Pradėtas rengti Platelių ežero hidroįrenginio rekonstrukcijos projektas

Parašė:  2010-04-20

Platelių ežeras – Žemaitijos perlas. Mokslininkai mano, kad, prieš ežerą patvenkiant, jo vandens lygis buvo apie 144 metrai virš jūros lygio. 1816 metais, grafams Šuazeliams pastačius Babrungėnų vandens malūną, buvo patvenkta Babrungo upė ir pakilo vandens lygis pačiame ežere. Antrąjį kartą ežeras patvenktas 1961 metais, Plokštinėje statant karinę bazę ir Plungėje Gandingos hidroelektrinę. Ežero vanduo buvo imamas raketų paleidimo aikštelės aušinimo sistemoms, o elektrinei jį buvo planuojama pritaikyti kaip vandens saugyklą sausmečiu.
Pastatytas hidroįrenginys labai pakeitė Platelių ežero vandens režimą, nes pagal Aplinkos apsaugos ministerijos hidrografinio tinklo tarnybos patvirtintas „Patvenkto Platelių ežero naudojimo ir priežiūros taisykles“ metinis vandens lygis visus metus turėjo būti palaikomas 146,5 m virš jūros lygio. Dėl to padidėjo ežero plotas, pradėjo formuotis nauja krantų linija, rytinėje pakrantėje, salose bei Kumelkaktėje prasidėjo krantų erozija. Pasikeitė skendinčių ir ištirpusių medžiagų balansas, sedimentacijos intensyvumas. Šie pasikeitimai galėjo turėti įtakos trofinei ežero būklei, hidrocheminiams ir hidrobiologiniams procesams.
Natūralūs ežerai pavasarį, rudenį ir esant liūtims ištvinsta, vasarą – nuslūgsta. Tai Platelių ežere nebevyksta, nes visą laiką dirbtinai palaikomas ne mažesnis nei 146,5 m vandens lygis.
Hidroįrenginiui būtinas remontas – jis nesandarus, pakėlimo mechanizmai susidėvėję. Be blogos hidroįrenginio būklės, dėl per mažos pralaidos po kelio sankasa, esant polaidžiui ir liūtims, neįmanoma nuleisti reikalingą vandens kiekį, todėl ežeras patvinsta, ardo krantus. Tai konstatuota dar rengiant Žemaitijos nacionalinio parko planavimo schemą (patvirtinta 1997 m. balandžio 28 d. LR Vyriausybės nutarimu Nr. 415). ŽNP planavimo schemos sprendiniuose vienas iš nacionalinio parko gamtosaugos uždavinių – rekonstruoti Babrungo vandens pralaidą.
Atsižvelgiant į visas išvardintas priežastis bei į tai, kad beveik visa ŽNP teritorija yra „Natura 2000“ ir joje turi vykti kuo natūralesni gamtiniai procesai, mūsų parko direkcija kartu su Valstybine saugomų teritorijų tarnyba parengė projektą „Platelių ežero hidroįrenginio rekonstrukcijos techninio darbo projekto parengimas”, kurį finansuos ES struktūriniai fondai.
Atlikti viešieji pirkimai ir pasirašyta sutartis su konkurso laimėtoju – UAB „Hidroprojektas” iš Kauno. Hidroįrenginio techninis darbo projektas turi būti parengtas per dvylika mėnesių. Projekto metu bus išanalizuoti ežero vandens lygio svyravimai iki 1963 metų, po patvenkimo iki šių dienų ir bus nustatytas optimaliausias metinis vandens lygio svyravimas po naujo, žmogaus nereguliuojamos patvankos-slenksčio įrengimo.


Numatoma suprojektuoti kuo natūralesnį Babrungo upės ištekėjimą, įrengiant akmenų slenksčius, vingelius bei išlaikant joje gamtosauginį vandens debitą. ŽNP direkcijos užsakymu parengtas žemės sklypo prie hidroįrenginio detalusis planas, atlikti kadastriniai šio sklypo matavimai.
Parengus techninį darbo projektą, planuojama gauti lėšų hidroįrenginiui rekonstruoti.
ŽNP gamtos skyriaus vedėja Marija JANKAUSKIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos: pas tėvus su… vainiku? (0)

Velykos… Gražiausia pavasario šventė. Taip buvo visada. Na, bent jau iki 2020-ųjų pavasario, kai į Lietuvą […]

2021-03-12
Mums 27-eri (0)
2021-01-07
Ačiū (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pastaruoju metu vis plačiau agituojama skiepytis nuo koronaviruso. Koks jūsų požiūris į vakcinaciją?

Loading ... Loading ...
Archyvas

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/edulaikplu/domains/laikrastisplunge.lt/public_html/wp-content/plugins/logo-slider/ls_logoslider.php on line 488
Visos teisės saugomos © 2021 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
SEO,