Užgavėnės – tai nueinančios žiemos ir ateinančio pavasario slenkstis. Ko jau ko, o mokėjimu švęsti Užgavėnes žemaičiai nenusileis nė vienam Lietuvos regionui. Tuo buvo galima įsitikinti vasario 13 dieną, kai nuo paties ryto visame rajone prasidėjo persirengėlių vaikštynės, kaimų ir miestelių centruose linksmybės… Vakare paskutinis žiemos išvarymo „taškas“ padėtas Plungės Senamiesčio aikštėje.
Nuo seno Užgavėnėms žmonės ruošdavosi iš anksto: rūpinosi kostiumais ir kaukėmis, skubėdavo pabaigti sunkesnius ūkio darbus. Pasiruošimą likus kelioms dienoms iki šventės pradėjo Žlibinų kultūros centras, pakvietęs seniūnijos gyventojus surengti Morių sueigą. Na, ir pradėjo rinktis Morės, tad Užgavėnių rytą kultūros centro prieigose jų buvo visas būrys.
Tradiciškai žiemos išvarymo šurmulys nuo ryto prasideda ir Plateliuose, kai po kiemus pradeda sukinėtis velniai, ubagai, meškos, gervės ir visi kiti tradiciniai Užgavėnių personažai. Jei kam pritrūko išmonės, kokią kaukę pasidaryti, idėjų jei ne šiems, tai kitiems metams galėjo pasisemti apsilankę Platelių dvaro svirne surengtoje Užgavėnių kaukių parodoje.
Persirengėlių išdaigų netrūko ir Bukantės dvarelyje, Kuliuose, Šateikiuose, Alsėdžiuose, Žemaičių Kalvarijoje bei bene kiekviename kaime.
Iki soties prisidūkę dieną, vakarop persirengėliai pradėjo organizuotis į vakarinį susibėgimą Plateliuose, kur tradiciškai kas pėsčias, kas važiuotas, generolo iš Telšių vadovaujamas, traukė į susitikimo vietą. Prie kultūros namų susirinkę persirengėliai ir šiaip pasižiūrėti atvykusieji linksmai trypė, kai tik užgrojo Platelių kultūros namų folkloro ansamblis „Platelē“.
Visą dieną pavienius žmones, įmones, įstaigas, organizacijas persirengėliai lankė ir Plungėje. O po visų darbų plungiškiai rinkosi į žiemos palydėtuves Senamiesčio aikštėje. Į šventę miestelėnus ir atvykusius svečius viliojo sklindantis aromatas blynų, kuriais vaišino politinių partijų atstovai, įsigyti skanumynų gundė mugės prekeiviai…
Pasisotinus, įsigijus lauktuvių namiškiams, buvo galima dalyvauti ir žiemos išvarymo baliuje, kurį organizavo Plungės kultūros centras. Pirmoji šventinę nuotaiką susirinkusiesiems užkūrė Plungės kultūros centro vaikų liaudies muzikos kapela, vadovaujama Ritos Džiaugienės. Jaunuosius muzikantus pakeitusi kapela „Rokunda“ su šmaikščiuoju vadovu Alfredu Lučinsku priešakyje į šokio sūkurį įtraukė ne vieną porą. Nutrūkti linksmybėms neleido ir grupė „Holiday“.
Tradiciškai įvyko ir Lašininio bei Kanapinio kova. Nors pastarasis iš pažiūros ir atrodė menkesnis, tačiau turėdamas mažųjų plungiškių palaikymą be didelių vargų virvės traukimo rungtyje nugalėjo Lašininį.
Jau sutemus liko tik paskutinis šventės akordas – Morės sudeginimas su viltimi, kad pagaliau šalta ir niūri žiema vietą užleis gyvybe alsuojančiam pavasariui.
Ir Rietave dvikovą pralaimėjo Lašininis
Antradienio pavakarę Rietavo miesto aikštėje šurmuliavo persirengėliai, susirinkę į „Ožgavieniu talėntu šou“. Meškos, ožiai, arkliai ir giltinės, pasiskirstę į komandas, varžėsi, kurie gražiausiai šoka.
Striksėjo, lingavo, kairėn ir dešinėn kojas kilnojo šokėjai, o jų pasirodymą stebėjo ne tik rietaviškiai, bet ir komisija – Kanapinis ir Lašininis. Kiekvienas iš jų norėjo savus nugalėtojais paskelbti, o kai situacija tokia – gero nelauk. Nesantaika tarp jų vis aštrėjo – nutukęs, aptingęs Lašininis prašė šventės dalyvių dar nevaryti žiemos iš kiemo, dar pasimėgauti riebiais valgiais, o energingasis Kanapinis vis šaukė: „Žeima, lauk!“ Ir visi, kas pavasario pasiilgę, jam pritarė.
Nuo žodžių pereita prie jėgos. Bet Lašininiui su savo draugais nesisekė. Nugalėtas virvės traukimo varžybose, gerai per šonus maišu gavo ir dvikovoje su Kanapiniu. Tik praradęs paskutines jėgas jis galiausiai nurimo ir susitaikė su pralaimėjimu.
Šventės dalyviai džiugiai sutiko „perversmą“: varžėsi rungtyse, šoko ratelius ir vaišinosi blynais. Kojos dar linksmiau kilnojosi, kai ugnimi suliepsnojo Morės akys.
Baigiantis Užgavėnių šurmuliui, sustota į ratelį ir tradiciškai suskaičiuota, kad šiemet žiemą iš kiemo šokiais varė 191 šventės dalyvis.