Metai ūkininkams nebuvo prasti

Parašė: Jolanta VASILIAUSKIENĖ 2020-10-07

Kasmet pabaigę didžiuosius žemės ūkio darbus Plungės rajono ūkininkai renkasi į tradicinę žemdirbių šventę. Joje apžvelgiami metų nuo vienos iki kitos – rezultatai, apdovanojami gražiai besitvarkantieji. Toks renginys žemdirbiams organizuotas penktadienį.
Žemdirbių šventė Plungės rajone vyko jau 27-ąjį kartą. Kaip sakė Lietuvos ūkininkų sąjungos Plungės skyriaus pirmininkas Marijus Kaktys, buvo svarstymų, kad dėl Lietuvoje susiklosčiusios COVID-19 situacijos reikėtų atsisakyti šio renginio. „Esame bandę keisti jo pobūdį, bet nelabai kas išeina. Tačiau mes, ūkininkai, tokios atskiros šventės, kur galėtume sueiti, pabūti, pabendrauti, neturime. Todėl nusprendėme – neatsisakysime!“ – kalbėjo M. Kaktys.
Kaip ir minėta, per žemdirbių šventę apžvelgiama, kokiais džiaugsmais ir vargais gyveno ūkininkai minėtąjį laikotarpį. M. Kaktys pasakojo, kad metai buvo sudėtingi finansine prasme. „Pirmą kartą ūkininkams teko mokėti visą – 15 proc. – pajamų mokestį. Sumos buvo įspūdingos: nuo kelių iki keliolikos ar net keliasdešimties tūkstančių eurų. Buvo sunku, kai per metus susikaupusią sumą jų pabaigoje reikėjo atiduoti per mėnesį“, – dėstė Plungės ūkininkų sąjungos pirmininkas.
Bet, nežiūrint į finansinę pusę, metai žemdirbiams buvo gana neprasti. Esant palankiems orams, žiemkenčiai nenukentėjo, tad ir derlius buvo gana geras. „Supirkimo kainos buvo vidutinės, bet kadangi derlius didesnis, pajamų ūkininkai gavo“, – sakė M. Kaktys.
Sunkiau buvo gyvulininkystės ūkiams. Dėl pandemijos apie 10–15 proc. krito kainos. Rajono ūkininkų vadovas guodėsi tuo, kad Vyriausybė šiek tiek kompensavo negautas pajamas. Užtat gyvulininkyste užsiimantys ūkininkai, pasak M. Kakčio, pašarais bus apsirūpinę visiškai. Nes nėra buvę tokių metų, kad šienauti reikėtų keturis kartus. Dar viena paguoda žemdirbiams – atpigę degalai.
M. Kaktys apgailestavo, jog rajone mažėja gyvulininkystės ūkių. Skaičiuojama, kad per metus rajone neliko apie 160 smulkių ūkių. 2019 m. sausio 1 d. Plungės rajone buvo 1 234 galvijų laikytojai, iki 2020 m. sausio 1 d. jų sumažėjo iki 1 106. Praėjusių metų pradžioje buvo 23 913 galvijų, šiais metais – 23 440.


Skyriaus pirmininkas atkreipė dėmesį, jog daugiausia mažėja pieninių karvių laikytojų ir melžiamų karvių skaičius. 2019-ųjų pradžioje 865 karvių laikytojai turėjo 7 727 karves, šių metų pradžioje buvo 726 karvių laikytojai ir 7 302 melžiamos karvės. Tačiau, priešingai, mėsinių galvijų skaičius rajone auga. Pernai buvo 8 506, šiais metais – jau 8 867.
„Iš pienininkystės pasitraukė neprekiniai ūkiai, ir, matyt, ta tendencija išliks. Aišku, gaila. Tačiau pieno primilžiai nėra sumažėję. Pastarąjį metų ketvirtį pieno buvo parduota truputį daugiau nei pernai tuo pačiu metu. Rajone turime stiprių pieno ūkių“, – džiaugėsi M. Kaktys.
Šventėje pagerbiami gražiausiai rajone sodybas puoselėjantys žmonės, ūkių savininkai, apdovanojami konkursų „Metų ūkis“ ir „Jaunasis ūkininkas“ laimėtojai.
„Džiaugiamės savo ūkiais. Dabar ir fermos tvarkingos, ir sodybos gražėja. Džiugu, kad ūkininkai randa laiko ir žolei nupjauti, ir gėlei pasodinti…“ – renginio metu kalbėjo M. Kaktys.
Taigi gražiausiomis sodybomis šiais metais pripažintos Mildos Zofijos Lūžaitės ir Vytauto Lūžos (Kulių sen.), Kristinos ir Vaclovo Mitkų (Babrungo sen.), Gražinos ir Juozo Kesminų (Žemaičių Kalvarijos sen.) namų valdos.
Gražiausiai tvarkomos ūkininko ūkio sodybos titulai atiteko Dianos ir Broniaus Tamošauskų (Šateikių sen.), Audronės ir Arvydo Perminų (Žemaičių Kalvarijos sen.), Irenos ir Valio Taučių (Kulių sen.) sodyboms.
M. Kaktys džiaugėsi perspektyviais, ūkių plėtros idėjų turinčiais jaunaisiais ūkininkais. Tad „Jaunojo ūkininko“ nominacijos dovanos skirtos Nerijui Zuberniui (Stalgėnų sen.), Renatai ir Rimvydui Šimkams (Paukštakių sen.), Donatui Pukinskiui (Šateikių sen.).

, laukiamiausia renginio dalis – konkurso „Metų ūkis“ laimėtojų paskelbimas. Šiais metais pirmoji vieta atiteko Renatai ir Sauliui Drungilams, ūkininkaujantiems Nausodžio seniūnijoje. Antroji vieta – Irmai ir Albertui Urbonams iš Babrungo seniūnijos, trečioji – Sandrai ir Donatui Kakčiams iš Žemaičių Kalvarijos seniūnijos.
Nors ir nepretendavo į „Metų ūkio“ apdovanojimus, Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininko Jono Talmanto padėkos rašto nusipelnė Rima ir Vaclovas Pociai iš Žlibinų seniūnijos.
Šventinį vakarą žemdirbiams praskaidrino Renatos ir Deivio Norvilų pasirodymas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos: pas tėvus su… vainiku? (0)

Velykos… Gražiausia pavasario šventė. Taip buvo visada. Na, bent jau iki 2020-ųjų pavasario, kai į Lietuvą […]

2021-03-12
Mums 27-eri (0)
2021-01-07
Ačiū (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pastaruoju metu vis plačiau agituojama skiepytis nuo koronaviruso. Koks jūsų požiūris į vakcinaciją?

Loading ... Loading ...
Archyvas

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/edulaikplu/domains/laikrastisplunge.lt/public_html/wp-content/plugins/logo-slider/ls_logoslider.php on line 488
Visos teisės saugomos © 2021 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
SEO,