Sėkmingai dirbdamos po vienu stogu, dvi medicinos klinikos – Plungės Medea klinika bei Sveikatos ir grožio klinika – šiandien pacientams siūlo didžiulį ligų prevencijos, diagnostikos, reabilitacijos paslaugų pasirinkimą.
Plungės Medea klinikoje pacientus tiria, konsultuoja ir gydo per 30 kvalifikuotų gydytojų specialistų, praktikuojančių įvairiausiose srityse. Klinika aprūpinta modernia diagnostine įranga, taip pat čia atliekama daugiau nei 100 įvairiausių laboratorinių tyrimų. Pacientą ištyrus ir paskyrus gydymą, tolesnėn globon jis dažnai patenka į Sveikatos ir grožio klinikos specialistų rankas – čia sukauptas didžiulis fizioterapinių, vandens bei kitų reabilitacinių procedūrų potencialas padeda greičiau pasveikti.
Ypač didelis dėmesys skiriamas mažiesiems pacientams – rajono vaikams. Čia konsultuoja visų specialybių vaikų ligų specialistai, vykdoma reabilitacija, o nuo rugpjūčio mėnesio atsirado nauja paslauga – ankstyvoji vaikų raidos sutrikimų korekcija (reabilitacija).
Dirba specialistų komanda
„Dirbdama vaikų neurologe, matau daug vaikų su raidos problemomis, tad idėją teikti tokią pagalbą vaikams turėjau jau seniai. Džiaugiuosi, kad dabar pavyko suburti visų reikiamų specialistų komandą ir pradėti,“ – pasakoja Plungės Medea klinikos direktorė, vaikų neurologė Vanda Bučienė.
Ankstyvosios korekcijos specialistų komandą sudaro dvi gydytojos neurologės – Vanda Bučienė ir Daiva Rovienė, medicinos psichologė, logopedė, kineziterapeutai, ergoterapeutas, specialusis pedagogas, socialinis darbuotojas, med. slaugytoja. Nukreipti į raidos korekcijos tarnybą gali šeimos gydytojai ir gydytojai specialistai. Gydymą visiškai apmoka ligonių kasos.
Raidos sutrikimai – kada juos įtarti
Kokiomis ligomis sergantieji čia gali gauti pagalbą? „Tai nebūtinai ligoniai, tai iki 7 metų vaikai, kuriems nustatome mišrius raidos sutrikimus, kalbos ir kalbėjimo, elgesio ir emocijų sutrikimus, kitus vystymosi sutrikimus ankstyvoje vaikystėje. Tik kartais tai būna sunkių ligų (pavyzdžiui, cerebrinio paralyžiaus, autizmo, protinio atsilikimo) pradžia. Daug vaikų turi socialinių rizikos faktorių, yra iš vadinamųjų probleminių šeimų, jiems ryškiausi adaptacijos sutrikimai. Kartais ankstyvosios korekcijos priemonės reikalingos vaikui nuo pat gimimo, pavyzdžiui, gimus neišnešiotam, po gimdymo traumos ir panašiai“, – sako gydytoja.
Pagalba teikiama ir tėvams
Nors šiuo metu Plungėje yra daug specialaus ugdymo įstaigų, įvairiose sveikatos priežiūros įstaigose galima rasti ir logopedą, ir kineziterapeutą, ir psichologą, tačiau, susidūrus su vaiko vystymosi problemomis, tėvams būna sunku orientuotis, kur ir kokią pagalbą jie gali gauti. Neretai ir šeimos gydytojas bejėgis sudėlioti visus taškus. Todėl raidos korekcijos tarnybos tikslas – ne tik gydyti, ugdyti vaiką, bet ir dirbti su tėvais, pagelbėti jiems.
„Kiekvienam vaikui sudaromas individualus tyrimo ir reabilitacijos planas. Paaiškiname tėvams apie raidos sutrikimą, galimą prognozę, stengiamės suteikti informacijos apie įstaigas, kuriose šeima gali gauti pagalbą, tolimesnį gydymą. Dirbame komandos principu. Stengiamės, kad vaikų tėveliai taptų mūsų partneriais, dalyvautų reabilitacijos procese. Mokome tėvus, kaip specialias žinias pritaikyti kasdieniniame gyvenime, kaip rengti, valgydinti, nešioti kūdikį, mankštinti jį, mokyti buitinių higienos įgūdžių, formuoti jo savarankiškumą”, – pasakoja raidos korekcijos tarnybos specialistės.
Tėvų pastangos niekada nebūna bevaisės
Jūsų vaikas – sveikas. Tai diagnozė, kurios laukia ir tikisi tėvai. Kartais tiems žodžiams išgirsti reikia nueiti ilgesnį kelią. Tačiau net ir tais atvejais, kai vaikas turi negalią, ugdymo, reabilitacijos priemonės tuo efektyvesnės, kuo anksčiau jos pradedamos.