliekamas kartu su naikinimo darbais. Išvadas bus galima pateikti atlikus tyrimą“, – aiškino A. Montvydas ir pridūrė, kad visvainiškių laikytos kiaulės buvo deklaruotos – ūkis atitiko visus mažiems ūkiams keliamus reikalavimus.
Atliks stebėjimą


Aplink užkrėstą ūkį nustatytos 3 km apsaugos ir 10 km stebėsenos zonos, apimančios Plungės ir Skuodo rajonų teritorijas. Jose vyks kiaulių laikytojų ir jų laikomų kiaulių surašymas, siekiant išsiaiškinti, ar AKM nėra išplitęs už maru užsikrėtusio ūkio ribų. Pasak A. Montvydo, į 3 km apsaugos zoną patenka dar trys ūkiai, kuriuose auginama 14 kiaulių. 10 kilometrų stebėjimo zonoje iš viso yra 43 ūkiai, kiaulių skaičius juose dar tikslinamas. Visose zonose esančių ūkių šeimininkai telefonu įspėti apie susidariusią situaciją.
Apsaugos zonoje 40 dienų bus draudžiama išvežti ar atsivežti kiaules.
Plungės rajonas – didesnės rizikos zona
Kaip minėta, VMVT specialistai pradėjo tyrimą, siekdami nustatyti, kaip AKM virusas pateko į ūkį Visvainiuose. Remiantis kelerių metų stebėsenos duomenimis, mūsų šalyje pagrindinis AKM viruso plitimo į kiaulių laikymo vietas šaltinis yra užkrėsta aplinka ir AKM viruso cirkuliavimas šernuose. Naujausi maro atvejai nugaišusiems šernams Plungės rajone (10 km spinduliu Platelių seniūnijos teritorijoje) buvo nustatyti liepos 23 dieną. Prieš tai birželio 18-ąją virusas patvirtintas ir sumedžiotam šernui. AKM atvejų tyrimus atliekantys specialistai pastebi, kad šis virusas Žemaitijoje, o ypač Plungės rajono vietovėse, cirkuliuoja gana aktyviai ir nudvėsusių šernų skaičiai gali būti ženkliai didesni, bet jų gaišenų paieška šiose vietovėse nėra labai aktyvi, be to, vasarą dėl aukštos žolės ir pan. aptikti gaišenas sudėtinga.
Vis dėlto didžiausią riziką užkrėstoje teritorijoje kelia žmonių veikla, t. y. lankymasis užkrėstoje teritorijoje esančiuose miškuose, grybavimas ar uogavimas, o ypač – biologinio saugumo reikalavimų nepaisymas ūkiuose.
Vien Plungės rajone yra daugiau kaip 170 kiaules auginančių ūkių. Juose laikoma per 500 šių gyvulių.
VMVT įspėja: kiaules laikantys asmenys turi vengti lankytis AKM užkrėstuose miškuose, suradus šerno gaišeną jokiu būdu jos neliesti, kad virusas dar labiau nepasiskleistų. Esant AKM rizikai, būtina saugoti gyvulius nuo bet kokio galimo kontakto su pašaliniais asmenimis, kitais gyvūnais, nešerti kiaulių termiškai neapdorotais pašarais ir virtuvės atliekomis. Einant į tvartą pasikeisti avalynę, darbo drabužius, naudoti tik kiaulėms šerti ir prižiūrėti skirtą inventorių, laikytis asmeninės higienos ir reguliariai plauti rankas.

Sušauktas posėdis
Išaiškėjus faktui apie šį AKM židinį, Plungės rajono savivaldybėje liepos 29 dieną buvo sušauktas Ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdis, pirmininkaujamas Savivaldybės administracijos direktoriaus Mindaugo Kauno. Diskutuota apie būtinybę skelbti ekstremaliąją situaciją rajone, tartasi, kokių veiksmų imtis vertinant susidariusią padėtį.
Posėdyje A. Montvydas akcentavo, jog ekstremaliąją situaciją skelbti būtina vien jau dėl to, kad jei maro židinys imtų plisti, veterinarijos specialistai turėtų daugiau svertų kreiptis pagalbos į kitas institucijas, pavyzdžiui, seniūnijas. Šiuo metu VMVT atstovams prireikė tik policijos pareigūnų pastiprinimo: Visvainiuose buvo įrengtas policijos postas, siekiant užtikrinti saugumo reikalavimus, kurie būtini nustačius AKM židinį.
Komisija nusprendė, jog ekstremalioji situacija bus paskelbta lokali pagal VMVT pateiktus duomenis: apims Platelių, Babrungo, Žemaičių Kalvarijos, Alsėdžių ir Paukštakių seniūnijų teritorijas. Operacijų vadovu paskirtas Plungės VMVT inspektorius Algirdas Žulpa – minėtojoje zonoje gyvenantys žmonės ir ūkio subjektai privalės laikytis jo reikalavimų.
Tikimasi, kad padėtį pavyks suvaldyti ir, jei neatsiras naujų židinių, ekstremalioji situacija bus atšaukta praėjus reikalaujamam 40 dienų laikotarpiui, kai bet kokių gyvulių judėjimas maro paveiktoje teritorijoje draudžiamas.
Beje, kaip pažymėjo Savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja Airida Montvydienė, ūkis, kuriame užfiksuotas AKM židinys, buvo tvarkingas, pildė reikiamas deklaracijas, tad jo šeimininkai į Savivaldybę gali kreiptis dėl žalos atlyginimo. Būtina tik pateikti visus reikalingus dokumentus dėl užsikrėtusių kiaulių sunaikinimo, vietos dezinfekcijos ir įsipareigojimą, kad metus šiame ūkyje nebus auginamos kiaulės.
Veterinarijos specialistai primena, kad, pastebėjus pasikeitusį laikomų kiaulių elgesį ar joms pradėjus gaišti, būtina nedelsiant kreiptis į juos arba pranešti VMVT visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40403.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos: pas tėvus su… vainiku? (0)

Velykos… Gražiausia pavasario šventė. Taip buvo visada. Na, bent jau iki 2020-ųjų pavasario, kai į Lietuvą […]

2021-03-12
Mums 27-eri (0)
2021-01-07
Ačiū (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pastaruoju metu vis plačiau agituojama skiepytis nuo koronaviruso. Koks jūsų požiūris į vakcinaciją?

Loading ... Loading ...
Archyvas

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/edulaikplu/domains/laikrastisplunge.lt/public_html/wp-content/plugins/logo-slider/ls_logoslider.php on line 488
Visos teisės saugomos © 2021 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
SEO,