Už Plungės, Telšių, Mažeikių rajonų ir Rietavo savivaldybės atliekų tvarkymą atsakinga uždaroji akcinė bendrovė Telšių regiono atliekų tvarkymo centras (TRATC) pirmadienį sulaukė rimtai ar net grėsmingai skambančio rašto. Jį TRATC-ui atsiuntė UAB „Veistas“, iš kurios perkamos atliekų mechaninio ir biologinio apdorojimo paslaugos, direktorius Deividas Miškinis. Pranešimo esmė – „Veistas“ reikalauja, kad TRATC-as grąžintų jam skolą, jei ne, įmonė nuo kovo 7-osios stabdo savo veiklą. Tai yra nebetvarko iš visos apskrities į Jėrubaičius keliaujančių atliekų. Ar tai reiškia, kad paskęsime šiukšlėse?
Skolos lauks iki kovo 7-osios
D. Miškinio pasirašytame dokumente nurodoma, kad vadovaujantis Telšių regiono atliekų tvarkymo sistemos infrastruktūros valdymo, priežiūros ir komunalinių atliekų mechaninio ir biologinio apdorojimo paslaugų teikimo sutartimi, kurią 2013 metų liepą sudarė „Veistas“ ir TRATC-as, pastarasis yra įsipareigojęs paslaugų teikėjo pateiktą sąskaitą apmokėti ne vėliau kaip per 20 darbo dienų nuo jos gavimo dienos.
„Veisto“ vadovas rašte nurodo, kad, vadovaujantis įsiteisėjusia 2020 metų rugsėjo 24 dienos Klaipėdos apygardos teismo nutartimi, nuo 2019-ųjų pradžios atliekų priėmimo į „Veisto“ eksploatuojamus mechaninio ir biologinio apdorojimo įrenginius kaina yra 39,99 euro už toną. Tad nuo 2020 metų rugsėjo 1-osios TRATC-ui teikiamos PVM sąskaitos faktūros, kuriose kiekviena atliekų tona įvertinta 39,99 Eur.
Tačiau paslaugų užsakovas esą neatsiskaito taip, kaip turėtų. Rašte akcentuojama, kad pagal sąskaitas, kurios pateiktos praėjusių metų rugsėjo ir spalio mėnesių pabaigoje, TRATC-as daugiau nei 60 dienų vėluoja sumokėti daugiau nei 66 tūkstančius eurų. Tokiu atveju, anot D. Miškinio, „Veistas“ turi teisę sustabdyti paslaugų teikimą.
Šio rašto paskirtis – informuoti paslaugų užsakovą, kad jei iki kovo 7-osios pradelsta skola nebus sumokėta, nuo tos pačios dienos paslaugų teikimas bus stabdomas, skelbiant komunalinių atliekų mechaninio ir biologinio apdorojimo įrenginius aptarnaujančio personalo prastovą, kuri tęsis iki tol, kol bus įvykdyti pradelsti įsipareigojimai.
„UAB „Veistas“ informuoja, kad, užsakovui vėluojant visa apimtimi atsiskaityti už paslaugas, suteiktas nuo 2020 m. rugsėjo 1 d., teikėjui tampa sudėtinga vykdyti savo turimus priešpriešinius įsipareigojimus ir užtikrinti tinkamą paslaugų teikimą vadovaujantis sutarties nuostatomis. Todėl išimtinai dėl užsakovo neteisėtų veiksmų – įsiteisėjusio teismo sprendimo ir sutartinių įsipareigojimų nevykdymo – teikėjas yra priverstas pranešti, kad, vadovaujantis sutarties 8.8 punktu, nuo 2021 m. kovo 7 d. bus sustabdytas paslaugų teikimas ir paslaugų teikimo sustabdymo laikotarpiu nebus priimamos komunalinės atliekos apdoroti mechaninio ir biologinio apdorojimo įrenginiuose“, – rašoma TRATC-ui pateiktame dokumente. Dar nurodoma: jei atsirastų nenumatytų kaštų, t. y. tiesioginių nuostolių dėl personalo prastovos, jie bus išieškomi iš TRATC-o.
Dokumento turinys, reikia pripažinti, – keliantis nuogąstavimų: kas bus sustabdžius atliekų apdorojimo gamyklą? kur keliaus visos šiukšlės? gal į sąvartyną, gal kažkur bus sandėliuojamos, o gal liks konteineriuose? ar nepaskęsime savose atliekose?
Veiklą perimtų patys
Kaip į tai reaguoja TRATC-o direktorius Vidimantas Domarkas? „Aišku, problemų bus, – pripažįsta jis, – bet jos nėra tokios grėsmingos, tad reaguojame gana ramiai. Jei „Veistas“ sustabdys veiklą, ją perimsime mes, TRATC-as.“
Anot V. Domarko, skola, kuri minima rašte, – ginčytina. Esą TRATC-as nei su 39,99 Eur už toną įkainiu, nei su skola nesutinka ir dėl to yra kreipęsis į teismą, kad šis peržiūrėtų 2020 metų „Veisto“ įkainį ir nustatytų jį šiems metams. „Mūsų skaičiavimais, 2020 metų įkainis turėtų būti apie 36 eurus, o 2021-aisiais – tik apie 23 eurus. Ir kol šio ginčo neišspręsime, mes jiems tų pinigų tikrai nemokėsime“, – tvirtino direktorius.
V. Domarko manymu, jei „Veistas“ stabdys veiklą, TRATC-ui esą nebus sudėtinga rasti vieną traktorininką, vieną žmogų, mokantį įjungti konvejerį, ir dar vieną, kuris sugebėtų valdyti sijotuvą. „Taigi atliekas mes išrūšiuosime, tik su biologiniu apdorojimu gal porą savaičių sugaištume, kol susigaudytume“, – įsitikinęs vadovas.
Apie asmeninę atsakomybę
Ne taip optimistiškai kaip V. Domarkas nusiteikęs Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis. Jo nuomone, situacija rimta ir tai, kas vyksta, yra TRATC-o valdybos panaikinimo rezultatas. „Nelikus valdybos, direktorius priima vienasmenius sprendimus ir jaučiasi taip, lyg jam neteks už tai atsakyti. Pagal tai, kokia informacija pateikiama, darau išvadą, kad įmonė patiria žalą. Ir čia jau turėtų įsijungti ne kolektyvinės, o asmeninės atsakomybės institutas. Kaip tik šiandien šiuo klausimu organizuojamas apskrities merų pasitarimas. Į jį kviečiamas ir TRATC-o direktorius“, – sakė ketvirtadienį kalbintas A. Klišonis.
Taigi „Veistas“ ir TRATC-as turi savo pozicijas ir jų laikosi. Kuo ši pozicijų kova baigsis, dar neaišku. Beje, daugelis žino, kad šių įmonių nuomonės ir kitais klausimais nesutampa: „Veisto“ iniciatyva teisme – dvi bylos, o dabar dar viena – ir TRATC-o iniciatyva. Na, o iš keturių savivaldybių atstovų sudaryta darbo grupė jau keletą mėnesių svarsto, ar nevertėtų TRATC-ui apskritai atsisveikinti su „Veistu“, tačiau paskutinis žodis šiuo klausimu dar netartas.