Šventa Ona – duonos ponia

Parašė: Kostas SLIVSKIS 2020-07-31

Bėga vasara Lietuvos laukais. Pasibaigė šienapjūtė ir ruošiamasi javapjūtei. Paskutinį liepos sekmadienį nuo seno Kantaučiuose vyksta Šv. Onos atlaidai. Nespėsi nė mirktelėti – tuoj ruduo. Kaimo žmogus, bet kuris ūkininkas jau mąsto, koks bus derlius, apgalvoja, kokie buvo metai, tad ne be reikalo yra sakoma: šv. Ona – duonos ponia.
Tikrai nesuklysiu pasakęs, kad apie Šv. Onos atlaidus Kantaučiuose kalbos netyla ištisus metus. Ir ne tik Kantaučiuose. Juk į bažnytkaimį per atlaidus kasmet atvyksta vietinių žmonių giminaičiai, neretai iš užsienio. Savo kūrybą demonstruoja menininkai. Bažnyčioje neretai koncertuoja operos solistai ar, kaip šį kartą, garsūs muzikantai.
Oninių atlaidai ir prasidėjo nuo prof. Petro Vyšniausko (saksofonas, vargonai) ir jo sūnaus Dominyko (trimitas) koncerto Kantaučių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo bažnyčioje. Ji buvo pilnut pilnutėlė. Netilpusieji stoviniavo lauke ar sėdėjo ant šventoriuje esančių suolų. Oras tą dieną buvo puikus.
Šv. Mišias laikė Plungės Šv. Jono Krikštytojo parapijos klebonas dekanas Vytautas Gedvainis. Pamokslą jis pradėjo „duodamas pipirų“ vyrams, kurie turėtų finansuoti ir atnaujinti šv. Onos skulptūrą. Ir dar prigrasino, kad, kai kitais metais atvyks į atlaidus, tai jau būtų padaryta. Dvasininkas pabrėžė, kad Šv. Onos atlaidai yra pamąstymas apie amžinąjį gyvenimą, ir prašė, kad Dievas kiekvienam iš mūsų duotų išminties, kad kiekvieno gyvenimas būtų kuo prasmingesnis ir ilgesnis.
Prie kultūros namų susirinkusiems žmonėms kalbas pasakė Savivaldybės meras Audrius Klišonis, Seimo narys Jonas Varkalys, Žlibinų seniūnas Martynas Stančikas.
Viską režisavusi bendruomenės pirmininkė Aušra Juškienė įteikė prizus gražiausių sodybų šeimininkams Rimai ir Vaclovui Pociams, Onai ir Nerijui Bidvams, Genutei ir Kęstučiui Krungolcams ir nepamiršo padėkoti prisidėjusiesiems prie pasirengimo atlaidams.


Kaimo centre koncertavo Kantaučių moterų kolektyvas. Smagiai nuteikė grupė „Žemaitukai“ – Ovidijus ir Linas. Sriuba su žvėriena vaišino medžiotojai, kurie jau seniai yra tapę kaip bendruomenės nariai.
Stadione surengtos varžybos. Šachmatais žaidė senjorai.
Vyko ir mugė. Nepamiršta pasveikinti į atlaidus atvykusių Onų. Daugelis būriavosi prie Klaipėdos regiono karo prievolės ir komplektavimo skyriaus Plungės poskyrio karių palapinės. Kariams vadovavo štabo seržantas Marius Pečiulis.
„Mano giminėje Onų buvo. Per Šv. Onos atlaidų pamokslą išgirdau, kad reikia ieškoti savo gyvenimo perlo, kuris įgyjamas per tikėjimą su Dievo pagalba. Mes turime statyti savo dvasinę bažnyčią. Linkiu visiems Kantaučių bendruomenės nariams su Dievo pagalba neklystant eiti per gyvenimą“, – sakė „Plungės“ pakalbintas Seimo narys J. Varkalys.
O štai mero A. Klišonio mintys: „Oninės yra mano uošvės, žmonos mamos, gimtadienis ir dar vardadienis, nes ji yra Ona. Tai gražus sutapimas. Ji jau solidaus amžiaus – 93 metų. Važiuodamas į Kantaučius jai paskambinau, pasveikinau su gimtadieniu, vardadieniu ir atlaidais. Kantaučiuose atlaidai visada puikūs. Tai smagi bendruomenės ir atvykusiųjų į juos šventė.“
Per atlaidus ne tik pasimeldžiama, tai tiesiog, kaip teigė meras, yra neeilinė šventė, kuriai itin ruošiamasi.
Kantaučių bendruomenės pirmininkė A. Juškienė „Plungei“ pasakojo, jog prieš atlaidus daug planuojama, derinama ir visada tikimasi, kad pavyks. „Kiekvienais metais vis kitų rėmėjų atsiranda. Daug kas padeda, tokios šventės viena nesuorganizuosi. Dauguma įsivaizduoja, jog viską daro visa bendruomenė. Na, nėra taip… Yra bendruomenės branduolys, kuris ir surengia šventę visiems. Per Šv. Onos atlaidus prisimenu savo senelę, kuri turėjo šį neeilinį vardą. Deja, aš jos nepamenu, nes buvau tik trejų metų, kai ji išėjo amžinybėn. O atlaidai – žmonių susibūrimas didžiausias, ir tai džiugina“, – kalbėjo bendruomenės pirmininkė.

Pasibaigus atlaidams kaimo žmonės puola prie kasdieninių darbų. Prabėgs metai, ir vėl visi sugužės į Kantaučius.
Autoriaus nuotr.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.


*

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.

Už šmeižiančius, asmens garbę ir orumą įžeidžiančius, tautinę ar kitokią neapykantą skatinančius komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie įstatymų nustatyta tvarka gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn. Vartotojas sutinka, kad Svetainė neribotą laiką saugotų jo IP adresą ir pareikalavus atskleistų jį įgaliotoms institucijoms. Laikrastisplunge.lt pasilieka teisę šalinti skaitytojų komentarus, nesusijusius su straipsnio tema, įžeidžiančius bei šmeižiančius asmenis arba reklamuojančius komercines organizacijas.

Griežtai draudžiama laikrastisplunge.lt paskelbtą informaciją kopijuoti ir platinti kitose interneto svetainėse, tradicinėse žiniasklaidos priemonėse ar kitaip ją naudoti neturint raštiško leidėjų sutikimo.
Taip pat skaitykite:
Velykos: pas tėvus su… vainiku? (0)

Velykos… Gražiausia pavasario šventė. Taip buvo visada. Na, bent jau iki 2020-ųjų pavasario, kai į Lietuvą […]

2021-03-12
Mums 27-eri (0)
2021-01-07
Ačiū (0)
- Naujienų archyvas -

Nuomonių ringas

Pastaruoju metu vis plačiau agituojama skiepytis nuo koronaviruso. Koks jūsų požiūris į vakcinaciją?

Loading ... Loading ...
Archyvas

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/edulaikplu/domains/laikrastisplunge.lt/public_html/wp-content/plugins/logo-slider/ls_logoslider.php on line 488
Visos teisės saugomos © 2021 laikrastisplunge.lt
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas
SEO,