Sausio 25 dieną vykusiame Rietavo savivaldybės tarybos Kontrolės komiteto pasėdyje didžiausias dėmesys skirtas viešosios įstaigos „Veiklus Rietavas“ veiklos audito ataskaitai. Pagrindinė įstaigos funkcija – administruoti buvusios Žemaitijos kolegijos pastatus. Vietos politikai praėjusiais metais suabejojo, kad didžiulis Savivaldybės turtas valdomas efektyviai. Ir kaip paaiškėjo – ne be reikalo. Audito metu nustatyta, kad įstaigos veikla organizuojama nepasitvirtinus nei strateginių, nei metinių veiklos planų. Daug netvarkos ir neaiškumų rasta analizuojant patalpų nuomos sutartis ir t. t.
Administruoja neturėdami reikiamos kompetencijos?
Kaip sakė ataskaitą pristačiusi Savivaldybės kontrolierė Janina Gedmintienė, audito tikslas – įvertinti VšĮ „Veiklus Rietavas“ veiklą efektyvumo, ekonomiškumo ir rezultatyvumo požiūriu. Audituojamas laikotarpis – 2021–2022 m. ir 2023 m. devyni mėnesiai. Atliekant auditą buvo siekta išsiaiškinti, ar įstaiga valdoma efektyviai ir rezultatyviai.
VšĮ „Veiklus Rietavas“ įkurta 2020 metais. Steigėjai – Rietavo savivaldybė ir asociacija Vakarų stalo teniso akademija. Pagal steigimo sutartį Savivaldybė perdavė viešajai įstaigai pinigines lėšas (30 tūkst. eurų) ir tris didelius buvusios Žemaitijos kolegijos pastatus. Jų vertė sutarties pasirašymo metu buvo 1 mln. 620 tūkst. eurų.
Iš kontrolierės pristatymo susidarė įspūdis, kad didžiulį turtą „Veiklus Rietavas“ administruoja chaotiškai, neturėdamas administravimo patirties: nepatvirtinti nei strateginiai, nei metiniai veiklos planai, neaiški valdymo struktūra, nepatvirtintas pareigybių sąrašas, o pareigybių aprašymai neatitinka nei atliekamų darbų apimties, nei funkcijų.
Kolegialus įstaigos valdymo organas – valdyba. Ją sudaro trys Savivaldybės administracijos deleguoti asmenys ir du Vakarų stalo teniso akademijos atstovai. „Nustatėme, kad valdybos veikla buvo neefektyvi“, – konstatavo J. Gedmintienė.
Neaiškumai dėl nuomos kainų
Iš valstybės savo žinion didžiulį turtą gavusi Rietavo savivaldybės valdžia tikėjosi, kad įsteigta nauja įstaiga sugebės įveiklinti pastatus. Iš karto sutarta, kad tam prireiks ir laiko, ir finansinio prisidėjimo. Tačiau metai bėgo, o situacija negerėjo. Todėl kasmet, kai Savivaldybės taryba gaudavo „Veiklaus Rietavo“ prašymą skirti lėšų skolai, susidariusiai už komunalines paslaugas, padengti, atsirasdavo abejojančių įstaigos veiklos efektyvumu.
Ir iš tiesų, kaip nustatė Kontrolės ir audito tarnyba, audituojamuoju laikotarpiu buvo išnuomota tik 38 proc. nuomai tinkančių centrinių rūmų patalpų. Nuomininkų nepritraukimas – tik viena problemos dalis. Auditoriams labiau kliuvo nuomos kainos. Nors ir nustatyta, kad patalpų 1 kv. m nuomos kaina, priklausomai nuo jų būklės, svyruoja nuo 1 iki 3 eurų, tačiau nereglamentuota, kurios patalpos priskiriamos tvarkingų, kurios prastų ar biurų patalpų grupei. Nenurodyta, į ką atsižvelgiama nustatant konkrečias kainas konkrečiai patalpai. Nerasta tvarkos, pagal kurią apskaičiuota komunalinių paslaugų mokesčio suma – 0,39 euro už 1 kv. m kiekvienam nuomininkui. Auditoriai paskaičiavo, kad taikomas įkainis nekompensuoja nuomojamų patalpų komunalinių mokesčių išlaidų.
Neaiški nuomos kainų nustatymo tvarka ir plaukimo baseine. Peržiūrėję nuomos sutartis auditoriai aptiko, kad keturi nuomininkai nemoka už nuomą, o patalpomis naudojasi tik mokėdami komunalinius mokesčius. Rasta ir tokių sutarčių, kai nuomininkai moka tik nuomos mokestį, o už komunalines paslaugas nemoka.
