Lapkričio 26 dieną Rietavo savivaldybės tarybos posėdyje buvo išklausyti uždarųjų akcinių bendrovių Telšių regiono atliekų tvarkymo centro (TRATC) ir atliekų tvarkymo operatoriaus „Veistas“ vadovai. „Įrenginiai mūsų, pasisamdėme darbuotoją atliekoms tvarkyti, o jis diktuoja, kokius mums įrenginius pirkti, kokius kiekius vežti, ką daryti, ko nedaryti“, – aiškino situaciją politikams TRATC-o direktorius Vidimantas Domarkas.
Pastaraisiais metais šios dvi įmonės dažnai susitinka teismuose. Santykiai tarp užsakovo ir rangovo – įtempti.
Lapkričio 16 dieną, ieškodami problemų sprendimų ir abiem pusėms tinkančių taikos sutarties sąlygų, įmonių vadovai situaciją analizavo drauge su Telšių regiono atliekų tvarkymo centro steigėjų Plungės, Telšių, Mažeikių rajonų ir Rietavo savivaldybių atstovais.
Pasibaigus kelias valandas vykusioms diskusijoms, paaiškėjo, kad tiek vienos, tiek kitos bendrovės vadovai užantyje slėpė po „akmenį“: TRATC-o direktorius V. Domarkas jau turėjo paruošęs prašymą dėl sutarties su „Veistu“ nutraukimo, o „Veisto“ direktorius Deividas Miškinis – naują ieškinį teismui.
Priminsime, jog nesutarimai tarp užsakovo ir rangovo prasidėjo dėl to, kad pastarasis nebesutinka dirbti sutartyje numatytomis kainomis.
Savo poziciją išsakyti Rietavo savivaldybės politikams pageidavęs „Veisto“ vadovas D. Miškinis pagrindine problema įvardijo mechaninio ir biologinio apdorojimo (MBA) gamyklos įrenginių dydį. „Planuojant statyti MBA gamyklą buvo pervertintas galimas atliekų kiekis. Pirmus dvejus metus dėl to klausimų nekėlėme – atliekų kiekis buvo nedaug mažesnis. Gyventojams pradėjus labiau rūšiuoti, kiekiai sumažėjo stipriai, maždaug 40 proc. Netekome planuotų pajamų, kilo problemų eksploatuojant gamyklą, stengiantis sudurti galą su galu, tvarkyti atliekas tokia maža kaina, kokia buvo laimėtas konkursas“, – nusakė susidariusią situaciją D. Miškinis.
Svečias kvietė vietos politikus pamąstyti, kas atsitiks, jeigu „Veistas“ bus „patrauktas“. Ar pagalvota, kas prižiūrės ūkį, kas tvarkys atliekas, kiek tai kainuos regiono gyventojams?
D. Miškinis ragino savivaldybių vadovus ir TRATC-o direktorių dar kartą sėsti prie derybų stalo.
„Esu pasiruošęs atlikti ekonominį vertinimą ir pateikti tikslesnį pasiūlymą – skaičiavimus, už kokią kainą ir kokiomis sąlygomis galėtume teikti atliekų tvarkymo paslaugą. Prašome mums suteikti galimybę išnaudoti visą MBA įrenginių pajėgumą, patiems susirandant bioskaidžių atliekų, kad galėtume pasigaminti reikiamą dujų kiekį“, – kalbėjo D. Miškinis.
Rietavo savivaldybės meras Antanas Černeckis pabrėžė, jog visus pasiūlymus ir konkrečius skaičiavimus „Veistas“ turėtų pateikti raštu, kad būtų galima su jais susipažinti ir išanalizuoti.
TRATC-o vadovas V. Domarkas tokius oponento siūlymus pavadino deklaratyviais ir neparemtais jokiais skaičiavimais.
„Gal nuostolių dėl per didelių įrenginių įmonė ir patiria, bet ne tokių, kaip ji nurodo. Jeigu bus pateikti konkretūs skaičiavimai, galėsime juos įvertinti“, – žadėjo V. Domarkas.
TRATC-o direktorius piktinosi: „Lapkričio 16 dieną diskutavome su savivaldybių vadovais, ieškojome išeities iš susidariusios padėties, o po kelių valandų sužinojau, jog esame paduoti į teismą dėl to, kad nevežame į sąvartyną žalienų. Žaliųjų atliekų vežti į sąvartyną negalima nuo 2004 metų. Rietave žalienų kompostavimo aikštelėje jų sukaupta 260 tonų. „Veistas“ pageidauja, kad mes jas vežtume jiems perdirbti mokėdami po 40 eurų už toną, nors energinę vertę turinčios žaliavos negali būti šalinamos sąvartyne.“
Meras A. Černeckis pažymėjo, kad TRATC-as priklauso savivaldybėms ir yra bendros atsakomybės įmonė, tad ir sprendimai turi būti priimti bendri. „Išeina taip, kad pavieniai sprendimai priimami už uždarų durų: vieni nutaria nutraukti sutartį, kiti paduoda į teismą ieškinį. Neturėtų taip būti – čia žaidimas žmonių pinigais. Ateis laikas, kai kiekvienas turės atsakyti už savo žodžius, kai bus pareikalauta asmeninės atsakomybės“, – dėstė Savivaldybės vadovas.
Rietavo savivaldybės ekologės Vestos Andrijauskienės nuomone, jeigu TRATC-o direktorius planuoja į tarybą kreiptis dėl sutarties su „Veistu“ nutraukimo, tai pirmiausia raštu turėtų išdėstyti, kurių sutarties punktų konkrečiai rangovas nevykdo.