Plungiškiai dar ilgai negalėjo atsigauti 2018 metų lapkričio pradžioje išgirdę, kad po Babrungo seniūnijos Berenių kaimo pirtyje vykusių linksmybių ligoninės reanimacijos skyriuje užgeso 16-mečio Plungės miesto gyventojo J. M. gyvybė. Paaiškėjo, kad vaikino mirties priežastis – narkotinių medžiagų perdozavimas. Praėjus dvejiems metams po nelaimės teisiamųjų suole atsidūrė mirtį nešančių kvaišalų jaunuoliui pardavęs plungiškis Valdas Čiuželis (g. 1991 m.). Pagaliau teisingumas įvykdytas: pernai gruodžio 21-ąją Klaipėdos apygardos teisme paskelbtas apkaltinamasis nuosprendis – vyrui atimta laisvė. Tiesa, V. Čiuželis nubaustas ne už visas jam inkriminuotas nusikalstamas veikas.
Apsinuodijo ne vienas
Anksčiau keturis kartus teistas V. Čiuželis buvo kaltinamas neteisėtu disponavimu narkotikais, jų platinimu nepilnamečiams, sunkiu sveikatos sutrikdymu ir gyvybės atėmimu dėl neatsargumo.
Tyrimo metu paaiškėjo, kad J. M. vartojo V. Čiuželio parūpintų narkotikų – metamfetamino ir metadono mišinio, vadinamojo „gaidžio“. Beje, tą patį vakarą narkotinėmis medžiagomis svaiginosi ir kiti pirtyje buvę jaunuoliai. Nustatyta ir tai, kad dar iki mirtį atnešusio vakarėlio „gaidžio“ buvo vartoję dar keli nepilnamečiai.
Kelios dienos iki tragedijos už 15 eurų įsigytais narkotikais pasivaišinusiems dviem vaikinukams taip pat prireikė medikų pagalbos. Laimei, jaunuolius gydytojams iš mirties nagų išplėšti pavyko.
Tirdami bylą teisėsaugininkai netruko išsiaiškinti, kad dėl tų pačių narkotikų 2018-ųjų spalį Plungėje mirė K. Z. (g. 1992 m.) – kaltinamojo bičiulis.
Spruko
Skaitytojams priminsime, kad baudžiamąją bylą Klaipėdos apygardos teismas nagrinėti pradėjo 2020 metų sausio 6-ąją. Iki pat teismo pradžios laisvėje gyvenęs, bet kas kiek laiko policijoje turėjęs registruotis V. Čiuželis pirmajame posėdyje jam mestus kaltinimus pripažino tik iš dalies – dėl neteisėto disponavimo narkotinėmis medžiagomis. Dėl kitų inkriminuojamų nusikalstamų veikų kaltas nesijautė.
Pirmą dieną drąsiai prieš teismą stojęs plungiškis kitame posėdyje nepasirodė. Teismas iškart skyrė kitą kardomąją priemonę – suėmimą – ir paskelbė bėglio paiešką.
V. Čiuželio ieškoti ėmėsi Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai. 2020 metų sausio pabaigoje teismas priėmė sprendimą kreiptis į atitinkamas institucijas dėl Europos arešto orderio išdavimo. Taigi į paieškas įsitraukė ir kitų šalių policijos pareigūnai.
Laisve V. Čiuželis džiaugėsi neilgai – jis buvo sulaikytas Didžiojoje Britanijoje. Parvežti plungiškio greitai nepavyko, nes bėglys skundė teisėsaugos prašymus sugrąžinti jį į Lietuvą. Ekstradicijos procedūros užsitęsė kone pusantrų metų.
Žinojo visa Plungė
Į teismo suolą sugrąžintas jaunas vyras teisme prisipažino, kad į vakarėlį iš namų buvo pasiėmęs maždaug pusantro gramo psichotropinių medžiagų. Tvirtino, kad kvaišalų tąsyk niekam nedavęs ir pats nevartojęs. Narkotikų įsigijęs savo reikmėms Kaune. Kitiems asmenims jų esą nepardavinėjęs ir pinigų už tai negavęs.
Prieš penkerius metus vykusio vakarėlio įvykius teisme prisiminė dalis jo dalyvių. Visi sakė pažinoję J. M. Vieni žinojo, kad vakarėlyje vartojami narkotikai, vadinami „ratais“ ir „gaidžiu“, kiti įtarė, kad buvo vartojama, tačiau nematė. Buvo ir tokių, kurie matė J. M. turint narkotikų ir įtarė, kad jų parūpino gerokai vyresnis V. Čiuželis.
Iškart po nelaimės V. Čiuželis į policijos akiratį nepateko. Pirtyje pareigūnams įkliuvo jau anksčiau už narkotikus teistas plungiškis M. S. Per kratą pas jį buvo rasta kvaišalų. Už neteisėtą narkotinių medžiagų laikymą neturint tikslo jas platinti jaunas vyras buvo nubaustas. Tiesa, M. S. buvo tas, kuris pareigūnams ir nurodė narkotikų platintoją – V. Čiuželį. Jaunuolis teigė iš jo įsigijęs maišelį su 2,3 gramo miltelių.
Nors V. Čiuželis ir neigė pardavinėjęs „gaidį“, teisme liudijęs T. J. prisiminė draugų paprašytas pirkęs jiems kvaišalų iš kaltinamojo. Liudytojo žodžiais tariant, apie tai, kad plungiškis pardavinėja „gaidį“, žinojo visa Plungė. J. M. mama taip pat teigė, jog po tragedijos sūnaus bičiuliai minėjo, kad narkotikai plinta iš kaltinamojo ir jo bendrininkų rankų. Beje, po įvykusios nelaimės puse lūpų kalbėta, kad „gaidį“ pardavėjai „pastiprina“ žiurknuodžiais.
Mirusio paauglio mama pareiškė civilinį ieškinį dėl 30 tūkst. eurų neturtinės žalos atlyginimo. Brolio netekusi E. P. iš V. Čiuželio prašė priteisti 10 tūkst. eurų neturtinės ir 4 135 eurus turtinės – be kapavietės tvarkymo – žalos atlyginimą. Už kvaišalais apsinuodijusių nepilnamečių gydymą ligonių kasų ieškinys plungiškiui siekia 1 216 eurų.
Bausmė
Kaip ir minėta, V. Čiuželis nubaustas tik už neteisėtą disponavimą narkotikais ir jų platinimą nepilnamečiams. Kadangi tai, kad K. Z. mirė pavartojęs narkotikų, paaiškėjo tik po J. M. mirties, o narkotikų poveikis kiekvienam organizmui gali būti skirtingas, teismo vertinimu, plungiškio kaltė dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo ir gyvybės atėmimo dėl neatsargumo teisme nebuvo įrodyta.
Taigi, įvertinęs visas aplinkybes, išnagrinėjęs visą surinktą bylos medžiagą, teismas V. Čiuželiui skyrė dešimties metų laisvės atėmimo bausmę. Jis taip pat privalės atlyginti 3 255 eurus valstybės patirtų ekstradicijos išlaidų.
Klaipėdos teritorinės ligonių kasos, J. M. mamos ir sesers civiliniai ieškiniai palikti nenagrinėti.
Nuosprendis gali būti skundžiamas.