Daug pažeidimų audito metu nustatyta ir bendrabutyje. Vienas jų – nepatvirtintos ilgalaikės nuomos kainos, nors tokios sutartys sudarytos. Neregistruojami bendrabutyje apgyvendinti žmonės, nevedama apskaita, kiek ir kokiam laikotarpiui gyventojų buvo apgyvendinta. Nustatyta, kad taikytos paros nuomos kainos ne visada atitinka valdybos nustatytas trumpalaikės nuomos kainas. Neaiškumų sukėlė ir grynųjų pinigų, imamų už apgyvendinimą bendrabutyje, apskaita.
Nustatytas atvejis, kai ilgalaikės nuomos sutartis su gyventoju nesudaryta ir jo gyvenimas bendrabutyje visiškai nereglamentuotas. Gyvena sau žmogus „zuikiu“, ir tiek.
Didžioji dalis pajamų – iš Savivaldybės gaunamos pajamos
Kai šeimininkaujama taip nešeimininkiškai, stebėtis tuo, kad įstaigos veikla – nuostolinga, net nevertėtų. Kaip reziumuota audito išvadose, didžiąją dalį „Veiklaus Rietavo“ gaunamų pajamų sudaro Rietavo savivaldybės tarybos skiriami pinigai.
O netikėčiausia visoje ataskaitoje tai, kad, Kontrolės ir audito tarnybos nuomone, Savivaldybė tas lėšas įstaigai skiria nepagrįstai – pažeisdama Biudžeto sandaros įstatymą.
„Kažkur pražiopsojom, kažko nepadarėm“
Įstaigos direktoriaus Silverijaus Puotkalio audito išvados per daug nenustebino. Pasak jo, viskas baisiai atrodo tik žiūrintiems iš šono. „Galvojate, kad mes nieko nedarome. Anaiptol. Darom, vykdom. Sutinkame su kontrolierių išvadomis. Džiaugiamės, kad auditas buvo padarytas. Gaila, kad anksčiau neturėjome tokių kompetencijų. Turime galimybę pasitaisyti, jau yra nauja valdyba. Nematome problemų susitvarkyti. Paprasčiausiai kažkur kažką pražiopsojom, kažko nepadarėm“, – nesureikšmino situacijos S. Puotkalis.
„Juoda“ netvarka“
Tarybos nariams situacija atrodė kitaip. Vilija Razmienė stebėjosi: „Kai perėmėte administruoti pastatus, galvojau, kad žinote, kas jūsų laukia, kur lendate. Dabar girdžiu – gyvenate ir mokotės. Keista, net turgaus prekiautojas žino, kad reikia kasos aparato ir čekiuko. Man įdomu, kur prašėte pagalbos, kiek pastangų dėjote mokytis, kaip vadovauti įstaigai. Ir dar… valdyboje net trys žmonės iš Savivaldybės administracijos, argi jie nematė, kokia padėtis?“
Nustatyti įstaigos veiklos trūkumai nustebino ir tarybos narį Albiną Bružinskį: „Juoda“ netvarka. Peršasi mintis, kad čia egzistuoja ir juodoji buhalterija. Tik neaišku, čia tiesa ar ne.“
„Prisimenu, sakėte, kad jums teks padėti skiriant gal 30 tūkst. eurų metams. Patikėjome jauno žmogaus gabumais, žadėjote pritraukti stovyklas, sportininkus. O dabar…“ – kalbėjo komiteto pirmininkas Vytautas Blažaitis, ragindamas įstaigos vadovą ieškoti visos įmanomos pagalbos.
Išklausęs vietos politikų priekaištus, siūlymus, patarimus, S. Puotkalis žadėjo skubiai įgyvendinti visas kontrolierių rekomendacijas.
Savivaldybės vadovas Antanas Černeckis pasidžiaugė nors tuo, kad, padedant žmonėms iš šono, pavyko Žemaitijos kolegijos patalpose atidaryti aukštalipių mokyklą. „Bet, kaip besisuktumėte, už projektus ir už visą veiklą esate atsakingas kaip direktorius ir turite už savo darbus atsakyti pats“, – kalbėjo meras.
Siūlė pasitaisyti ir patiems
Edmundas Žilevičius, kaip ir kiti tarybos nariai, suprato, kad be Savivaldybės pagalbos šis didžiulis aparatas visu pajėgumu neįsibėgės, bet siūlė atsižvelgti į auditorių rekomendaciją ir paieškoti būdų, kaip skirti lėšas, nepažeidžiant Biudžeto sandaros įstatymo.