Paveldo dienos Plungėje: grafų Zubovų takais

Parašė: Jolanta VASILIAUSKIENĖ 2020-09-23

Jau 27-ąjį kartą rugsėjo viduryje Lietuvoje minimos Europos kultūros paveldo dienos. Visoje Europoje vykstanti šventė, skirta aktualizuoti ir populiarinti gimtojo krašto kultūros paveldą, neaplenkė ir Plungės. Šiais metais Plungės rajono savivaldybės administracija gyventojus pakvietė susipažinti su grafų Zubovų kultūriniu palikimu Plungėje.
Istorija byloja, kad grafai Zubovai Plungės miestą valdė didžiąją XIX a. dalį. Jų palikimas mieste liko iki šių dienų. Zubovų valdymo laikotarpiu pastatyta laikrodinė, varpinė, Visų Šventųjų koplyčia – bene seniausi ir vieni gražiausių miesto pastatų.
Besidomintys grafų Zubovų palikimu Plungėje praėjusio penktadienio vidurdienį rinkosi prie Plungės turizmo informacijos centro, iš kur, lydimi Savivaldybės paveldosaugininko Gintaro Ramono, keliavo grafų Zubovų iki šių dienų išlikusio palikimo takais: pro laikrodinę, varpinę iki Visų Šventųjų koplyčios senosiose kapinėse.
Čia pašventintas Visų Mamų koplytstulpis. Kaip pasakojo G. Ramonas, toje vietoje yra buvusi kažkieno kapavietė, kuri laikui bėgant buvo apleista. Sovietmečio pabaigoje plungiškiams gerai žinomas nepaprastai energingas, ne kartą už savo uolumą nukentėjęs kunigas Adomas Milierius čia įrengė Visų Mamų kapavietę su koplytstulpiu. Beje, kaip rašoma „Lietuvos katalikų bažnyčios kronikoje“, mirus kunigui, jo neleista laidoti šventoriuje, bet… „Laidotuvių procesija paralyžiavo visą miestą. Nedirbo įstaigos ir parduotuvės. Visi skubėjo į gatvę ir prisijungė prie procesijos. Tokios demonstracijos, tokio žmonių susitelkimo Plungė dar nebuvo mačiusi. Laidotuvių pamaldose dalyvavo apie 10 tūkstančių žmonių, per 100 kunigų“, – rašoma leidinyje.
Taigi Visų Mamų kapavietę galėjo lankyti visi, kurie neturėjo savo mamos kapo, uždegti žvakutę ir taip pagerbti, prisiminti savąją mamą. Pasak paveldosaugininko, neseniai koplytstulpis nuvirto. Planuota pastatyti naują, tačiau atsirado moteris iš Varkalių, kuri padovanojo jos parduotoje sodyboje stovėjusį, naujiems šeimininkams nereikalingą koplytstulpį. „Su seniūnijos pagalba jį parsivežėme, pastatėme. Galėsime atgaivinti šią gražią tradiciją“, – kalbėjo G. Ramonas.
Naują koplytstulpį pašventino Plungės Šv. Jono Krikštytojo parapijos vikaras relig. m. mgr. kun. Andrius Bakstys.


„Koplytėlė, kurią matome, dar nesena. Dešimt metų
nėra daug. Tie, kurie ją darė, tikrai pasistengė, kad ji atlaikytų ilgus metus. Tačiau tai, kad ji čia stovės, – dar ne viskas. Ar iš šios vietos bus praktinės naudos, priklausys nuo mūsų – kiek būsime šios žinios skleidėjai. Kad ši vieta nebūtų tuščia ir nežinoma, būkite ne tik šio įvykio liudytojai, bet ir žinios skleidėjai“, – susirinkusiesiems kalbėjo dvasininkas.
Po pašventinimo istorija besidominčių plungiškių būreliui Plungės viešosios bibliotekos Informacijos, inovacijų ir mokymo centro vedėja Virginija Liutikaitė papasakojo apie projektą „Grafų Zubovų istorinis kultūrinis palikimas Šiaurės vakarų Lietuvoje“.
Lietuvos genealogijos ir heraldikos draugijos narė, Šiaulių „Aušros“ muziejaus Istorijos skyriaus vedėjos pavaduotoja mokslo reikalams dr. Gabrielė Jasiūnienė papasakojo apie XVI–XIX a. pirmosios pusės Žemaitijos bajorų herbų kilmę ir tradicijas.
Na, o malonumą sielai – koncertą – dovanojo Rokas ir Sonata Zubovai.
Europos kultūros paveldo dienų minėjimas užbaigtas Plungės ir Rietavo krašto fotoklubo „Žybt“ narių fotografijų parodos atidarymu Visų Šventųjų koplyčios rūsyje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Artėja gražiausios metų šventės. Ar karantinas pakeitė Jūsų planus?

Loading ... Loading ...
Archyvas

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/edulaikplu/domains/laikrastisplunge.lt/public_html/wp-content/plugins/logo-slider/ls_logoslider.php on line 488
Visos teisės saugomos © 2021 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
SEO,